www.infoglobe.cz » Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO

Publikováno: 19.4.2011
Moudré hlavy tvrdí, že město bez řeky je něco jako královna krásy bez korunky. Prostě řeka je pro jakékoli lidské sídliště velice důležitou věcí. A nejen to. Dává mu nádech krásna, tajemna i romantiky. A to je přesně to, proč jsou nejobdivovanějšími světovými metropolemi Paříž, Londýn anebo i Praha. A proč se také do irského Dublinu lidé rádi vracejí.

Most s půlpenny ve znaku

Řeka The Liffey má v Dublinu hned několik významů. Dělí město na pravou a levou stranu. Zatímco na té levé bydleli v minulosti vždy chudáci, na pravé to žilo a dodnes také žije. Vždyť je tam jedno z nejslavnějších míst nočních veselic v Evropě – proslulý a také velmi pověstný Temple Bar. Aby se tyto dvě strany příliš nemíchaly, byl v roce 1816 postaven první kovový most ve městě – Ha'penny Bridge. Původně se jmenoval Liffey Bridge, ale tak už mu nikdo neřekne. Jeho přezdívka a posléze už i regulérní označení vzniklo z toho, že když chtěli lidé přejít z jedné strany na druhou, museli zaplatit půl penny – chudí na to samozřejmě neměli, a tak zůstali tam, kde byli. Svého času (tím rozumějme ještě zhruba před 15 lety) se na Ha'penny Bridge dalo koupit cokoli, čím Dublin proslul – obrázky města, fotografie, irské píšťaly, bubínky. Dnes už na něm nikdo nic neprodává – jen žebráci se krčí u bílého hrazení a prosí o pár centů do kapsy. Přesto je Ha'penny Bridge jasnou dominantou města. A i když v sobě nemá tolik vznešenosti a kamenné krásy jako Karlův most, je dobré ho přejít ze strany na stranu hned několikrát. Ostatně – jednu cestu zvládne i znavený turista za zhruba 20 vteřin. A tak je lehké ji podstoupit několikrát. Tento most totiž přímo dýchá vším, čím Dublin kdy byl. A je škoda si to nevychutnat.

Ha'Penny Bridge Detail Ha'Penny Bridge Ha'Penny Bridge

Moderní a starobylé

Mostů je ale v irské metropoli samozřejmě mnohem více. V oblasti takzvaného Greater Dublinu jsme jich napočítali 24 – včetně železničního a jednoho zcela bezejmenného. Zatím nejnovějším přírůstkem je supermoderní most Samuela Becketta. Jméno si půjčil od slavného irského prozaika a dramatika, jednoho z nejznámějších představitelů absurdního divadla. A dělá mu čest. Jeho do nebe se vztyčující špice na obou stranách jako by prosily kolemjdoucí, aby si jich všimli a zůstali na ně zírat v němém úžasu. Ani se nechce věřit, že by starobylý  a svým úporným bojem za svobodu trochu ošuntělý Dublin mohl přijmout do svého náručí něco tak moderního a navíc čistě bílého jako racčí peří. Ale stalo se a je to jen dobře.

Samuel Beckett's Bridge

Umělci a patrioti

Mosty v Dublinu vůbec rády přijímají jména slavných postav irské historie. Je tu také v roce 2003 otevřený most Jamese Joyce. Byl zpřístupněn v roce 2003 a přestože ho navrhl španělský architekt Santiago Calatrava, svými oblými tvary a průzračnou lehkostí jako by evokoval svět proslulého irského spisovatele, který se navěky zapsal do učebnic svým věčným neklidem i touhou ptát se na otázky, keré ostatní raději nechávali bez povšimnutí viset ve vzduchu. A pak je tu také spousta mostů pojmenovaných podle národních patriotů a bojovníků za nezávislost smaragdového ostrova na Velké Británii: most člena Irského republikánského bratrstva O'Donovana Rosy, most Liama Mellowse – generála Irské republikánské armády, popraveného během občanské války anebo třeba most Seana Heustona – vůdce 20 irských dobrovolníků, kteří se bránili při Velikonočním povstání v Dublinu na svém stanovišti obrovské přesile britských vojáků celé dva dny, přestože podle očekávání měli vydržet jen maximálně 4 hodiny. Heuston byl také za svou odvahu popraven Brity po potlačení povstání v roce 1916, ve věku pouhých 25 let. Ale to už zabíháme do přílišných podrobností.

James Joyce's bridge

Nelze zapomenout

Jisté je, že aby člověk mohl projít všechy mosty v Dublinu, potřeboval by k tomu mít nejen dost času, ale také poměrně dobře natrénované nohy. Možná je nejlepším receptem stoupnout si prostě na most nejrušnější – O'Connell Bridge v samém centru města a pomalu se rozhlédnout po proudu řeky, přejít ulici a podívat se pro změnu proti proudu. Město, jehož oba břehy spojuje tolik mostů, nemůže být ke svým obyvatelům ani k vzácným hostům skoupé. Vždyť právě ony mosty působí jako ramena, která nesou lidi přes všechny nesnáze zase dál. A kdo toto jejich odhodlání ucítí, pochopí, jak těžké je pro Iry svůj Dublin opustit a jak nesmyslné je chtít po nich, když to udělají – a po pravdě, oni to udělají nakonec vždycky – aby na město na obou březích řeky Liffey zapomněli.

O'Connell Bridgepohled po proudupohled proti proudu

Text/foto/video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Irsko: Galway - inspirace rozervaných duší-VIDEO
Publikováno: 15.2.2011
Ne nadarmo se o Irsku říká, že je to drsná země, kterou často hladí jen její jemná whiskey. Na západním pobřeží to snad platí dvojnásob. Bičována větry a dešti, skrývá ovšem tato oblast jedny z nejkrásnějších míst v Evropě. Klenotem je pak zátoka Galway Bay s městem Galway, ležícím v jejím severovýchodním cípu.

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikováno: 11.1.2011
Jeden ze slavných reklamních sloganů tvrdí, že Irsko je drsná země s jemnou whisky. Dá se to ale vyslovit i jinak. Drsná země to zcela jistě je, ale má velice jemné srdce. A o tom se dá nejlépe přesvědčit na pobřeží, když vlny oceánu narážejí na skály, tříští se o ně, a tvoří se tisíce slz, kterými si irští bohové léčí své chmury z příkoří, kterými v jejich očích národ musel projít.

Irsko: Dublin - město s vlastní duší - VIDEO
Publikováno: 8.2.2011
Jsou města majestátná, krásná, dechberoucí, historická, neotřele originální. Irská metropole Dublin není vlastně ani jedno z toho, a přesto obsahuje všechno, co jsme zde zmínili. Je to město, které můžete milovat i nenávidět. Ale zcela jistě vás nenechá chladnými.

Irsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikováno: 29.3.2011
Je možná trochu směšné, když člověku neznalému situace řeknete, že chcete jít v Irsku na hory. Přece jen - všeobecná představa o smaragdovém ostrově splývá s úhlednou plackou vybarvenou do tisíce zelených odstínů. Pěknou, ale plochou jako tělo anorektické slečny. Nicméně opak je pravdou. Irsko má své hory - a ne jedny. A všechny jsou nádherné.

Irsko - Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy II.
Publikováno: 30.6.2014
Druhý den jsme dojeli zpět do městečka Dingle – Káťa šla něco zařizovat a já na menší procházku. V tuto roční dobu tam o turistu nezavadíte, mohl jsem si tak plně užívat autentickou atmosféru rybářského centra. Malé domky mají krásně barevné fasády a hlavně okolí přístavu působí úplně jako z pohádky.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy I.
Publikováno: 23.6.2014
V březnu roku 2013 jsem se rozhodl využít čas jarních prázdnin k tomu, abych navštívil svou kamarádku v Irsku, a tak jsem po jedné noci u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytování) nasedl v Dublinu na vlak a vystoupil v Tralee – vstupní bráně do hrabství Kerry, kde kamarádka Katarina bydlí.

Irsko: Hora Brandon - její světci, učenci a schizofrenici
Publikováno: 28.4.2014
Západní pobřeží Irska je proslulé svou drsnou krásou. Území vystavené síle Atlantického oceánu, tvarované vlnami a větry, bylo ve středověku považováno za konec nejen křesťanského světa, ale světa jako takového. Mys Slea Head na poloostrově Dingle je skutečně nejzápadnějším výběžkem Evropy.

Irsko: Svatý Patrik a davové šílenství
Publikováno: 21.3.2014
Když jsem si před více než rokem kupoval letenky do Irska, vůbec mi nedošlo, že jsem se trefil zrovna do termínu nejbláznivější akce, která se v této malé ostrovní zemi koná. Jen mi přišlo divné, že jsou letenky na tři konkrétní dny tak výrazně dražší než kdykoliv jindy.

Irsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikováno: 22.8.2011
Každé město má něco, podle čeho ho každý pozná. Paříž Eiffelovu věž, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna víceméně neměl nic zas až tak charakteristického. Ano, na přelomu tisíciletí se na místě bývalého Nelsonova sloupu objevil obří hrot ukazující k nebi – takzvaný Spire. Ale typický symbol irské metropole se z něj úplně nestal. Zatím.

Irsko: Poloostrov Dingle aneb cesta k nejzápadnějšímu cípu Evropy III.
Publikováno: 7.7.2014
Můj třetí a zároveň poslední den na poloostrově musela Káťa odjet něco zařídit do Tralee a slíbila mi, že mě vezme na Conor Pass – nejvýše položený horský průsmyk v Irsku. Po cestě z nádraží tudy totiž nebylo možné projet, protože cesta byla zavátá sněhem, a my jsme tak museli jet druhou cestou přes Annascaul. Z městečka Dingle se cesta začíná prudce zvedat do hor a krajina se prudce mění.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-1 °C