www.infoglobe.cz » Litva: Hora Křížů - místo nadějí a vzpomínek

Litva: Hora Křížů - místo nadějí a vzpomínek

Publikováno: 3.4.2013
"Magica locus." Magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou silou a aurou, kterou vyzařuje a přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

V případě slunečného počasí už z dálky zbystříte pozornost a očima budete zkoumat přibližující se třpytivou horu. Pokud bude pod mrakem, nebo nedej bože mlha, o to lépe. Pochmurná nálada, zvědavost a očekávání vám namíchají nejlepší koktejl poznávání. Ideální čas na návštěvu je brzy ráno, případně podvečer, kdy se vyhnete většímu počtu cestovních tuláků.

Hora křížu – místo nadějí a vzpomínek
Hora křížů je uměle vytvořený kopec, který leží nedaleko litevského města Šiauliai. Její počátky sahají do první poloviny 19. století, kdy se vztyčily první kříže na památku obětí polského povstání z roku 1831. Postupně přibývaly další a ze stovek se staly tisíce.
Hora křížu – místo nadějí a vzpomínek

V důsledku politického vlivu se vícekrát pokusili toto místo srovnat se zemí. Důkladně ho poničily buldozery. Místní obyvatelé však kříže vždy nanovo postavili, a tak tam stojí a přibývají dodnes.
Hora křížu – místo nadějí a vzpomínekHora křížu – místo nadějí a vzpomínek
Dřevěná socha Krista se tyčí na začátku hory. Je to dar od bývalého papeže Jana Pavla II. Momentální odhad křížů je kolem 55 000 kusů (nepočítaje ty úplně nejmenší), ale každým dnem přibývají nové. Ze dřeva, plastu, kovu či kamene. Dokonce se dají najít i kříže vyrobené z jantaru, který je považován za symbol Litvy. Horu křížů tvoří labyrint stezek mezi volně položenými kusy. Je třeba se dívat řádně pod nohy, neboť můžete o nějaký zakopnout. Nacházejí se tam malé i velké, přičemž mnoho těch větších křížů je ještě obtočeno růžencem, nebo dalšími drobnými křížky. Některé jsou popsány prosbami, přáními, ale i poděkováními v různých světových jazycích.

            Dřevěná socha Krista
Pokud si zapomenete vzít svůj vlastní kříž, jen žádnou paniku. Pro pocestné jsou k dispozici obchůdky, kde je nabízejí v různých velikostech. Kromě nich si můžete zakoupit i pohlednice, případně nějaký jiný tematický suvenýr. Nevybírá se zde vstupné a Hora křížů je přístupná v kteroukoliv hodinu.

Nejsilnější dojem ve vás určitě zanechá jemné cinkání. Vydávají ho drobné kříže, které tančí v povětří. Právě tento specifický zvuk se váže k tomuto místu, obohatí vaše vzpomínky a vryje se do paměti.
  Hora křížu – místo nadějí a vzpomínekHora křížu – místo nadějí a vzpomínek   
Text a foto: Mária Koczová
Webová stránka autorky: www.majakoczova.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litva: jezera a kříže
Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem
Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Litva, Vilnius – klenot země
Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C