www.infoglobe.cz » Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady

Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Ve městě Haifa (v překladu "krásné pobřeží") spolu již od nepaměti žijí různé etniky a náboženské skupiny v míru. Otevřenost a tolerance místních obyvatel se v pozitivním slova smyslu projevuje i na zvýšeném zájmu ze strany cestovatelů o toto město, které začalo svou historii psát již ve třetím století našeho letopočtu. Dnešní Haifa kromě moderního mezinárodního přístavu nabízí i pohled do historie spojené s různými tradicemi. Ale snad největším lákadlem pro turisty jsou úchvatné a dechberoucí Bahajské zahrady, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Bahajské zahrady

Bahajské zahrady - pohádkový svět uprostřed pouště

Bahajské zahrady patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst v Izraeli. Denně je navštíví tisíce turistů a poutníků z celého světa. Rozprostírají se na hoře Karmel (Carmel), což v překladu znamená "Hospodinova vinice". Celkově 19 teras v délce 1 km a v šířce 400 metrů bylo budováno 10 let. Jejich oficiální otevření se uskutečnilo 22. května 2001 a vstup je dodnes zdarma. Celkové náklady na výstavbu dosáhly neuvěřitelných 250 milionů dolarů, a co je ještě překvapivější, jejich financování pocházelo z příspěvků často velmi chudých členů Bahajské víry. Na samotném vrcholu zahrad se nachází náboženská významná svatyně Bahajské víry - svatyně Bába. Jedná se o osmibokou stavbu s kupolí, která má 18 oken. Tato stavba je druhé nejposvátnější místo víry Bábizmu. Ale vraťme se zpět k samotným zahradám. Terasovité zahrady byly vystavěny z důvodu vyzvednutí duchovního významu již zmiňované Babové svatyně. Postaveny jsou v tzv. soustředných kružnicích, jako by vyzařovaly ze svatyně. Díky takovéto výstavbě vznikla nevšední tříkilometrová promenáda a odpočinková zóna zároveň, která patří k nejdelším a nejatraktivnějším stavbám v oblasti Středomoří. Není divu, že mnozí návštěvníci tohoto místa považují zahrady za osmý div světa a přirovnávají ho k již neexistujícím babylonským visutým zahradám. O přírodní krásu zahrad se stará celkem 70 místních zahradníků různých etnik a vyznání a 30 bahaistů, dobrovolníků z 12-ti zemí světa.

Bahajské zahrady
Bahajské zahradyBahajské zahradyBahajské zahrady
Otevření zahrad s sebou přineslo nejen oázu odpočinku a klidu, ale i vybudování množství ubytovacích zařízení v okolí, jejichž jedinečná atmosféra pouze zdůrazňuje význam této velkolepé přírodní památky. Haifa se tak rázem proměnila na město kultury, což potvrzují například i četná muzea, divadla, knihovny či galerie, které se zde nacházejí.

Bahajské zahrady (pohled na město Haifa)Bahajské zahradyBahajské zahrady
Pokud se vydáte na pouť nebo dovolenou do Izraele, neměli byste si nechat ujít návštěvu těchto geometricky uspořádaných zahrad, ve kterých na vás čekají tisíce květin, bylin, trav a stromů. Procházka po bílým štěrkem vysypaných stezkách s pozoruhodnými prameny kaskádovitě tekoucí vody pro vás bude balzámem na duši a toto neuvěřitelné dílo člověka uprostřed vyprahlé pouštní krajiny ve vás zanechá zážitek, který si budete ještě dlouho pamatovat.

Bahajské zahrady (pohled na město Haifa)
Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko – za památkami
Publikováno: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která byste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II
Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C