www.infoglobe.cz » Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.

Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

V Komárně je mnoho krásných zákoutí. Toto město s bohatou historií ukrývá mnoho kulturně-historických památek, které rozhodně stojí za to navštívit. Kromě toho to v Komárně žije intenzivním kulturním a společenským životem, takže si tu určitě každý návštěvník najde to své "pravé ořechové".Celá Evropa na jediném náměstí

K snad nejnavštěvovanějším částem města patří Nádvoří Evropy. Na zahajovacím ceremoniálu, který se uskutečnil relativně nedávno, koncem roku 2000, se kromě slovenské politické špičky zúčastnil i tehdejší prezident maďarských jižních sousedů. I když je pravda, že davy turistů, tak jak si to představovali tvůrci náměstí, se sem ani dnes houfně nehrnou. O to více si však můžete užívat klid, který z města přímo vyzařuje. Nádvoří Evropy, symbolizující sounáležitost národů našeho kontinentu se nachází na ploše 6500 m2. Domy stojící na tomto unikátním náměstí reprezentují typickou architekturu z různých koutů Evropy. Celé náměstí je obezděné pestrými replikami budov různých slohů, které odrážejí například historickou architekturu Finska, Vatikánu, Islandu či mnoha dalších oblastí Evropy. S historickým jádrem města ho spojují tři vstupní brány, které nesou jména významných panovníků. Konkrétně jsou to Brána Bély IV., Brána sv. Štěpána a Brána Marie Terezie. Uprostřed náměstí stojí funkční kopie studny, která původně stála na Hlavním náměstí před komárenskou radnicí. Jednou z dominantních staveb nádvoří je další brána, která se nachází ze strany vnitřního parku Zichyho paláce. Brána Matěje I. svým tvarem i barevným provedením fasády připomíná budovy postavené právě za vlády krále Matyáše I., který byl s Komárnem úzce spjat.Další pamětihodnosti Komárna


Nádvoří Evropy však ani zdaleka není jediným lákadlem pro turisty. Komárno se může pochlubit mnohými pamětníky, významnými budovami, nebo zajímavým mostem přes hraniční řeku Dunaj. K zajímavým památkám města patří například Trojiční sloup na náměstí naproti radnici, který dali postavit v roce 1715 na památku obětem moru, který v Komárně zuřil v letech 1710 až 1711. I samotná budova městské radnice je velmi zajímavá. Při prohlídce města byste neměli vynechat ani Župní dům, budovu soudu, Zichyho palác nebo budovu bývalého Jezuitského kolegia, která patří k nejstarším stavbám ve městě. K nejkrásnějším budovám Komárna bezpochyby patří Důstojnický pavilon, který byl postaven v neogotickém stylu v letech 1858 až 1863 a svým vzhledem připomíná anglickou gotiku. Dnes budova slouží pro účely významných společenských událostí. V Podunajském muzeu, jehož budovu postavili v roce 1913 za úctyhodných osm měsíců, jsou dnes umístěny hodnotné historické, národopisné a archeologické expozice, jakož i dočasné tematické, výtvarné či putovní výstavy. Komárno je známé i díky svému opravdu velmi zachovalému a unikátnímu pevnostnímu systému, který patří k nejvýznamnějšímu pevnostnímu komplexu na Slovensku. Podrobněji se o něm dočtete na našich stránkách již brzy.


Dobrá rada na závěr


Nedá mi nevzpomenout si na perfektní zeleninu a nejen chutné, ale i krásně voňavé ovoce z komárenské oblasti. Proto vřele doporučuji, abyste se cestou domů ještě zastavili u některého z prodejců, kteří vedle cesty prodávají sezónní zeleninu i ovoce a nakoupili něco čerstvého přímo ze zahrádky. Určitě neprohloupíte.

Text: O. Maňáková
Foto: O. Maňáková a J. Výborný

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Gabčíkovo – obec proslavená přehradou
Publikováno: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda (přibližně 40 kilometrů jihovýchodně od Bratislavy) se rozprostírá obec Gabčíkovo, jejíž dějiny sahají až do roku 1102. Při vstupu do obce můžete obdivovat zámeček s baštami nebo římskokatolický kostel sv. Margity z roku 1397.

SR, Nitra V. – Nitranský hradní komplex II.
Publikováno: 11.6.2015
Minulý týden jsme společně vstoupili do hradního komplexu a naše kroky se zastavily na Pribinově náměstí u sochy Corgoně, kterého mnozí považují za symbol města. Kdo to vlastně byl a jak pokračoval náš výlet po Nitře - to se dozvíte v následujících řádcích.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Mochovce – atomová elektrárna
Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

SR: Identita Slovenska ve světě
Publikováno: 20.8.2014
V těchto dnech se národní projekt branding-u Slovenska dostává do další fáze, kterou je veřejná debata, jejímž záměrem je, aby vznikla jasná a rozpoznatelná značka Slovenska.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Komárno
Publikováno: 29.4.2010
Město Komárno patří počtem obyvatel (přibližně 40 000) do první dvacítky největších měst na Slovensku. K jeho pamětihodnostem patří například zachovalá pevnost z dob, kdy Turci ohrožovali Evropu, množství historických staveb a také památníků, připomínajících slavné rodáky, termální koupaliště nebo pohraniční most přes Dunaj do maďarského města Komárom.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 7. 2019
svátek:Čeněk
dnes:
pátek 19.7.
23 °C
zítra:
sobota 20.7.
31 °C