www.infoglobe.cz » Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše

Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše

Publikováno: 6.2.2015
Kjongdžu, starověkým obyvatelům Asie známé jako Geumseong, bylo kdysi hlavním městem dávné říše Silla, která ovládala dvě třetiny Korejského poloostrova. Dnes je to však moderní, uvolněné město s čtvrt milionem obyvatel, které je vedle Soulu a Jeju-do třetí nejoblíbenější jihokorejskou destinací.

Město je dodnes pyšné na sillské období (1. – 10. století), které se považuje za vrchoKjongdzul korejské kultury. Dodnes z tohoto období přetrvaly některé památky, k nimž se dnes vydáme.

Nejprve navštívíme park zvaný Tumuli. Park najdete téměř v centru historické části města a pokrývá plochu téměř 15 hektarů, v jehož nitru se ukrývá 20 pohřebních mohyl, z nichž některé se datují až do raného sillského období. Ještě donedávna byl park obyčejnou městskou čtvrtí, ale poté, co se zde začaly nacházet artefakty pocházející ze začátku milénia, celá oblast se rapidně proměnila. Samotná restaurace parku začala v roce 1973. Obytné domy rychle zmizely a za dva roky byl park otevřen veřejnosti.

Zdaleka největší hrobku známou jako Velká hrobka zde má král Miču, který vládl v druhé polovině 3. století, avšak nejnavštěvovanější je Nebeská hrobka s průměrem 50 a výškou 12 metrů. Roku 1973 zde proběhly archeologické vykopávky, které objevily dávné poklady.

Dalším místem, kam by se každý turista, který zavítá do Kjongdžu, měl vydat, je Kjongdžuské národní muzeum. Není to klasické muzeum, které je v uzavřené budově, tohle najdete pod širým nebem. Vystavuje se zde více než 80 tisíc předmětů jako železné předměty, malby, hliněné nádoby, kaligrafické svitky, předměty lidového umění, zbraně, porcelán, zlato a bronzové sochy, které byly vykopány během restaurace parku Tumuli. Kjongdzu

Patrně největším pokladem v Kjongdžuském národním muzeu je zvon Emille, jemuž se přezdívá Božský zvon krále Seongdeoka. Patří k vůbec největším a nejstarším zvonům na světě. Vyroben byl v 8. století n.l., váží 20 tun, je tři metry vysoký a  v průměru má 2,3 metru.

KjongdzuPokud byste chtěli zjistit, co se skrývá za hranicemi Kjongdžu, pak jedním z tipů na odpolední výlet může být asi 16 kilometrů vzdálený Bulguk-sa. Dostanete se do jednoho z nejstarších buddhistických chrámu v Koreji. Jeho nejranější část byla postavena v 6. století n.l. zvaná přímo Bulguk-sa (Chrám Buddhovy země). Jedná se o významnou architektonickou ukázku sillského období, která je součástí světového dědictví UNESCO.

Naší poslední zastávkou v Kjongdžu je podvodní hrobka králeKjongdzu Munmu. Korejci měli vždy oprávněný strach z invaze cizích mocností z východu. Než král Munmu zemřel, dal příkaz, aby byl pohřben pod vodou u malého ostrůvku blízko kjongdžuského pobřeží. Munmu slíbil, že se jednoho dne vrátí v podobě draka, aby Koreu ochránil před nepřáteli. Vzhledem k tomu, že Korea byla napadena cizinci vícekrát, zdá se, že svůj slib nedodržel. Dnes se alespoň lidé vydávají na pobřeží trávit volný čas nebo si dát nějaké rybí menu v místních restauracích.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

martinroel, leimoberg , Leon Petrosyan , A10ml ,Jinho JungDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Korea: Soul - duše Korejské republiky I.
Publikováno: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všechny cesty vedou do Říma. Tuto větu zná asi každý Evropan. V Jižní Koreji mají svůj vlastní Řím. A tím je Soul. V angličtině toto slovo znamená duše. Tímto krátkým slovem by se toto město dalo také charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu a dá to plným douškem pocítit každému návštěvníkovi.

Korejská republika, Pusan – město kamélií
Publikováno: 13.2.2015
Sportovní fanoušci si Pusan možná vybaví v souvislosti s fotbalovým šampionátem FIFA, který zde proběhl v roce 2002. Pusan je každopádně druhé největší korejské město. Jen v jeho aglomeraci žije 4.5 milionu obyvatel.

Korea: Soul – duše Korejské republiky II.
Publikováno: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtině znamená duše a toto město se jím dá charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu, co dá plným douškem pocítit každému návštěvníkovi. V minulé části jsme se věnovali zejména historickým památkám, dnes se podíváme do modernějších čtvrtí.

Severní Korea: Postorwellovský stát I.
Publikováno: 18.1.2013
Ve východní Asii se nachází jeden z komusnitických režimů s kultem osobnosti, který zdaleka předčil to, zažíval Sovětský svaz za období Josifa Stalina.

Severní Korea: Postorwellovský stát II.
Publikováno: 25.1.2013
Jak bylo slíbeno v předchozím díle, dnešní článek se bude zabývat některými z Pchjongjangských monumentů.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
7.4.2021
Všichni doufáme, že brzy budeme moci objevovat svět. Do té doby chceme všechny, co touží po cestování, vzít alespoň na virtuální cesty Německem z pohodlí domova.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 13. 4. 2021
svátek:Aleš
dnes:
úterý 13.4.
7 °C
zítra:
středa 14.4.
7 °C