www.infoglobe.cz » Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova

Liptovský Hrádok: nejmenší město Liptova

Publikováno: 10.3.2011
Město Liptovský Hrádok se nachází ve východní části Liptovské kotliny v Žilinském kraji. Toto turistické a hospodářské centrum horního Liptova, obklopené čarokrásnou přírodou, leží pod severními výběžky Nízkých Tater, na soutoku řek Belá a Váh.

Vznik osady Liptovský Hrádok se datuje do 18. století, kdy zde lesní a státní úředníci panství založili osadu Mrovník u skladu soli, mědi a železa. Začátkem 19. století se osada stala výsadním městečkem s trhovým a jarmarečním právem. Předchůdcem Liptovského Hrádku byla osada Belsko, jejíž existence je potvrzena už od 13. století. Na území Liptovského Hrádku se našlo prehistorické pohřebiště z období lužické kultury.
Samotný název města prošel později mnoha změnami. V roce 1341 je město zmiňováno jako Ujwar, dále jako: Haraduk (1360), Novum Castrum (1476), Castrum Hradek (1503), Hrádek (1808), Hrádok (1920), až nakonec v roce 1927 dostalo současný název Liptovský Hrádok.
 
Hrad a jeho historieHrad se zámečkem (kaštieľ)

Hrad Hrádok tvoří neodmyslitelnou součást starších dějin Liptovského Hrádku. O vzniku hradu koluje více verzí, poprvé se hrad uvádí v listině z roku 1341 pod názvem Novum Castrum. Hrad vybudoval zvolenský župan Donč začátkem 14. století. Dal ho postavit na pozemcích zabraných více zemanům. Ti se snažili prosadit spravedlnost u Ostřihomské kapituly, avšak nebylo jim to nic platné, protože Donč byl důvěrníkem krále Karla Roberta.
Župan hrad postavil na pět metrů vysoké vápencové skále a přestože ho obklopovalo vysoké opevnění a vodní příkopy, byl několikrát dobyt a poškozen. Hrad strážil obchodní cestu a jedna z legend hovoří o jeho spojení podzemními chodbami s opevněním u Liptovského Jána a dokonce i s hradem Likava. Do 15. století sloužil jako sídlo správy hradního panství uherských králů. Později byl majetkem rodů Zápolských, Thurzů, Ballašů a dalších.
O přestavbu hradu na renesanční zámek se postarala Magdaléna Zayová, která ho dala kompletně zrekonstruovat v renesančním slohu a přistavět zámeček (kaštieľ). Během stavovských povstání koncem 17. století byl hrad silně poškozen a po požáru v roce 1803 obnoven už jen zámeček, a to v roce 1930. V minulém století se ještě uskutečnily další opravy, avšak v současnosti si stavba žádá rekonstrukční práce.
 
Historické památky

Liptovská dřevěniceKromě Liptovsko-hrádeckého hradu, který je největší a nejstarší místní památkou, jsou v Hrádku k vidění další památky:

První zemědělská (poľnohospodárska) škola
Její budovu postavili v roce 1799 a otevřena byla 12. ledna 1871, jako v té době jediná svého druhu v Uhersku. Vyučovalo se i lesnictví s vyučovacím jazykem slovenštinou. Později byla přemístěna do Rimavské Soboty a v této budově vznikla myslivecká škola. Pro potřeby výuky budova sloužila do roku 1952. 
 
Bielovská budova
Postavena byla v 17. století jako hospodářská budova k zámečku. Jen starý pivovarský komín připomíná zašlou slávu pivovarnictví. Ve dvoře bylo několik budov, které sloužily na přenocování povozníků, jako řeznictví nebo hostinec. Později v jedné z budov sídlilo kino. Dlouhá léta se zde konaly odvody rekrutů z okolních obcí... V roce 1934 budovu značně poškodila povodeň.
 
Kaple
Na skále vyčnívající z jezírka se tyčí kaple, v níž se nachází socha Jana Křtitele. Postavili ji koncem 18. století, její tvůrce není znám.
 
Vzácné varhany a socha sv. Františka z Assisi
V klasicistickém římskokatolickém kostele (ve druhé polovině 13. století zasvěcen sv. Martinovi z Tours) jsou varhany od Andreje Pažitného z roku 1799, zapsané do seznamu chráněných památek. V římskokatolickém kostele je také Socha sv. Františka z Assisi . Jejím autorem je mistr Štróbel, pochází asi z roku 1900 a je rovněž zapsána na seznam chráněných památek.Budova solného úřadu
 
Budova administrativy bývalého solného skladu
V roce 1728 ji dala postavit královská dvorní komora s povolením knížete Lichtensteina a  od roku 2004 slouží jako důstojné sídlo Národopisného muzea.
 
Vážnica a klapačka na Maši
V roce 1792 byla na území „Podjakové" (mezi Liptovským Hrádkem a Královou Lehotou) postavena vysoká pec, tzv. maša, na tavení železné rudy. Ta se sice těžila v okolí, ale dováželi ji rovněž ze Spiše. Vážnice sloužila na vážení dovezené rudy. V letech 1964 – 1965 ji zrenovovali. V její blízkosti byla postavena zvonice – klapačka, jejíž zvuk oznamoval začátek a konec práce. Obě budovy jsou vyhlášeny za technické památky ll. stupně.


Volný čas

Díky vynikajícím přírodním podmínkám, kulturně historickým památkám a zachovalé lidové architektuře je Liptovský Hrádok a jeho okolí jedním z nejkrásnějších a turisty nejvyhledávanějších regionů cestovního ruchu na Slovensku.

Splav BeléSkialpinismusLoděnica v létě
 

Návštěvníci Liptovského Hrádku si odnesou příjemné zážitky a krásné vzpomínky na navštívená místa. Jedním z těchto míst je Penzion Loděnica, který ve svém okolí nabízí pestrou paletu služeb s možností dokonalého adrenalinového vyžití vodáků, zejména vyznavačů raftingu a splavu řek (Váh, Belá), lyžařů, skialpinistů i horolezců. Na své si přijdou také milovníci turistiky, dobré zábavy nebo teplé termální vody, neboť v okolí se nachází několik termálních parků s celoročním provozem. Zkrátka, v každém ročním období je zde co dělat...
 
Text: Zuzana Megerssová
Foto: wikimedia.org

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů III.
Publikováno: 29.10.2015
Po procházce Liptovským Mikulášem jsme se vrátili k našem autu. Ještě než jsme vyrazili dál za našimi výletními cíli, nahlédli jsme do mapy, kde jsme našli ještě dvě zajímavá místa, která by se vyplatilo navštívit.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel
Publikováno: 23.8.2012
Nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš se nachází vesnička Svatý Kříž, která se může pochlubit vzácnou a jedinečnou dřevěnou stavbou, dokonce jednou z největších ve střední Evropě, dřevěným artikulárním evangelickým kostelem.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.

SR, Liptov: Kvačianská dolina a vodní mlýny Oblazy – VIDEO
Publikováno: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zaříznutá hluboko mezi masivy Černé hory a vrchu Ostrý v Chočských vrších patří bezpochyby mezi nejhezčí slovenské doliny. V její horní části navíc najdete 2 unikátní vodní mlýny Oblazy.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C