www.infoglobe.cz » Jihoafrická republika – krajina všeho

Jihoafrická republika – krajina všeho

Publikováno: 28.9.2021
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

Fotbaloví fanoušci JAR

Jihoafrická republika se za poslední roky velmi změnila. Je bezpečnější, otevřenější a přátelštější. Proto, pokud uvažujete o návštěvě Afriky jako takové, neměli byste si nechat ujít ani návštěvu Jihoafrické republiky. Tato 50 milionová země patří nejen svou historií a přírodou k jedněm z nejkrásnějších koutů světa. Najdete zde poušť, rozsáhlé plošiny, majestátné Dračí hory, moderní velkoměsta, přírodní rezervace, nebo pro našince zajímavou kulturu a tradice. Z historie víme, že Jihoafrickou republiku kolonizovali Evropané, kteří se zde usadili. Díky tomu se tady budete cítit jako doma. V létě průměrná teplota dosahuje 28 °C a v zimě 18 °C. V Jihoafrické republice se mluví 11 jazyky, ale jedním z nejpoužívanějších je angličtina, takže s domluvením se nebudete mít problém. Vybudovaná infrastruktura nabízí jízdu autem na kvalitních silnicích či dálnicích, pro příznivce železniční dopravy zde jezdí rychlovlaky a velká letiště se starají o dostupnost Jihoafrické republiky z celého světa. Jihoafrická republika nabízí tzv. velkou pětku zážitků, a to vysoké hory, čistou vodu, výborná vína, národní parky a golf s tichou účastí krokodýlů.
Letiště v Kapském městě
Pro návštěvníky Jihoafrické republiky je po vstupu do "země všeho" připravena tzv. mapa zážitků, která vás provede tímto nevšedním a okouzlujícím státem. "Poznejte tmavě modrou", tak zní první okruh turistických tipů na výlet. Návštěvníci, či spíše dobrodružní cestovatelé, mají možnost obdivovat a pozorovat velryby, delfíny, tučňáky, ostrov tuleňů, houfy sardinek, dvě oceánská akvária, Ushakov (žraločí) mořský svět a pro ty opravdu nejodvážnější je připraveno potápění v klecích za žraloky. Druhý okruh tvoří "malebnost", který je ideální pro turisty. Obsahuje tipy na návštěvu Cape Pointu (nejjihovýchodnější bod Afriky), Stolových hor, vodopádů Augrabies, legendárních Dračích hor, jihoafrických chatrčí Rondavel, jeskyní Cango, Božích oken (panoramatické hory) a turistického klenotu Clarens. Třetí okruh vás zavede do historie a seznámí s původem a kulturou místních obyvatel. Cílem výletů je "kolébka lidstva" v provincii Gauteng, naleziště a muzeum v Národním parku Mapungubwe, tropické království deště v Modjadji, bojiště ze slavné Boer-Zulu-Britské války, zábavný tématický park Gold Reef City, výlety do jihoafrického Soweto (chudé sídliště), Robbenového ostrovního muzea, či do města diamantů Kimberley.
Kapské město
Čtvrtý okruh je "dobrodružný". Určený je pro adrenalinové nadšence, kteří rádi jezdí na koních, na raftech, nebo mají rádi paragliding, bungee jumping, či surfing. Jižní Afrika nezapomíná ani na lezce a vyznavače zip wire-u (pozn. red. lanová dráha). Pokud nepatříte ani do jedné z těchto skupin návštěvníků a dáváte spíše přednost pohodlí, pro vás je určen pátý a šestý zážitkový okruh. Tyto dva tematické okruhy vás zavedou do luxusu hotelových resortů, jachet, místních vináren a nočních klubů. Dají vám i tipy na koncerty a festivaly. Poslední z okruhů vás zavede do divoké a nespoutané africké přírody, kde budete moci vidět všechna zvířata tzv. velké africké pětky, jakož i mnohé jiné. Národními parky vás budou provázet zkušení průvodci.
Pláže a příroda JAR
Jihoafrická republika nabízí množství zážitků, poznání a krás, které na vás nedočkavě čekají. Na závěr ještě malá zajímavost o jednom typickém místním šperku zvaném Zulu a nápoji, který opíjí slony. Zulu je vlastně milostný dopis přetavený do podoby šperku. Tvoří ho korálky různých barev, které symbolizují různá přání. Zulu šperk je projevem lásky a náklonnosti, takže při návštěvě Jihoafrické republiky si dávejte pozor od koho takový pěkný šperk dostanete. A co se týká nápoje, který opíjí slony, ten se nazývá Amarula. Vyrábí se z exotického ovoce stromu Marula, nazývaného sloní strom. Pojmenování je trefné, vzhledem k tomu, že se pod těmito stromy shromažďují velká množství slonů. Ti konzumují světle žluté plody, které obsahují alkoholické složky, a tak není překvapením, když při svých toulkách Jižní Afrikou potkáte houpajícího se slona.
obyvatelé JAR
GPS: 26°12'03.9"S 28°01'49.2"E
Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: southafrica.net

Překlad: Stanislava Waniová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Jihoafrická republika - Dračí hory
Publikováno: 22.7.2012
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

JAR – napříč provincií Northern Cape I
Publikováno: 19.4.2019
V dnešním výletě po Jižní Africe zamíříme do provincie Northern Cape, která je známá pro své pravěké nástěnné malby, safari na offroadových vozidlech, diamanty a především přírodní park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Bloemfontein – do srdce Svobodného státu
Publikováno: 5.4.2019
Město růží. Tak říkají Bloemfonteinu, jihoafrickému městu, kde se nachází sídlo justice. Je také hlavním městem Svobodného státu, původní provincie Oranžsko. Svobodný stát pokrývá plochu 129 tisíc kilometrů čtverečních.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Johannesburg I – za uměním a historií
Publikováno: 15.3.2019
Jihoafrickou republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát se však již nebudeme věnovat Garden Route, ale zamíříme do Johannesburgu, kterému místní láskyplně říkají Jo'burg, Jozi nebo E'Goli čili město ze zlata.

JAR, Stellenbosch a návštěva kolonie tučňáků
Publikováno: 12.4.2019
Dnes jsme pro vás opět vybrali několik zajímavých míst v Jihoafrické republice, která podle nás stojí za návštěvu.


Souvisejicí fotogalerie

Tunisko – starobylá kráska severní Afriky
Dnes vás zavedeme do úchvatné země dotýkající se Středozemního moře. Starobylá historie ztělesněn...

Tanzanie: Africké safari
Divoká zvířata, pláně, spaní ve stanu a neuvěřitelné zážitky… to je africké safari. Naše autorka ...

Maroko – Africká romantika
Chtěli byste zažít romantické dobrodružství? Tak se vydejte na dovolenou do Maroka, kde vás čekaj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2021
V pořadí 16. ročník festivalu Horyzonty se tento rok uskuteční v termínu od 11. do 13. listopadu 2021. Trenčanský festival divákům představí filmy v tradičním hávu, v podobě promítání v kinosálu, ale po pozitivní zkušenosti a příznivých diváckých ohlasech z minulého roku, si můžou festivalový program prohlédnout diváci i online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zajímavý projekt, který se zaměřuje na podporu férového podnikání a etického nakupování. V úvodní fázi se zaměřuje na hotelový sektor, ale v budoucnosti má ambice se rozšířit i na jiné segmenty trhu, například na sektor lázeňství, stravovacích služeb a podobně.
16.10.2021
Nejlepší světové zimní filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od října do prosince ve většině českých a slovenských regionů. Tento rok vás čeká dohromady 6 skvělých filmových zážitků, které se dostaly na výsluní a ocení je nejen vyznavači extrémních zážitků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Ukrajině :

Ukrajina

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pripjať – město ruin a duchů

Lvov – chutě, vůně a tóny západní Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropole

Zakarpatská oblast – místní turistika

Užhorod – ráj prvorepublikové architektury

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 10. 2021
svátek:Sabina
dnes:
pátek 22.10.
9 °C
zítra:
sobota 23.10.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X