www.infoglobe.cz » Gibraltar – spojnice Evropy s Afrikou

Gibraltar – spojnice Evropy s Afrikou

Publikováno: 9.9.2018
Po dovolené na Slunečním pobřeží Španělska a procházkách malebnými přímořskými městečky jsme se rozhodli zažít i dobrodružství. Vydali jsme se tedy na nejjižnější cíp Španělska, který je zámořským územím Spojeného království – do Gibraltaru.

Toto strategické území je významnou spojnicí mezi Středozemním mořem a Atlantikem a také skrz Gibraltarskou úžinu spojuje evropský kontinent s tím africkým. Možná se budete divit, proč není španělským územím. Pro odpověď byste museli „jít“ do roku 1713, kdy byla uzavřena Utrechtská smlouva, nutící Španělsko po prohrané válce přenechat území Spojenému království. Do roku 2006 se formálně jednalo o britskou kolonii, ale po referendem schválené ústavě si místní obyvatelé vydobyli samostatnost a plnou správu území. Britové mají v současnosti na starosti už jen mezinárodní vztahy a obranu. Několik referend o připojení ke Španělsku skončilo neúspěšně, avšak snahy o přičlenění zde probíhají i nadále.

Gibraltar

Když necháme politickou otázku stranou, Gibraltar nabízí vskutku úžasný kus země. Dominantou je Vápencová skála (Rock of Gibraltar) dosahující nadmořské výšky 426 metrů. Na vrchol můžete vyjet lanovkou, ale i taxíkem. Už samotná cesta je zajímavá. Uvízli jsme v koloně podobných taxíků, všude kolem se pohybovalo množství lidí a s přibývajícími nadmořskými metry jsme začali mít poměrně otravné „kamarády“. Byli jimi místní opice – makakové. Jedná se o jedinou evropskou kolonii opic. Jsou poměrně dotěrné a rády turistům ukradnou i nějakou tu svačinu či zavazadla. Avšak pro místní obyvatele jsou symbolem. Traduje se totiž legenda, že Gibraltar bude britský, dokud zde budou žít opice.

Gibraltar

Na vrcholu si vychutnáte výhledy na moře, přístav, nákladní i výletní lodě, africkou pevninu v dálce, jakož i na okolní přírodu. Po krátkém rozjímání jsme navštívili Tárikovu skálu, podzemní tunely, muzeum i Windsorskou galerii. Najdete zde i historické dělo, umístěné ještě za vlády královny Viktorie. Navštívili jsme i jeskyni svatého Michala s krásnou krápníkovou výzdobou, nasvícenou barevnými světly, která je příležitostně využívána na koncerty.

Gibraltar

Vidět zde můžete i poměrně novou turistickou atrakci v podobě Herkulových pilířů, které přibližují starý a moderní svět. Jsou doplněny o reliéfní mapky a informační tabulky, z nichž se dozvíte, že v moderních dobách je Gibraltar známý jako významné turistické, obchodní a finanční centrum. Za starých časů byl Gibraltar považován za konec známého světa i za náboženskou svatyni – vstupní bránu k Hádovi (řecký bůh podsvětí).

Gibraltar   Gibraltar

Gibraltar

Zaujala nás i červená tabulka na masivní skále, která vypovídala o pokusu 500členné španělské armády zmocnit se přilehlého území, či vícečetné nápisy upozorňující na agresivitu místních opic. Dokonce jsme objevili i dopravní značení – pozor opice, zpomal. 

Gibraltar

Z průvodce jsme se dozvěděli, že Gibraltar nemá zdroj pitné vody. Využívá proto sběr dešťové vody a reverzní osmózu, což je proces odsolování mořské vody a její přeměna na pitnou. Dalším unikátem je křižovatka se semafory, kde se běžná silniční komunikace kříží s dráhou mezinárodního letiště. Gibraltar je také nalezištěm první lebky neandrtálce ještě před slavným objevem v německém údolí Neanderthal. A platí se zde místní měnou, gibraltarskou librou. Samozřejmě však můžete platit i britskými librami.

Gibraltar   Gibraltar

Za jeden den jsme stihli vystoupat k výšinám, klesnout k moři, navštívit podzemí, dotknout se přírody a poznat mnoho zvláštností. Gibraltar nás ohromil a rádi se sem ještě někdy vrátíme.

GPS: 36°08'24.7"N 5°20'49.2"W

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Miroslav Lipovský

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Evropa: Nejatraktivnější města roku 2019
Publikováno: 27.3.2019
Přes půl milionu turistů rozhodlo v internetové anketě European Best Destination 2019 o nejoblíbenějších turistických destinacích v Evropě.  

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?

Gibraltar – za opicemi z jihu Evropy
Publikováno: 1.8.2016
Na nejjižnějším cípu Španělska (oblast Andalusie, známá především díky městům Cordoba a Granada) leží malé zámořské území Velké Británie – Gibraltar. Historicky toto místo sahá až do doby kamenné, kdy zde byl učiněn první objev lebky neandrtálce. V pozdějších dobách se o Gibraltar vedly různé válečné spory, nakonec však toto strategické území stále zůstává pod správou Spojeného Království.

Španělsko, Malaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikováno: 26.8.2018
I když se léto pomalu chýlí ke konci, stále je vhodná doba pro dovolené. Dnes se vydáme do sluncem zalitého Španělska, přesněji do Andalusie. Zakotvíme v provincii Malaga, abychom si vychutnali Slunečné pobřeží – Costa del Sol.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou I.
Publikováno: 17.5.2015
Ať už vás zlákají rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajemnost Córdoby, půvab přímořského Cádizu nebo nádhera Granady se zasněženým pozadím Sierry Nevady, tohle si prostě nemůžete nechat ujít...

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou II.
Publikováno: 24.5.2015
Moje výprava za slunečnou Andalusií, za rytmy nespoutaného a divokého kytaristy Paca de Lucíi, tanečnicemi flamenca a sevillany pokračuje dále - v pohádkové Granadě.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou III.
Publikováno: 31.5.2015
Věřím, že se do Granady ještě někdy podívám. Teď ale vyrážím směr Málaga a Córdoba.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou IV.
Publikováno: 7.6.2015
Córdoba byla v 10. a 11. stol. nejbohatším městem Západu a střediskem islámské kultury. První emírové sídlili v Seville, ale už v šestém roce arabské okupace (roku 716) přeložil emír Alhor svůj dvůr do Córdoby. Prvních 40 let vládli jako zástupci damašského chalífy. Byli to vojenští náčelníci podřízení moci rodu Umajjovců.

Španělsko, Andalusie - výlet za romantikou V.
Publikováno: 14.6.2015
Už je čas vydat se dál. To znamená směr Cádiz. Každý mi doporučoval, ať se na něj zajedu podívat. Tak proč ne.

Španělsko, Malaga – město, které žije
Publikováno: 18.7.2016
Malaga (španělsky psáno Málaga) je druhým největším městem ve španělské oblasti Andalusie. Rozkládá se na pobřeží středozemního moře a je centrem známého letoviska Costa del Sol neboli Pobřeží slunce.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Dovolená na Slunečném pobřeží
Vychutnejte si s námi procházku po španělském pobřeží Costa del Sol, kde se rozprostírají krásné ...

Španělsko, Mallorca – ostrovní ráj
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme na jeden z Baleárských ostrovů – Mallorcu. Tento největší ...

Gibraltar – zámořské území Spojeného království
Úzký poloostrov o rozloze 6,5 kilometru čtverečních je nejen vyhledávanou turistickou destinací, ...

Španělsko: V ulicích Granady
Třetí a poslední výprava do ulic bohatého španělského města. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...

Španělsko: Figueres
Čtyřicetitisícové Figueres se stalo rodištěm jednoho z největších světových umělců - Salvadora Da...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek:Adriana