www.infoglobe.cz » Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad

Japonsko, Ósaka - Ósacký hrad

Publikováno: 16.1.2015
Kdysi dávno jsme uveřejnili článek o jednom z největších japonských měst, Ósace. Na jeho konci jsme letmo zmínili i místní hrad, jehož plocha je pouze o něco málo menší než plocha Pražského hradu.

Otemonska branaJakmile se před Ósacký hrad postavíte, bude vám s trochou fantazie připadat spíše jako ohromná luxusní vila než jako místo, které chránili samurajové a které zažilo nejedno velké krveprolití. Bílá fasáda hradu je doplněna zelenou střechou.

Ósacký hrad je znám jako pýcha Hideoši Tojotomiho (1536-1598), velkého japonského státníka a vojevůdce, který měl na svědomí sjednocení Japonska. Podle Hideošiho se jmenuje dokonce celé jedno historické období země – Momojama.

Osacky hradSe stavbou hradu Hideoši začal v roce 1583 na místě bývalého chrámu Honganji. Když byl hrad v roce 1597 dostavěn, v celé zemi údajně neměl obdoby. Hideoši z něj také udělal své sídlo a po Hideošiho smrti hrad dále sloužil jeho synovi.

Mocenské boje uvnitř Japonska však pokračovaly dále. Série bitev mezi mocným šógunátem Tokugawa a klanem Tojotomi vyvrcholila obléháním Ósackého hradu, při kterém proti sobě stály statisícové armády. Nicméně vojska klanu Tojotomi stála proti přesile, které nakonec podlehla a klan byl nadobro zničen.Osacky hrad v 19. století

Hrad byl vítězným klanem Tokugawa rekonstruován. Byla postavena nová hlavní věž a žulové hradby, které zde stojí dodnes. Roku 1660 se něčí vinou nebo snad náhodou vznítil střelný prach v jednom skladišti. Ohromný výbuch způsobil, že se začal šířit požár, kterému se hrad nevyhnul. Další rána přišla v roce 1665, když do hradu pro změnu udeřil blesk. Pevnost poté chátrala až do poloviny 19. století, kdy byla částečně rekonstruována, avšak během vnitřních nepokojů v Japonsku hrad opět vyhořel.

Pohled na hrad z ptačí perspektivyPodoba, ve které tento mohutný pozůstatek bouřlivé historie země můžete vidět dnes, pochází převážně z rekonstrukce, která proběhla před dvaceti lety. Hrad nabízí muzeum, jehož součástí je dioráma znázorňující 19 scén ze života slavného Hideoši Tojotomiho. Vidět můžete také model bitvy o Ósaku, který je osázen miniaturními figurkami vojáků. Masivní kolekce historických předmětů z období Momojama v sobě zahrnuje i nádhernou samurajskou zbroj nebo detailní dřevěnou sochu zobrazující Hideošiho.

Když si užijete historie v muzeu, doporučujeme vydatZahrada se do hradní zahrady, která se rozléhá na ploše impozantních 100 hektarů. Budete se procházet mezi stovkami třešní, na které musí být obzvláště na jaře překrásný pohled.

V tak rušném městě jako Ósaka je park s hradem skvělým místem, kde strávit třeba celý den. Bude to výlet, který vás zanese do u nás méně známé japonské historie, zakončený romantickou procházkou a rozjímáním v nejkrásnější zahradě ve městě.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Midori, CepterX, 吉田宅浪, アップロード者: 名古屋太郎, アップロード者: Leuo

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko, Tokio – Město budoucnosti. Nebo ne? – VIDEO
Publikováno: 20.12.2016
Hlavní město Japonska se zdá nekonečné. A vlastně to je docela pravda – nejde totiž o jedno město, ale o plynule navazující osídlení v celé oblasti regionu Kantó, kde žije zhruba 40 milionů lidí. A i přesto je velmi snadné se v něm cítit jako v malém městečku.

Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic – VIDEO
Publikováno: 13.12.2016
Na mapě vypadá jako nenápadné souostroví na východě Asie, přesto je to země s neuvěřitelně pestrou historií, úžasnými tradicemi, nádhernou přírodou a obrovskou ekonomickou sílou. Před první cestou do Japonska můžete čekat cokoliv, ale buďte si jistí, že vás překvapí. Možná mnohem víc, než si myslíte.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.


Souvisejicí fotogalerie

Japonsko – říše mrakodrapů, zahrad a chrámů
Japonsko je císařský ostrovní stát ve východní Asii, ve kterém se mísí moderní technologie s trad...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
13 °C
zítra:
pondělí 28.9.
10 °C