www.infoglobe.cz » SR, Bzovík – ideální tip na výlet

SR, Bzovík – ideální tip na výlet

Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

Bzovík a jeho okolí totiž kromě pevnosti nabízí i další historické a kulturní památky, zajímavé cyklostezky, nebo naučné stezky.

Bzovík (směrová tabule)

Historie spjatá s pevností
Historie obce, která se nachází v jednom z údolí Krupinské planiny, se začala psát v roce 1135. Vznik obce Bzovík je úzce propojen se stavbou kláštera, protože jeho primární majitelé byli zeměpáni a jejich poddaní byli první obyvatelé vznikající stejnojmenné obce. Jedna z nejstarších architektonických památek na území Slovenska znamenala pro tuto obec hospodářské i kulturní povznesení na jedné straně a hrozbu v podobě ozbrojených konfliktů na straně druhé. Jelikož klášter a jeho panství bylo v těsném sousedství s městem Krupina a panstvím hradu Čabraď, dostávalo se do častých sporů. V 15. století proběhla jedna z prvních rekonstrukcí kláštera a za necelých 30 let později, po jeho dobytí Zikmundem Balassou, se postupně ze sakrální stavby stávala vojenská. Cílem přestavby původního románského kláštera na goticko-renesanční pevnost byla obrana Krupiny a výše položených báňských měst před nájezdy Turků.

Bzovík – goticko renesanční pevnost

Bzovík – goticko renesanční pevnost   Bzovík – goticko renesanční pevnost

Jelikož její církevní význam pominul, místní obyvatelé se pustili do výstavby Římskokatolického kostela, který dokončili přibližně v roce 1606 a zasvětili ho sv. Štěpánovi. Do dnešního dne je kostel druhou dominantou obce a v jeho interiéru se nachází vzácná pozdně kamenná křtitelnice.

Bzovík (kostel)

Vojenská pevnost se postupem času přece jen vrátila církvi, která ji spravovala až do roku 1908, kdy přešla do soukromých rukou, čehož výsledkem bylo její chátrání. Zachránit se ji zavázala obec, která se postupně stala jejím vlastníkem. Snahy o její obnovu probíhají do dnešních dnů. Návštěvu pevnosti jsme si samozřejmě nenechali ujít. Dostat se k ní je možné pěšky i autem, je volně přístupná, ale všudypřítomné tabulky vás upozorňují, že je na vlastní nebezpečí.

Obyvatelé, památky a osobnosti
Obyvatelé Bzovíku se zpočátku zabývali zemědělstvím a chovem dobytka. Již v 17. století pořádali tzv. dobytčí jarmarky, později založili ovocnářský spolek, který v roce 1885 zorganizoval i výstavu ovoce. Bzovík byl sídlem několika úřadů, které se později přestěhovaly do nynějšího okresního města Krupina. V obci se nachází několik zajímavých památek. Kromě již zmíněné pevnosti a kostela je zde možné vidět i památník obětem 1. světové války nebo místo, kde byla umístěna pozoruhodná památka na období poddanství - kamenný sloup, stojící od roku 1906 před hospodou, je v současnosti umístěn v muzeu v Budapešti. Obec se může pochlubit i osobnostmi jako Juraj Zábojník, Dr. Štefan Moyses, nebo Prof. Dr. Martin Hattala, kteří zde působili a stali se významnými v celonárodním měřítku. A to zdaleka není vše.

Bzovík

Výlety do okolí
Nedaleko obce vedou dvě naučné stezky, Krupina - Uňatín a Uňatín - H. Badín - Čabraď. Zajímavé jsou také cyklotrasy tzv. Hontianska cesta nebo Kosihovce - Bzovík - Kosihovce. Obec nabízí i celoroční kulturní vyžití na různorodých akcích, jejichž aktuální přehled naleznete TU.

Bzovík je ideálním výchozím bodem pro turistické výlety do okolí. Naskýtají se zde příležitosti navštívit hrad Čabraď, přírodní památku Kamennou ženu, muzeum loutek v Modrém Kameni, nebo geologickou zajímavost - žertovný kámen.

Bzovík je krásná obec obklopená malebnou přírodou a bohatou historií, jejíž návštěvu vám vřele doporučujeme.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Dudince: tiché království léčivé vody - VIDEO
Publikováno: 7.8.2022
Na upatí Krupinské kotliny a rozhraní Štiavnických vrchů, Krupinské planiny a Podunajské nížiny se rozprostírají Dudince. Ideální poloha spolu se stabilními klimatickými podmínkami a nevídaným přírodním bohatstvím vytvářejí z tohoto městečka skvělé místo pro oddech.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

Rimavská Sobota: výstava BIONIKA – příroda na to přišla první
Publikováno: 3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze
Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO
Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 24.4.2023
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně
Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...


Souvisejicí videa

SR, Dudince - království léčivé vody
Na upatí Krupinské kotliny se nachází město Dudince, které se může pochlubit nejen jedním z nejvě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X