www.infoglobe.cz » Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova

Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova

Publikováno: 10.3.2011
Město Liptovský Hrádok se nachází ve východní části Liptovské kotliny v Žilinském kraji. Toto turistické a hospodářské centrum horního Liptova, obklopené čarokrásnou přírodou, leží pod severními výběžky Nízkých Tater, na soutoku řek Belá a Váh.

Vznik osady Liptovský Hrádok se datuje do 18. století, kdy zde lesní a státní úředníci panství založili osadu Mrovník u skladu soli, mědi a železa. Začátkem 19. století se osada stala výsadním městečkem s trhovým a jarmarečním právem. Předchůdcem Liptovského Hrádku byla osada Belsko, jejíž existence je potvrzena už od 13. století. Na území Liptovského Hrádku se našlo prehistorické pohřebiště z období lužické kultury.
Samotný název města prošel později mnoha změnami. V roce 1341 je město zmiňováno jako Ujwar, dále jako: Haraduk (1360), Novum Castrum (1476), Castrum Hradek (1503), Hrádek (1808), Hrádok (1920), až nakonec v roce 1927 dostalo současný název Liptovský Hrádok.
 
Hrad a jeho historieHrad se zámečkem (kaštieľ)

Hrad Hrádok tvoří neodmyslitelnou součást starších dějin Liptovského Hrádku. O vzniku hradu koluje více verzí, poprvé se hrad uvádí v listině z roku 1341 pod názvem Novum Castrum. Hrad vybudoval zvolenský župan Donč začátkem 14. století. Dal ho postavit na pozemcích zabraných více zemanům. Ti se snažili prosadit spravedlnost u Ostřihomské kapituly, avšak nebylo jim to nic platné, protože Donč byl důvěrníkem krále Karla Roberta.
Župan hrad postavil na pět metrů vysoké vápencové skále a přestože ho obklopovalo vysoké opevnění a vodní příkopy, byl několikrát dobyt a poškozen. Hrad strážil obchodní cestu a jedna z legend hovoří o jeho spojení podzemními chodbami s opevněním u Liptovského Jána a dokonce i s hradem Likava. Do 15. století sloužil jako sídlo správy hradního panství uherských králů. Později byl majetkem rodů Zápolských, Thurzů, Ballašů a dalších.
O přestavbu hradu na renesanční zámek se postarala Magdaléna Zayová, která ho dala kompletně zrekonstruovat v renesančním slohu a přistavět zámeček (kaštieľ). Během stavovských povstání koncem 17. století byl hrad silně poškozen a po požáru v roce 1803 obnoven už jen zámeček, a to v roce 1930. V minulém století se ještě uskutečnily další opravy, avšak v současnosti si stavba žádá rekonstrukční práce.
 
Historické památky

Liptovská dřevěniceKromě Liptovsko-hrádeckého hradu, který je největší a nejstarší místní památkou, jsou v Hrádku k vidění další památky:

První zemědělská (poľnohospodárska) škola
Její budovu postavili v roce 1799 a otevřena byla 12. ledna 1871, jako v té době jediná svého druhu v Uhersku. Vyučovalo se i lesnictví s vyučovacím jazykem slovenštinou. Později byla přemístěna do Rimavské Soboty a v této budově vznikla myslivecká škola. Pro potřeby výuky budova sloužila do roku 1952. 
 
Bielovská budova
Postavena byla v 17. století jako hospodářská budova k zámečku. Jen starý pivovarský komín připomíná zašlou slávu pivovarnictví. Ve dvoře bylo několik budov, které sloužily na přenocování povozníků, jako řeznictví nebo hostinec. Později v jedné z budov sídlilo kino. Dlouhá léta se zde konaly odvody rekrutů z okolních obcí... V roce 1934 budovu značně poškodila povodeň.
 
Kaple
Na skále vyčnívající z jezírka se tyčí kaple, v níž se nachází socha Jana Křtitele. Postavili ji koncem 18. století, její tvůrce není znám.
 
Vzácné varhany a socha sv. Františka z Assisi
V klasicistickém římskokatolickém kostele (ve druhé polovině 13. století zasvěcen sv. Martinovi z Tours) jsou varhany od Andreje Pažitného z roku 1799, zapsané do seznamu chráněných památek. V římskokatolickém kostele je také Socha sv. Františka z Assisi . Jejím autorem je mistr Štróbel, pochází asi z roku 1900 a je rovněž zapsána na seznam chráněných památek.Budova solného úřadu
 
Budova administrativy bývalého solného skladu
V roce 1728 ji dala postavit královská dvorní komora s povolením knížete Lichtensteina a  od roku 2004 slouží jako důstojné sídlo Národopisného muzea.
 
Vážnica a klapačka na Maši
V roce 1792 byla na území „Podjakové" (mezi Liptovským Hrádkem a Královou Lehotou) postavena vysoká pec, tzv. maša, na tavení železné rudy. Ta se sice těžila v okolí, ale dováželi ji rovněž ze Spiše. Vážnice sloužila na vážení dovezené rudy. V letech 1964 – 1965 ji zrenovovali. V její blízkosti byla postavena zvonice – klapačka, jejíž zvuk oznamoval začátek a konec práce. Obě budovy jsou vyhlášeny za technické památky ll. stupně.


Volný čas

Díky vynikajícím přírodním podmínkám, kulturně historickým památkám a zachovalé lidové architektuře je Liptovský Hrádok a jeho okolí jedním z nejkrásnějších a turisty nejvyhledávanějších regionů cestovního ruchu na Slovensku.

Splav BeléSkialpinismusLoděnica v létě
 

Návštěvníci Liptovského Hrádku si odnesou příjemné zážitky a krásné vzpomínky na navštívená místa. Jedním z těchto míst je Penzion Loděnica, který ve svém okolí nabízí pestrou paletu služeb s možností dokonalého adrenalinového vyžití vodáků, zejména vyznavačů raftingu a splavu řek (Váh, Belá), lyžařů, skialpinistů i horolezců. Na své si přijdou také milovníci turistiky, dobré zábavy nebo teplé termální vody, neboť v okolí se nachází několik termálních parků s celoročním provozem. Zkrátka, v každém ročním období je zde co dělat...
 
Text: Zuzana Megerssová
Foto: wikimedia.org

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů III.
Publikováno: 29.10.2015
Po procházce Liptovským Mikulášem jsme se vrátili k našem autu. Ještě než jsme vyrazili dál za našimi výletními cíli, nahlédli jsme do mapy, kde jsme našli ještě dvě zajímavá místa, která by se vyplatilo navštívit.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel
Publikováno: 23.8.2012
Nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš se nachází vesnička Svatý Kříž, která se může pochlubit vzácnou a jedinečnou dřevěnou stavbou, dokonce jednou z největších ve střední Evropě, dřevěným artikulárním evangelickým kostelem.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.

SR, Liptov: Kvačianská dolina a vodní mlýny Oblazy – VIDEO
Publikováno: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zaříznutá hluboko mezi masivy Černé hory a vrchu Ostrý v Chočských vrších patří bezpochyby mezi nejhezčí slovenské doliny. V její horní části navíc najdete 2 unikátní vodní mlýny Oblazy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 8. 2019
svátek:Bernard
dnes:
úterý 20.8.
20 °C
zítra:
středa 21.8.
17 °C