www.infoglobe.cz » Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem

Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Město Trakai je sice malé městečko, žije zde dohromady přes 5 000 obyvatel, ale patří k turisticky velmi vyhledávaným. Možná se ptáte proč? Je to díky památkám, které jsou jedny z nejvýznamnějších v celé Litvě. Město bylo totiž v minulosti sídlem litevských vládců. Již v roce 1409 mu byla přidělena městská práva, což bylo začátkem velkého rozvoje. Trakai se zakrátko stal rušným střediskem obchodu až do roku 1569, kdy jeho význam začal postupně upadat, a to kvůli sjednocení Litvy s Polskem, tzv. Lublinskou unií.

Trakai - okolí
Trakai - socha velkoknížeteK určitě nejvýznamnější památce města patří vodní nebo také Ostrovní hrad Trakai (Trakų Pilis). V roce 1321 ho založil velkokníže Gediminas, nepsaný král Litevců a Rusů, který položil základy mocenského postavení Litvy v severovýchodní Evropě. Původní hrad (Senieji Trakai) stál o 3 km jihovýchodně dál, než jej lze pozorovat v současnosti. O 2 roky později Gediminas založil další hrad a také nové hlavní město Vilnius, ale první potvrzené zprávy pocházejí až z roku 1337, kdy se zmiňuje tzv. Nové Trakai (Naujieji Trakai) na místě, kde přetrvalo dodnes.
Ať je tomu jakkoli, hrad si prošel bouřlivou minulostí. Musel čelit útoku křižáků, ale ti hrad nedobyli. Jelikož tehdejší časy byly plné vojenských invazí, kolem hradu byl vybudován systém opevnění, který sestával ze dvou hradů. První byl vybudován na poloostrově jako předsunutá pevnost a druhý vnitřní hrad byl vybudován na ostrově v jezeře Galvé. Zatímco z prvního hradu dnes vidíme jen zbytky hradeb, druhý Ostrovní hrad je architektonickým skvostem. V 15. století byl hrad přestavěn na rezidenci litevských panovníků, v 16. století začal ztrácet na významu, a dokonce v 18. století byl přetvořen na vězení. O pár let později byl zbořen a zachovaly se pouze zbytky věží a hradeb.
Ostrovní hrad Trakai

Naštěstí začátkem 20. století se započala jeho rekonstrukce na základě dochovaných dokumentů a hrad znovu ožil do podoby z 15. století. Celá rekonstrukce byla dokončena teprve nedávno - v 90. letech. Na hrad se přesunete po padacím mostě, resp. mostě na kůlech, po jehož přejití se dostanete na nádvoří a odtud do jednotlivých místností a částí hradu. Je zde zřízeno muzeum historie a současnosti Trakai.

Trakai - suvenýry

Hrad i s několika desítkami původních staveb domů, archeologickým nalezištěm, kulturními a přírodními památkami a dvěma přírodními rezervacemi je prohlášen za Trakaiský historický národní park s rozlohou 82 km2.
Trakai - karaimský dům

Samotné městečko Trakai se rozkládá v malebné krajině plné jezer. Kromě Ostrovního hradu se zde nachází i katolický a pravoslavný chrám, karaimská synagoga, množství karaimských domů se třemi okny (1 pro Boha, 1 pro majitele, 1 pro velkoknížete Vytautase), které budovali Karaimové. Ti do města přišli už v roce 1397 na pozvání velkoknížete Vytautase a jejich úkolem bylo střežit jeho sídlo. Usídlili se zde, dokonce se město stalo jejich hlavním kulturním střediskem až do doby tzv. Chmelnického povstání, resp. rusko-polské války, v 17. století, kdy mnoho z nich bylo zabito či vyhnáno. V současnosti zde žije kromě domácích Litevců jen několik desítek Karaimů a také poměrně velká komunita Poláků.

Trakai - suvenýry

Městečko žije svou historií, o čemž svědčí nejen péče o památky a jejich znovuvybudování, ale i množství stánků se suvenýry podél pamětihodností. Určitě nevynechejte návštěvu města Trakai při vašich toulkách světem.


Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litva: Hora Křížů - místo nadějí a vzpomínek
Publikováno: 3.4.2013
"Magica locus." Magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou silou a aurou, kterou vyzařuje a přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

Litva: jezera a kříže
Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Litva, Vilnius – klenot země
Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
2.4.2020
Západní část hradního komplexu, který mimo jiné  zahrnuje Jurkovičův palác a objekt šesté brány, prochází rekonstrukcí. Projekt obnovy národní kulturní památky má tři etapy. V současné době se dokončují práce na bývalé restauraci, která byla vystavěna dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 4. 4. 2020
svátek:Ivana
dnes:
sobota 4.4.
10 °C
zítra:
neděle 5.4.
15 °C