Itálie: Benátky – světoznámý karneval
Publikováno: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, nebo také Benátský karneval, který je nejslavnější svého druhu v Evropě, každoročně do Benátek přitáhne obrovské množství návštěvníků z celého světa.
Nám se Benátský karneval podařilo navštívit loni, avšak podobně skvělá atmosféra v Benátkách určitě panuje i v těchto dnech, protože slavný Benátský karneval je právě v plném proudu.


Na skok do historie
Tradice těchto bohatých, bezstarostných, a velmi okázalých slavností spadá až do 11. století. Už tehdy byl Karneval v Benátkách pohyblivým lidovým svátkem v období před Popeleční středou, který byl, a dodnes stále je, předzvěstí 40 denního půstu před velikonočními svátky. Již od pradávna v něm velmi důležitou roli hrály masky, které smazaly, nebo se alespoň snažily na pár dní smazat třídní, nebo sociální rozdíly mezi obyvateli. Pod maskou se totiž snadno stane z krále žebrák a naopak ze žebráka král. Maskovaní obyvatelé města se tak mohli nikým nepoznáni věnovat nevázané zábavě. V průběhu 18. století začal Benátský karneval postupně upadat, až téměř úplně zanikl. Znovu obnoven byl až v roce 1979 a od té doby každoročně přiláká do Benátek obrovské množství návštěvníků.

Karneval je v plném proudu
Letos se v Benátkách koná oblíbený karneval v termínu od 26. ledna do 12. února 2013, a tak máte i vy ještě stále možnost zúčastnit se této nevídané slavnosti. Mnohé cestovní kanceláře tak, jako i po jiné roky, nabízejí možnost zažít neopakovatelnou atmosféru této bláznivé události formou kratších či delších zájezdů. Ale můžete se sem vydat i na vlastní pěst. V tomto případě si ale raději dopředu zjistěte, zda se někde najde ještě nějaký volný pokojíček za rozumnou cenu, neboť cestovat do Benátek na otočku autem, přičemž celý den obdivovat krásu masek a vychutnávat si neopakovatelnou atmosféru a večer opět řídit, by asi nebylo nejrozumnější.




Témata Benátského karnevalu se každý rok mění. Nás úplně pohltila nevídaná barevnost a fantazie celé akce, která je letos jistě ještě okázalejší a barevnější, protože letošní motto ve volném překladu zní: Užijte si barvy, nebo život v barvách.
Každý rok si Benátský karneval užívají nejen turisté, ale také samotní Benátčané, kteří na svých překrásných maskách pracují i několik měsíců dopředu. My jsme také neodolali a v jednom ze stánků, kterých zde bylo nesčetně, jsme si koupili alespoň malé škrabošky. Takto maskovaní jsme si až do večera užívali toulky městem a nasávali neopakovatelnou atmosféru. Ukrytí v davu veselí masek se můžete snadno odvázat, a tak zapomenout na všednost či starosti obyčejných dní. Díky masce se můžete stát kýmkoliv, ať už šaškem, královnou, princem, nebo žebrákem. Pod maskou můžete žertovat, flirtovat, nebo se jen tak nechat unášet romantickou chvílí. Právě toto je ten správný čas, kdy se můžete chovat zcela bezprostředně. Toto je ta chvíle, kdy může být skutečnost přesně taková, jakou ji právě chcete mít. Období Benátského karnevalu si rozhodně třeba vychutnávat plnými doušky a nebránit se tomu, aby vás ovládlo jeho kouzlo.
Přesto, že nemám příliš ráda obrovské masy lidí, tady mi to vůbec nevadilo. Jediným mínusem byl fakt, že téměř ve všech kavárničkách či restauracích byly všechny stoly obsazeny a protože i v Benátkách v tomto období panuje zima, bylo téměř nemožné zahřát se někde u šálku kávičky či u skleničky vína.

Pokud jste Benátský karneval zatím nezažili na vlastní kůži, tak vás mohou inspirovat naše fotky v související fotogalerii (najdete ji ZDE) a možná ještě letos, nebo snad příště, se sem i vy vydáte.
Text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).
Publikováno: 1.7.2017
Pokud už Benátky znáte jako své boty, určitě se vydejte na okolní ostrovy v Benátském zálivu. Nejznámějšími a nejpopulárnějšími ostrovy jsou nejbližší ostrov Murano, hodinu vzdálený ostrov Burano a nejvzdálenější, ale pro Benátky historicky nejvýznamnější – Torcello.
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.
Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.
Publikováno: 23.6.2019
Dnes navštívíme jedno z nejoblíbenějších letovisek v Itálii – Bibione, které je z pohledu vzdálenosti doslova za rohem. Skvělé ceny, úžasné ubytování, bohaté kulturní i sportovní zázemí, čisté moře a prostorné písečné pláže.
Publikováno: 30.6.2019
Po týdnu se opět vracíme do přímořského letoviska Bibione, které se těší velké oblibě turistů. Příjemné chvíle strávené na písečných plážích na chvilku vyměníme za poznávání historie.
Publikováno: 28.7.2022
Léto je v plném proudu, a tak přicházíme s tipem na místo, které je vhodné pro rodiny s dětmi. Klidné místo, písečná pláž, pozvolný vstup do moře…
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.
Publikováno: 24.11.2016
Pokud vás již také tolik nebaví české silvestrovské oslavy a rádi byste vyzkoušeli něco nového (ideálně spojeného s cestováním), mohu italskou Veronu právě v tomto období jedině doporučit. Ceny letenek do Milána jsou velice příjemné – je ale potřeba koupit je včas, protože přímo silvestrovská či novoroční letenka se pak může opravdu prodražit.
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.
Publikováno: 5.7.2013
Bari je hlavním městem stejnojmenné italské provincie. Je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Nachází se zde například Polytechnická univerzita nebo Bariská univerzita, na které studuje okolo 70 tisíc studentů (pro srovnání na Univerzitě Karlově studuje přibližně 50 tisíc studentů).
Publikováno: 13.6.2014
Léto již sebevědomě dorazilo do našich končin s teplotami, které hravě překračují 30 stupňů Celsia. První červnový týden a vysoké teploty u mnohých jistě vyvolávají myšlenky na blížící se dovolenou, pokud možno strávenou u moře.
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.
Souvisejicí fotogalerie
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...
Letní večer v Benátkách...
Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...