Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše

Město je dodnes pyšné na sillské období (1. – 10. století), které se považuje za vrchol korejské kultury. Dodnes z tohoto období přetrvaly některé památky, k nimž se dnes vydáme.
Nejprve navštívíme park zvaný Tumuli. Park najdete téměř v centru historické části města a pokrývá plochu téměř 15 hektarů, v jehož nitru se ukrývá 20 pohřebních mohyl, z nichž některé se datují až do raného sillského období. Ještě donedávna byl park obyčejnou městskou čtvrtí, ale poté, co se zde začaly nacházet artefakty pocházející ze začátku milénia, celá oblast se rapidně proměnila. Samotná restaurace parku začala v roce 1973. Obytné domy rychle zmizely a za dva roky byl park otevřen veřejnosti.
Zdaleka největší hrobku známou jako Velká hrobka zde má král Miču, který vládl v druhé polovině 3. století, avšak nejnavštěvovanější je Nebeská hrobka s průměrem 50 a výškou 12 metrů. Roku 1973 zde proběhly archeologické vykopávky, které objevily dávné poklady.
Dalším místem, kam by se každý turista, který zavítá do Kjongdžu, měl vydat, je Kjongdžuské národní muzeum. Není to klasické muzeum, které je v uzavřené budově, tohle najdete pod širým nebem. Vystavuje se zde více než 80 tisíc předmětů jako železné předměty, malby, hliněné nádoby, kaligrafické svitky, předměty lidového umění, zbraně, porcelán, zlato a bronzové sochy, které byly vykopány během restaurace parku Tumuli.
Patrně největším pokladem v Kjongdžuském národním muzeu je zvon Emille, jemuž se přezdívá Božský zvon krále Seongdeoka. Patří k vůbec největším a nejstarším zvonům na světě. Vyroben byl v 8. století n.l., váží 20 tun, je tři metry vysoký a v průměru má 2,3 metru.
Pokud byste chtěli zjistit, co se skrývá za hranicemi Kjongdžu, pak jedním z tipů na odpolední výlet může být asi 16 kilometrů vzdálený Bulguk-sa. Dostanete se do jednoho z nejstarších buddhistických chrámu v Koreji. Jeho nejranější část byla postavena v 6. století n.l. zvaná přímo Bulguk-sa (Chrám Buddhovy země). Jedná se o významnou architektonickou ukázku sillského období, která je součástí světového dědictví UNESCO.
Naší poslední zastávkou v Kjongdžu je podvodní hrobka krále Munmu. Korejci měli vždy oprávněný strach z invaze cizích mocností z východu. Než král Munmu zemřel, dal příkaz, aby byl pohřben pod vodou u malého ostrůvku blízko kjongdžuského pobřeží. Munmu slíbil, že se jednoho dne vrátí v podobě draka, aby Koreu ochránil před nepřáteli. Vzhledem k tomu, že Korea byla napadena cizinci vícekrát, zdá se, že svůj slib nedodržel. Dnes se alespoň lidé vydávají na pobřeží trávit volný čas nebo si dát nějaké rybí menu v místních restauracích.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Korea: Soul - duše Korejské republiky I.

Korejská republika, Pusan – město kamélií

Korea: Soul – duše Korejské republiky II.

Severní Korea: Postorwellovský stát I.

Severní Korea: Postorwellovský stát II.
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Dotek jara
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:
Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury
Pobřeží slonoviny, Abidžan – Tropický Manhattan
Tunisko – severem po stopách historie
Tunisko – země bohatá na zážitky i ráj filmařů
Vše důležité, co byste o Alžírsku měli vědět, najdete zde, o Pobřeží slonoviny zde a Tunisku zde.