www.infoglobe.cz » Holandsko, Rotterdam – Brána do Evropy

Holandsko, Rotterdam – Brána do Evropy

Publikováno: 8.5.2013
Nádherné nizozemské město Rotterdam nás chytlo za srdce. Snoubí se v něm obrovské průmyslové centrum s krásnou městskou zelení a nespočtem atrakcí pro domácí obyvatele ale i návštěvníky, kteří sem přicházejí ze všech koutů světa.

My jsme v Rotterdamu strávili jeden nezapomenutelný víkend. Jako alternativu dopravy jsme si zvolili, ne zrovna nejrozumnější, cestu autobusem. Byla to sice nejlevnější varianta, ale kvalita cestování za těch pár ušetřených korun jistě nestála. Odpoledne jsme vyjeli z Bratislavy do Brna, kde jsme měli přestoupit na autobus směřující přímo do Rotterdamu. První nemilé překvapení nás potkalo hned při přestupu. Ukradli nám část zavazadel. Dodnes nevíme, zda nás okradli ještě během nastupování na bratislavské stanici, nebo až v Brně, než jsme stihli vystoupit. No v každém případě, jedna taška nám v zavazadlovém prostoru chyběla. Zatímco jsme s řidičem stihli vypsat formuláře o jejím zmizení, téměř nám ​​ujel spoj, na který jsme měli přestoupit. Naštěstí jsme měli dobré cestovní pojištění, a tak nám značnou část naší újmy po návratu na Slovensko bez problémů vyplatili. Ale nervy to byly i tak. Cesta z Brna už probíhala relativně klidně. Cestovali jsme neuvěřitelných 19 hodin. Naštěstí zmizení zavazadel a dost nepohodlné sezení v autobuse byly jediné negativní prvky tohoto skvělého víkendu.
Panorama Rotterdamu
Ráno na nás kamarád, u kterého jsme se ubytovali, čekal na nádraží, a tak se víkend v tomto úžasném městě mohl začít. Asi bude vhodné říci si na úvod alespoň pár základních informací o Rotterdamu.

Přístav, zeleň a všudypřítomná pohoda
všudypřítomná kolaRotterdam leží na pobřeží Severního moře a je druhým největším městem Holandska. Žije zde okolo 600 tisíc obyvatel. Nachází se zde největší námořní přístav v Evropě, kterému se říká také "Brána do Evropy". Dlouho to byl i nejvytíženější přístav na světě, ale v nedávné minulosti ho předstihl přístav v Šanghaji. Jelikož naše cesta do Rotteradamu byla v první řadě návštěva našeho kamaráda, i program prohlídky města jsme si podle toho přizpůsobili. Nesnažili jsme se za víkend stihnout vidět všechny zajímavosti a památky města, nejprve jsme se procházeli po městě, dlouho do noci si povídali a nasávali všudypřítomnou pohodu a úžasnou atmosféru, která z města vyzařovala. K jednomu z nejkrásnějších zážitků patřila plavba vyhlídkovou lodí. Kromě krásných pohledů na opravdu obdivuhodnou architekturu města jsme během ní nahlédli i do obrovského rotterdamského přístavu. Přesto, že Rotterdam je významné průmyslové centrum, člověka překvapí, kolik zeleně je všude kolem. Nejekologičtějším a opravdu hojně využívaným dopravním prostředkem nejen v Rotterdamu, ale celkově v Holandsku, je kolo. Lidé na něm jezdí nejen do práce, ale také večer do hospůdek, či na návštěvu ke známým. Měla jsem pocit, že se na kole už narodili. A i cesty byly tomuto druhu dopravy dokonale přizpůsobeny.
plavba výletní lodíplavba výletní lodí

přístav  v Rotterdamu
Euromast - město jako na dlani
Podobně jako většina turistů, ani my jsme si nemohli nechat ujít návštěvu vyhlídkové 185 metrů vysoké věže Euromast. Počasí nám přálo, a tak jsme z její vyhlídkové plošiny měli Rotterdam jako na dlani.
Euromastvýhled z EuromastuRotterdam
Další zajímavosti města
větrné mlýny v RotterdamuNeměli jsme vytyčený žádný cíl, ale i tak jsme během procházek narazili na množství zajímavostí. Počínaje úchvatnou moderní architekturou, přes nádherné parky až po překrásné větrné mlýny, které jsou pro Nizozemsko typické. K velmi zajímavým atrakcím města patří například komplex kostkotých budov postavených na hraně - Kubushuizen, které můžete vidět i na fotografii. Jeden z těchto domů je neobydlený, přesto přístupný pro veřejnost. Toto samozřejmě není ani zdaleka všechno, co umí město nabídnout. Nachází se zde mnoho muzeí, galerií a samozřejmě skvělé restaurace a hospůdky, které byste při návštěvě Rotterdamu rovněž neměli jen tak obejít, ale navštívit. Rotterdam je nejen krásné, ale i čisté město, které rozhodně stojí za návštěvu. Fotografie z našich podzimních procházek po Rotterdamu naleznete ZDE.
Kubushuizen
Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nizozemsko: Maastricht – skrytý poklad jihu
Publikováno: 25.9.2021
Pojďme se podívat na samotný jih Nizozemska. V jeho výběžku, který se nachází mezi Belgií a Německem, leží město Maastricht. Ze všech známějších míst země si právě Maastricht zachoval svou pravou historickou tvář. Už po pár minutách strávených ve městě zjistíte, že dýchá historií. Zachovalo se tam nejvíce historických budov a památek. Pojďme se sem tedy společně podívat.

Nizozemsko: Kinderdijk – vesnička větrných mlýnů
Publikováno: 11.9.2021
Když se řekne Nizozemsko, každý si představí větrné mlýny. Jsou symbolem této prosperující země již dlouhou dobu. Byly vystavěny za účelem odčerpávání vody a vysušování oblastí položených níže, než je hladina moře. Najdete je téměř na celém území Nizozemska, většinou u vesnic. Existuje však pár míst, kde můžete spatřit více než jeden nebo dva.

Nizozemsko: zahrada Keukenhof - království milionů květin - VIDEO
Publikováno: 18.4.2022
Jedno z největších turistických lákadel Evropy, druhá největší květinová zahrada na světě, nejvoňavější místo, které jsem kdy navštívil, a hlavně zážitek na celý život – vítejte v nádherné zahradě Keukenhof, kterou najdete několik desítek kilometrů jihozápadně od nizozemského hlavního města.

Nizozemsko: Utrecht - město s úsměvem
Publikováno: 14.7.2014
Do Holandska se postupně zamilovávám víc a víc, při mé třetí návštěvě této země v dubnu 2014 mi asi nejvíce učaroval Utrecht, svého času nejvýznamnější nizozemské město jihozápadně od Amsterdamu. Se svým počtem obyvatel, lehce přesahujícím 300 tisíc, se dokonale hodí do skupiny měst, která nejsou ani příliš malá, ale zároveň ani příliš velká.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen větrných mlýnů
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.

Nizozemsko: Den Bosch – Město (nejen) umělce Hieronyma Bosche
Publikováno: 12.3.2017
Malé a celkem nenápadné městečko v provincii Severní Brabantsko není jen rodným městem světoznámého malíře Hieronyma Bosche. Ve svém pestrém repertoáru nabídek má širokou škálu různých míst a zážitků, které denně nabízí svým nadšeným návštěvníkům.

Nizozemsko: Utrecht – Amsterdam v menším
Publikováno: 22.1.2017
Nejslavnější město Nizozemska je všem známé. Amsterdam je hlavním turistickým městem, proto se častokrát stane, že je tak trochu přeplněný. Mnozí však kvůli náporu turistů preferují méně známá města. Pokud k nim patříte i vy, máme pro vás velmi příjemnou alternativu, kam se podívat.

Nizozemsko, Rotterdam – moderní metropole ve středu světa – VIDEO
Publikováno: 27.9.2016
Erasmova univerzita, největší přístav v Evropě i město, které bylo po 2. světové válce potřeba vybudovat doslova od nuly, díky čemuž v něm mnoho významných architektů dostalo volnou ruku pro svou kreativitu. Rotterdam se ani zdaleka nepodobá ostatním nizozemským městům a i v rámci Evropy asi žádné podobné nenajdete.

Nizozemsko: Amsterdam - ráj pro líné cestovatele IV.
Publikováno: 9.6.2014
Ráno vstáváme o něco dříve, někdy mezi osmou a devátou, potřebujeme se totiž dostat do centra před tím, než nám přestane platit jízdenka z předchozího dne. Balíme všechny své věci a po dlouhé snídani a krátkém rozloučení s Jellem odjíždíme k hlavnímu nádraží. Na programu je opět káva, a tak se usazujeme do pohodlných křesílek pod kvetoucími stromy na břehu jednoho z kanálů.

Nizozemsko: Amsterdam - ráj pro líné cestovatele III.
Publikováno: 2.6.2014
Za mnou sedící chlápek se začíná dostávat do rauše. Sice nechápu z čeho, v autobuse vypil jen třetinku piva, ale příjemné to není. Chvíli obtěžuje Aňu, která sedí vedle něho, té naštěstí nabídne výměnu místa velmi robustní srdečná černoška.

Nizozemsko: Haag – cesta k nádraží
Publikováno: 23.5.2014
Je to již několik týdnů, kdy jsme naposled byli společně v Haagu. Dnes se do tohoto města vrátíme na poslední procházku.

Nizozemsko: Haag - nejznámější haagské památky
Publikováno: 7.3.2014
Třetí největší město Nizozemska najdete na břehu Severního moře.

Čína: pohledem novináře XXII: Královna nebo lehká děva?
Publikováno: 13.10.2012
Jsme v Šanghaji, metropoli opředené stovkami „nej“, tedy i v největším čínském městě. Jedno „nej“ jí ale určitě chybí – to historické. Šanghaj má na rozdíl od mnoha jiných čínských měst historii poměrně krátkou, po středověku tu není ani památky. Rybářská vesnice na břehu řeky Huangpu se zrodila teprve v 11. století a na vážnosti začala získávat až o šest století později.


Souvisejicí fotogalerie

Holandsko, Rotterdam: podzimní procházka městem
Rotterdam leží na pobřeží Severního moře a je druhým největším městem Holandska. Žije tu kolem 60...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X