www.infoglobe.cz » Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše

Jižní Korea, Kjongdžu: poklady dávné korejské říše

Publikováno: 6.2.2015
Kjongdžu, starověkým obyvatelům Asie známé jako Geumseong, bylo kdysi hlavním městem dávné říše Silla, která ovládala dvě třetiny Korejského poloostrova. Dnes je to však moderní, uvolněné město s čtvrt milionem obyvatel, které je vedle Soulu a Jeju-do třetí nejoblíbenější jihokorejskou destinací.

Město je dodnes pyšné na sillské období (1. – 10. století), které se považuje za vrchoKjongdzul korejské kultury. Dodnes z tohoto období přetrvaly některé památky, k nimž se dnes vydáme.

Nejprve navštívíme park zvaný Tumuli. Park najdete téměř v centru historické části města a pokrývá plochu téměř 15 hektarů, v jehož nitru se ukrývá 20 pohřebních mohyl, z nichž některé se datují až do raného sillského období. Ještě donedávna byl park obyčejnou městskou čtvrtí, ale poté, co se zde začaly nacházet artefakty pocházející ze začátku milénia, celá oblast se rapidně proměnila. Samotná restaurace parku začala v roce 1973. Obytné domy rychle zmizely a za dva roky byl park otevřen veřejnosti.

Zdaleka největší hrobku známou jako Velká hrobka zde má král Miču, který vládl v druhé polovině 3. století, avšak nejnavštěvovanější je Nebeská hrobka s průměrem 50 a výškou 12 metrů. Roku 1973 zde proběhly archeologické vykopávky, které objevily dávné poklady.

Dalším místem, kam by se každý turista, který zavítá do Kjongdžu, měl vydat, je Kjongdžuské národní muzeum. Není to klasické muzeum, které je v uzavřené budově, tohle najdete pod širým nebem. Vystavuje se zde více než 80 tisíc předmětů jako železné předměty, malby, hliněné nádoby, kaligrafické svitky, předměty lidového umění, zbraně, porcelán, zlato a bronzové sochy, které byly vykopány během restaurace parku Tumuli. Kjongdzu

Patrně největším pokladem v Kjongdžuském národním muzeu je zvon Emille, jemuž se přezdívá Božský zvon krále Seongdeoka. Patří k vůbec největším a nejstarším zvonům na světě. Vyroben byl v 8. století n.l., váží 20 tun, je tři metry vysoký a  v průměru má 2,3 metru.

KjongdzuPokud byste chtěli zjistit, co se skrývá za hranicemi Kjongdžu, pak jedním z tipů na odpolední výlet může být asi 16 kilometrů vzdálený Bulguk-sa. Dostanete se do jednoho z nejstarších buddhistických chrámu v Koreji. Jeho nejranější část byla postavena v 6. století n.l. zvaná přímo Bulguk-sa (Chrám Buddhovy země). Jedná se o významnou architektonickou ukázku sillského období, která je součástí světového dědictví UNESCO.

Naší poslední zastávkou v Kjongdžu je podvodní hrobka králeKjongdzu Munmu. Korejci měli vždy oprávněný strach z invaze cizích mocností z východu. Než král Munmu zemřel, dal příkaz, aby byl pohřben pod vodou u malého ostrůvku blízko kjongdžuského pobřeží. Munmu slíbil, že se jednoho dne vrátí v podobě draka, aby Koreu ochránil před nepřáteli. Vzhledem k tomu, že Korea byla napadena cizinci vícekrát, zdá se, že svůj slib nedodržel. Dnes se alespoň lidé vydávají na pobřeží trávit volný čas nebo si dát nějaké rybí menu v místních restauracích.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

martinroel, leimoberg , Leon Petrosyan , A10ml ,Jinho JungDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Korea: Soul - duše Korejské republiky I.
Publikováno: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všechny cesty vedou do Říma. Tuto větu zná asi každý Evropan. V Jižní Koreji mají svůj vlastní Řím. A tím je Soul. V angličtině toto slovo znamená duše. Tímto krátkým slovem by se toto město dalo také charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu a dá to plným douškem pocítit každému návštěvníkovi.

Korejská republika, Pusan – město kamélií
Publikováno: 13.2.2015
Sportovní fanoušci si Pusan možná vybaví v souvislosti s fotbalovým šampionátem FIFA, který zde proběhl v roce 2002. Pusan je každopádně druhé největší korejské město. Jen v jeho aglomeraci žije 4.5 milionu obyvatel.

Korea: Soul – duše Korejské republiky II.
Publikováno: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtině znamená duše a toto město se jím dá charakterizovat, protože je skutečně duší tohoto státu, co dá plným douškem pocítit každému návštěvníkovi. V minulé části jsme se věnovali zejména historickým památkám, dnes se podíváme do modernějších čtvrtí.

Severní Korea: Postorwellovský stát I.
Publikováno: 18.1.2013
Ve východní Asii se nachází jeden z komusnitických režimů s kultem osobnosti, který zdaleka předčil to, zažíval Sovětský svaz za období Josifa Stalina.

Severní Korea: Postorwellovský stát II.
Publikováno: 25.1.2013
Jak bylo slíbeno v předchozím díle, dnešní článek se bude zabývat některými z Pchjongjangských monumentů.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
16 °C
zítra:
neděle 16.5.
14 °C