www.infoglobe.cz » Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře

Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Ještě před tím, než si řekneme něco o těchto vzácných rukopisech, trochu nahlédneme do historie této lokality. Celá oblast Kumránu je suchou planinou s četnými jeskyněmi a pradávnými pozůstatky sídlišť Esejců. Pokud byste nevěděli, kdo byli Esejci, tak vězte, že se jednalo o židovskou duchovní komunitu, jejíž vznik se datuje do 2. století před Kristem. Zakladatelem je dosud neznámý mnich, který se postavil proti tehdejším duchovním mocnostem a právě díky němu se postupně zformovala komunita, jejímž přičiněním máme v současnosti v rukou jeden z nejstarších důkazů víry a vznikajícího náboženství v písemné formě. Ale oblast Kumránu byla osídlena ještě mnohem dříve. První osidlování se zde datuje už 4. tisíce let před n. l. Osídlení Esejci však bylo z pohledu země snad nejvýraznější. Esejci zde vybudovali nádrže pro zachycování srážkové vody, k nim přiváděcí kanálky, na základech původní pevnosti vybudovali novou a také si stavěli obydlí. Po zasažení oblasti silným zemětřesením byli Esejci nuceni odejít. Později tu ještě přechodně přebývali Římané, ale zakrátko zůstala tato oblast neobydlená.

Kumrán      Kumrán
V roce 1946 našli v tzv. Kumránských jeskyních svitky nebo spíše rukopisy od Mrtvého moře. Po jejich odborném přezkoumání začal v oblasti rozsáhlý vědecký výzkum spojený s četnými vykopávkami. Postupně se zde probádalo přes 250 jeskyní, z nichž 40 obsahovalo archeologické nálezy. Byla to hlavně keramika a jiné drobné předměty. Nicméně, to nejvzácnější se ukrývalo v 11 jeskyních, které byly nejen přírodním, ale i lidským výtvorem. Byl to nález svitků zachycujících biblické a náboženské texty. Okolnosti nálezu jsou dodnes nejasné, ale to nic nemění na faktu, že jejich přínos je hlavně z hlediska identifikace tehdejšího jazyka, slovní zásoby, frází, či dovysvětlení některých variant biblického textu. Texty pocházejí z období vzniku křesťanství, a proto je nesmírně zajímavé srovnání těchto nálezů se současnými poznatky.

Kumrán
Zajímavostí je, že literatura uváděla indicie o nalezišti svitků mnohem dříve, než byly objeveny. Náznaky uložení se objevují v letech 185 až 253, jakož i v 8. století. Rukopisy našli tři beduíni, kteří nález výhodně prodali. V roce 1948 byla část svitků zveřejněna, o rok později byly rukopisy odvezeny (propašovány) do USA a v roce 1954 se opět vrátily do Izraele. V současnosti jsou uloženy v Izraelském muzeu Svatyně knihy v Jeruzalémě. Druhá část je v Rockefellerově muzeu-archeologickém muzeu v Jeruzalémě.

     Kumrán       Kumrán – pozůstatky nádrží
Věděli jste, že rukopisy se našly i v jiných částech Izraele? Méně známé jsou nálezy z jeskyně Wádí Murabba'at, z pevnosti Masada, či z dalších míst v oblasti Judské pouště.

Kumrán – jeskyně
Kumrán je vyhledávaným místem hlavně poutního cestovního ruchu, ale zajímavý je i pro vyznavače historie a archeologie. Proto byste neměli při návštěvě židovského státu toto nevšední, na první pohled nehostinné, místo vynechat.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II
Publikováno: 12.8.2016
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš