Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?
Naproti náměstí Piazza della Scala (na ulici Via Filodrammatici) stojí snad nejznámější operní dům La Scala. Účinkovala zde většina největších italských operních umělců a mnoho z nejlepších zpěváků z celého světa. La Scala soupeří o uznání s Metropolitní operou v New Yorku. Divadlo má i školu, která vychovává novou generaci mladých hudebníků v oborech hudba, tanec, divadelní řemeslo a divadelní management.

Během dne zde můžete navštívit muzeum Museo Teatrale alla Scala (informace o vstupném a otevíracích hodinách naleznete na stránkách muzea). Muzeum prezentuje sbírku obrazů, sochy, kostýmy a dokumenty o La Scale a operní historii. Dvě kolekce jsou věnovány milánskému miláčkovi Verdimu. Místo v muzeu mají i Rossini, Puccini či Toscanini.
Toto neoklasicistní divadlo bylo založeno z vůle Marie Terezie a slavnostně otevřeno 3. září 1778 jako Nuevo Regio Ducal Teatro alla Scala. Prvním představením byla Salieriho opera L'Europa riconosciuta. La Scala zahajuje sezonu vždy 7. prosince (na svátek svého patrona – svatého Ambroze).

La Scala má své jméno po kostele Santa Maria della Scala, který na tomto místě původně stál. Předchůdcem kulturního stánku bylo i divadlo Regio Ducale, které však vyhořelo po masopustní slavnosti v roce 1776. Požár vznikl pravděpodobně od původního osvětlení divadla – tisíců olejových lamp. Aby se předcházelo požáru, byly pak v několika místnostech kbelíky vody. Současně skupina bohatých Miláňanů, kteří vlastnili soukromé lóže v divadle, napsala arcivévodovi Ferdinandu Karlovi Habsbursko-Lotrinskému (syn Marie Terezie) žádost o nové divadlo.

Stejně jako u většiny divadel, tak i v La Scale bylo kasino s hazardními hráči, kteří seděli v hale. Druhá světová válka zasáhla i La Scalu, budovu poškodil nálet (1943) a opětovně byla otevřena až 11. května 1946. Poslední rekonstrukci divadlo podstoupilo před časem a 7. prosince 2004 bylo slavnostně otevřeno stejnou operou jako kdysi. Vstupenky na představení stály 2 000 euro (cca 51 000 Kč).
Před operou to žije celý den, ale před večerním představením se mění atmosféra místa. Stojíme před slavným plakátem na představení v La Scale, dnes to bude Verdiho Luisa Miller. Tradice říká, že kdo přijde první k plakátu po skončení představení, může si ho sundat a vzít jako suvenýr.

Před muzeem a obchůdkem se suvenýry číhají pouliční prodavači lístků na představení. Lístky se rychle vyprodají, nabízejí je různé cestovní kanceláře a částky se vždy od té oficiální liší. My jsme se rozhodli to risknout a koupit je až na místě. Koupili jsme o polovinu levnější lístky než přes cestovní kancelář na Slovensku. I když na lístku svítí ještě o polovinu nižší cena.

Nejlevnější lístky jsou do galerie na samém vrchu divadla. Ale i v boxu uvidíte někde možná ještě méně než nahoře v galerii. V minulosti tyto lóže patřily smetánce, která chtěla být dobře viděna. Samozřejmě pokud jste v té královské největší a nejširší lóži, výhled bude stát za to. Prostor divadla tvoří červený samet kombinovaný se zlatem a světlo křišťálových lustrů.

Rozdílnost se projevuje i v oblečení. Pokud máte pochybnosti, zda jste dost slavnostně oblečeni, tak v galerii nemusíte mít až takové obavy. Potkáte tu diváky oblečené v džínách a po prvním dějství i turisty v krátkých kalhotách, přičemž v těch by vás nepustili ani do milánského dómu. Prostor divadla se po druhém dějství více zalidnil, během představení se dají koupit lístky ještě levněji.
La Scala je známá kontroverzním a emotivním publikem. Je plná milovníků opery, kteří jsou buď u vytržení, nebo nemilosrdní. Ve světě opery je to považováno za křest ohněm, na neúspěch se dlouho vzpomíná. Vždyť žádný umělec by nechtěl být uprostřed představení vypískaný a na pódiu vystřídán.

Všechna představení tu musejí skončit před půlnocí. Pak se prostor před operou opět zaplní odcházejícími návštěvníky. Ti solventnější si to možná namíří do Grand Hotel Milano, který se nachází jen pár minut chůze. Tento luxusní hotel z 18. století je známý i jako milánský dům Giuseppe Verdiho. V tomto hotelu na ulici Via Manzoni, s výhledem na módní ulici Via Montenapoleone, trávil své pobyty v Miláně. Zde ostatně i v lednu 1901 zemřel. Hotel dodnes nabízí pobyt ve Verdiho pokoji, kde se nachází také skladatelův původní psací stůl, u něhož složil opery Othello a Falstaff.
Přestože na Milán padla noc, město má pro své návštěvníky ještě mnoho lákadel.
GPS: 45°28'02.3"N 9°11'23.4"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakce
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 14.2.2023
Nenechte si ujít v pořadí již 6. ročník italského cyklistického festivalu (Italian Bike Festival), který se s návštěvností přes 40-tisíc lidí a více než 500 vystavovateli řadí mezi největší v Evropě.
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.
Publikováno: 23.9.2022
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.
Publikováno: 15.9.2022
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.
Publikováno: 30.9.2022
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?
Publikováno: 9.12.2022
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.
Publikováno: 23.12.2022
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.
Publikováno: 30.12.2022
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.
Publikováno: 6.1.2023
Přes den místo, kde vaše tělo relaxuje a vstřebává léčivé vlastnosti minerálních vod, večer centrum zábavy, dobrého jídla či nakupování. Takto vnímají návštěvníci proslulé lázně Montecatini Terme. Po setmění vyrážíme do městských ulic, abychom objevili pulzující tepnu plnou života.
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.
Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.
Publikováno: 21.7.2022
Někdy mám dojem, že se na tuhle část Itálie trochu zapomíná, a přitom je tak překrásná. Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je známá především dlouhými plážemi, nádhernou krajinou, národními parky, přírodou a skvělou kuchyní.
Publikováno: 5.4.2021
V celé Itálii je až na dvacet tisíc měst duchů, ano, je to neuvěřitelné číslo. Na svědomí ho má časté zemětřesení a sesuvy půdy, a tím pádem nevyhovující podmínky pro zemědělství a život. Dnes spolu navštívíme ta nejznámější vylidněná města a dozvíme se něco o jejich minulosti a současnosti.
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.
Publikováno: 14.7.2022
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.
Publikováno: 26.4.2015
Opouštíme umělci tolik milovaný Neapolský záliv a míříme na středomořský ostrov, který díky vulkanické činnosti vyrostl z moře na konci třetihor a po miliony let se formoval do útvaru, který dnes nazýváme Ischia.
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.
Publikováno: 22.12.2017
Patrně jste slyšeli jméno města v souvislosti s Turínským plátnem. Traduje se, že do něj byl krátce po svém ukřižování zahalen Ježíš Kristus. Je však významné také proto, že otisk obličeje, který je na něm patrný, údajně patří samotnému Kristu. Plátno je dlouho předmětem debat a spekulací, bylo nesčetněkrát zkoumáno, vzniklo velké množství teorií, které buď vyvracejí, nebo potvrzují jeho věrohodnost.
Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.
Publikováno: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky nejvýznamnějších měst v Itálii. V letech 402 až 476 bylo hlavním městem Západořímské říše. Dnes tu žije téměř 160 tisíc obyvatel a každoročně se tu koná letní festival opery a klasické hudby.
Souvisejicí fotogalerie
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...
Letní večer v Benátkách...
Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou...
...
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...