www.infoglobe.cz » Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů

Publikováno: 17.9.2022
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Asi každý z nás už slyšel o jednom z nejvýraznějších symbolů Izraele - Zdi nářků. Jeden z nejčastějších záběrů na toto posvátné místo je při modlitbách poutníků, kteří svá přání, napsaná na kouscích papíru, vkládají do štěrbin zdi s vírou, že jejich modlitby budou vyslyšeny. Ale my si dnes řekneme něco víc i o historii a zajímavostech této fascinující stavby.

Zeď nářků
Zeď nářků je pozůstatkem západní části vnější hradby, která koncem období druhého jeruzalémského chrámu dodnes obklopovala jedno z nejspornějších měst světa - Chrámovou horu. Na Chrámové hoře se nachází kromě Zdi nářků i Skalní dům a Mešita al-Aksá, proto není divu, že judaismus tuto "horu" považuje za nejposvátnější místo, jakož i islám, pro který je toto místo třetím nejposvátnějším a svůj náboženský význam má i pro mnohá křesťanská společenství. Střet náboženství způsobuje nejen unikát v podobě nejuctívanějšího místa na naší planetě, ale je také důsledkem každodenních konfliktů mezi věřícími v této oblasti. Vraťme se však raději k samotné stavbě. Zeď byla kdysi součástí chrámu, který postavil král Herodes Veliký na základech menšího chrámu. Přestavba resp. výstavba se odehrávala v roce 20 před Kristem. O několik desetiletí později, přesněji v roce 70 našeho letopočtu, byl chrám spolu s městem zničen římským vojskem v První židovské válce a jako jediná nepoškozená část, či spíše pozůstatek chrámu, zůstala Západní zeď. Od těch dob až dodnes sem chodí Židé naříkat nad ztrátou chrámu.

Mešita al-Aksá
Zeď nářků je vysoká 20 metrů a skládá se z 25 vrstev kamenů. Před zdí je vybudováno kamenné náměstí, které vzniklo zvětšením původního náměstí a z části po válce zničené čtvrti Mugraby v roce 1967. Náměstí funguje jako posvátné místo ("synogoga"), proto je rozděleno na několik částí. Muži i ženy mají vyhrazeny oddělené části zdi, protože judaismus zakazuje společnou modlitbu. Pokud chce věřící vložit svou modlitbu napsanou na kousku papíru do štěrbiny zdi musí splnit podmínky. V případě mužů je povinna přikrývka hlavy a v případě žen zahalení těla. Možná si položíte otázku, proč Židé neusilují o obnovu původního chrámu.

u Zdi nářků

Důvody jsou dva, a to, že i po zničení chrámu zůstala na místě Zdi nářků Hospodinova přítomnost (tzv. Šechina), která není vázána na existenci chrámu a druhým důvodem je, že na místě chrámu v současnosti stojí muslimské mešity. Již zmíněný střet náboženství dodává tomuto místu už od nepaměti jiskřivý náboj historie. Původně židovská Chrámová hora byla v roce 638 dobyta muslimy, kteří zde vybudovali dodnes stojící mešity. Ale snad historicky nejznámější se stalo období během a po Šestidenní válce, kdy Zeď nářků přešla opět pod nadvládu Izraele. Bylo to po dvou desetiletích jordánské nadvlády, během níž měli Židé k němu zakázán přístup.

u Zdi nářků

Na závěr si ještě povíme dvě zajímavosti. Věděli jste, že s rozvojem techniky se také 2000 let stará zeď stala virtuální? Lístečky s modlitbami je totiž možné umisťovat i na dálku. V minulosti se využívalo speciální faxové číslo izraelské pošty, které později nahradila mailová schránka. V současnosti stačí modlitbu zaslat mailem, tu zde vytisknou a studenti náboženské školy ji následně vloží do zdi.

u Zdi nářků

Druhou neméně zajímavou věcí je i samotný název zdi. Zatímco v našich zeměpisných šířkách tuto stavbu známe pod názvem Zeď nářků, Židé ji nazývají Západní zeď. Pojmenování Zeď nářků bylo převzato z arabštiny a pod tímto pojmem rozšířeno do západního světa. Pro Židy je však symbolem novodobého státu a naděje, proto jeho označení považují za nešťastné. Každopádně, ať už je to jakkoli, zeď se stala oblíbeným místem turistů, věřících i nevěřících z celého světa.

GPS: 31°46'36.3"N 35°14'03.7"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (1)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 5.11.2022
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 29.10.2022
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 22.10.2022
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 15.10.2022
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko – za vzácnými památkami
Publikováno: 22.3.2023
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která by jste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II.
Publikováno: 15.3.2023
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I.
Publikováno: 8.3.2023
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 8.10.2022
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 1.10.2022
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 12.11.2022
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4,8 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 24.9.2022
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 10.9.2022
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X