www.infoglobe.cz » Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.

Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Ve východním cípu Žitného ostrova, u soutoku Dunaje a Váhu, leží město Komárno, známé nejen díky bohaté historii, množstvím historických budov, soch nebo památníků, ale také díky pohodě a klidu, které město na návštěvníka přímo vyzařuje. Snad jako jediný nedostatek by se mohl některým jevit fakt, že maďarštinu je tu slyšet víc než slovenštinu. I většina nápisů, ať už na obchodech, reklamních poutačích nebo i jídelních lístcích v restauracích, je napsána dvoujazyčně nebo dokonce pouze maďarsky. Maďaři a Slováci zde však žijí v míru a klidu, takže po krátkém čase se zde budete cítit jako doma určitě i vy. Na levém břehu Dunaje leží slovenské město Komárno a na pravém, co by kamenem dohodil, se nachází stejnojmennémaďarské město. Domácí proto v hovorové maďarštině používají k označení slovenského Komárna název Észak Komárom, čili Severní Komárno. Obě města jsou propojena mosty, železničním i silničním.

Nádvoří Evropy

Na skok do historie

Komárno se může chlubit velmi dobrou strategickou polohou, avšak osídlení levého břehu Dunaje nebylo až tak jednoduché. Časté povodně, kolísání výšky vody v korytě Dunaje, nebo nestabilní říční břeh, to jsou jen některé z překážek, které museli lidé žijící v tomto regionu v minulosti překonat. Archeologické nálezy dokládají soustavné obývání území již od starší doby bronzové. Žili zde Keltové, později nablízku Římané, v době stěhování národů se zde zdržovali Avaři. Po rozpadu říše Avarů se moravskoslovenské kmeny snažily podmanit si Franky neobsazené avarské území. Na konci 9. století přicházejí do Karpatské kotliny, kterou se jim postupně podařilo ovládnout, maďarské kmeny. První písemná zmínka o usedlosti nacházející se na území dnešního Komárna pochází z roku 1037. Tehdy král Štefan daroval převoznický a jarmareční výtěžek usedlosti kláštera v Bakonybéli. Jednou z historicky nejvýznamnějších písemností byla listina krále Bély IV. z roku 1265, kterou Komárnu udělil městská práva. Privilegium svobodného královského města však Komárnu udělila až Marie Terezie. Stalo se tak v roce 1745. V té době už bylo pátým největším městem Uherska. V roce 1763 zasáhla město ničivá přírodní katastrofa. Silnému zemětřesení padlo za oběť téměř 300 domů a dalších téměř 800 bylo poškozeno. Od té doby se v této oblasti zatřásla zem už mnohokrát, ale naštěstí se už nikdy nezopakoval tak katastrofální scénář. Po rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku ČSR rozdělila státní hranice na Dunaji nejen historickou Komárňanskou župu, ale také samotné město Komárno. To bylo ještě na pár let podle protokolu vídeňské arbitráže z roku 1938 spojené s pravobřežním Komárnem (Komárom). Během druhé světové války bylo město nejednou bombardováno a od roku 1945 se opět stala levobrežní část Komárna hraničním městem Československa. K hospodářskému růstu města výrazně přispěla nově vybudovaná loděnice, jako i dynamický rozvoj průmyslu a hlavně zemědělství.Komárňanská pevnost

Dnes můžete v Komárně obdivovat mnoho historických budov, soch, památníků, jakož i největší, nejzachovalejší a nejvýznamnější pevnostní komplex na Slovensku, nebo-li Nádvoří Evropy, které symbolizuje sounáležitost národů našeho kontinentu. Kam všude by měly vést vaše kroky při toulkách po Komárně, se dočtete příště.Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Komárno
Publikováno: 29.4.2010
Město Komárno patří počtem obyvatel (přibližně 40 000) do první dvacítky největších měst na Slovensku. K jeho pamětihodnostem patří například zachovalá pevnost z dob, kdy Turci ohrožovali Evropu, množství historických staveb a také památníků, připomínajících slavné rodáky, termální koupaliště nebo pohraniční most přes Dunaj do maďarského města Komárom.

SR: Noční prohlídka hradu i pevnosti
Publikováno: 19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou
Publikováno: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda (přibližně 40 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy) se rozprostírá obec Gabčíkovo, jejíž dějiny sahají až do roku 1102. Při vstupu do obce můžete obdivovat zámeček s baštami nebo římskokatolický kostel sv. Margity z roku 1397.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Mochovce – atomová elektrárna
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

Orechová Potôň: Velká cena Slovenské republiky 2019
Publikováno: 21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

SR: Dunaj – splav největšího evropského veletoku
Parta kamarádů nás s manželem zlákala vyzkoušet si víkendový splav Dunaje. I přesto, že před vodo...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C