www.infoglobe.cz » Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato

Publikováno: 10.9.2022
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Mrtvé moře a jeho sůl znají lidé na celém světě. I ve zdejších podmínkách si ji rádi kupujeme pro její blahodárné účinky, ať už v podobě soli do koupele, nebo jako součást kosmetických přípravků. My se dnes společně vydáme na místa odkud tato sůl pochází a nevynecháme ani pár zajímavostí o tomto přírodním fenoménu.

Vznik a původ Mrtvého moře

Mrtvé moře Jak a kdy vlastně Mrtvé moře vzniklo? Na to nám odpoví věda zvaná geologie. Bylo to přibližně před třemi miliony let v důsledku posunu tektonického zlomu, čímž se vytvořila pánev, kterou v průběhu let zalila voda. V důsledku nadměrného čerpání vody, slabšího a zároveň jednoho z mála přítoků vody – řeky Jordán dochází již k dlouholetému neustálému vysychání. I díky tomu je v současnosti Mrtvé moře nerovnoměrně rozděleno na dvě části pásem suché pevniny. Nakolik je jezero každým rokem menší, místní úřady se snaží situaci řešit vybudováním umělého přívodního kanálu z Rudého moře. Samozřejmě problémem je vzdálenost, technická náročnost a nezanedbatelný fakt, že voda z moře do jezera by se musela vytlačit do výšky 120 metrů a až potom by mohla stékat do hloubky 530 metrů až do Mrtvého moře. Přesto všichni věří, že tento nevšední přírodní úkaz se podaří zachránit.
Mrtvé moře
Vysychání s sebou přináší i nadměrnou slanost. To, že jsou moře slaná, ví každý, ale Mrtvé moře je doslova jedním z najslanějších míst na světě. Voda, či spíše solanka zde dosahuje 10 × více soli než v moři. To způsobuje, že i lidé, kteří neumí plavat, se nemusí bát o svou bezpečnost. Voda je totiž nadnáší, a tak si mohou v klidu třeba přečíst oblíbenou knížku přímo na hladině jezera. Samozřejmě se ve vodě nedá být dlouho. Koncentrace soli je tak vysoká, že vás po chvíli vyžene osprchovat se sladkou vodu, která je zajištěna podél všech pláži, kde je koupání pro veřejnost. Sněhobílé vysrážené soli dotvářejí nevídanou pobřežní atmosféru a jsou v silném kontrastu s nánosy černého bahna, které obsahuje obrovské množství jódu a brómu. Tyto prvky léčivě působí hlavně na nervový systém. Jiné prvky jako síra a hořčík zas na kožní onemocnění. Není divu, že léčebně relaxační turistikou to tu vzkvétá.
Mrtvé moře (sprchy)
Sůl jako zlato
Využití soli se zde stalo i výborným obchodním artiklem. Hlavně na jižní straně jezera probíhá intenzivní těžba soli a dalších minerálů. Nachází se zde i rozsáhlý chemický komplex pro úpravu takto vytěžených nerostných zdrojů. Dá se říci, že celé blízké okolí žije z toho, co jim Mrtvé moře nabízí. Pokud jste viděli nebo četli pohádku Sůl nad zlato, tady se hlavní myšlenka naplnila opravdu do písmene.

Mrtvé moře (vysrážená sůl)
Mrtvé moře dostalo svůj název díky vysoké salinitě, ale je opravdu mrtvé? Ne úplně! Žije v něm několik druhů bakterií a Archaea. Místy i řasy zvané Dunaliella. V okolí jezera žijí velbloudi, kozorozi, zajíci, lišky, dokonce i leopardi a stovky druhů ptáků.

 

Z historického hlediska bylo toto území osídleno již před více než 2000 lety. Využívání produktů Mrtvého moře sahá až do starodávného Egypta. Využívaly se totiž při mumifikaci. Jen v nedávné minulosti objeveny v oblasti Kumránu objeveny tzv. svitky od Mrtvého moře, které jsou považovány za jedny z nejstarších rukopisů bible na světě – psané starohebrejsky a aramejsky. Jejich stáří se datuje do 1. století před Kristem. 

Mrtvé moře Mrtvé moře

Ať už vás zajímá příroda, historie nebo rádi cestujete, určitě by vám nemělo Mrtvé moře chybět na vaší cestovatelské nebo dovolenkové mapě. Míst, kde sůl vítězí nad zlatem, je na naší planetě málo, proto je toto jezero třeba vidět, zažít a vychutnat.

 

GPS: 31°34'09.4"N 35°26'49.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút

 Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 17.9.2022
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 24.9.2022
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 1.10.2022
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I
Publikováno: 5.8.2016
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 10. 2022
svátek:Justýna
dnes:
pátek 7.10.
9 °C
zítra:
sobota 8.10.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X