www.infoglobe.cz » Litva, Vilnius – klenot země

Litva, Vilnius – klenot země

Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.

Vilnius je přibližně půl milionové město, které se nachází na soutoku dvou řek - Vilija a Neris. Má bohatou historii a svého času patřilo mezi významná hospodářská, kulturní a politická centra. Jeho bohaté dějiny dokumentují památky. Ty jsou ve Vilniusu soustředěny převážně v historickém jádru města, které vymezuje Horní hrad a dnes bohužel už nedochovaný Dolní hrad. Mezi nimi vznikla změť ulic s množstvím budov a náměstí. Celé toto prostranství má rozlohu 3,6 km2, což ho řadí mezi největší centra v Evropě. Ani nás nepřekvapila informace, že centrum starého města je zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vždyť aby také ne, když je tak nádherné.
Vilnius - Horní hradVilnius

Výlet do města si určitě pečlivě naplánujte, a pokud vám můžeme poradit, volte buď jarní, nebo podzimní měsíce. Ať už kvůli poměrně horkým teplotám v létě, nebo pro množství turistů. My jsme si zvolili jaro.

Po našem příjezdu do města jsme se hned vydali k poznávání jeho památek a krás. Jak říká legenda o založení města, Vilnius vznikl na základě snu tehdejšího vládnoucího velkoknížete Gediminase, kterému se zjevil železný vlk na kopci. Gediminas si nechal kněžími vysvětlit tento zvláštní sen a dozvěděl se, že musí postavit hrad a velké město na vrcholu kopce. Ať už je to pravda, nebo ne, faktem zůstává, že velkokníže město skutečně založil, což dokumentuje zvací dopis z roku 1323 adresovaný do mnoha evropských měst.
Vilnius

Městská práva získalo město v roce 1387 od polského krále a litevského knížete Vladislava II. Jagella, největší rozkvět zase za vlády Zikmunda II. Augusta. Dlouhá staletí se psala i smutná historie - úpadek města během rusko-polské války, po anektování města Ruskem v roce 1795 nebo po vpádu a dobytí Napoleonem, kdy se Vilnius stal doslova hrobem francouzských vojáků. První světová válka a období po ní bylo ve znamení obsazování a přivlastňování města i celé země Poláky, Němci a Rusy. Nakonec po akceptování nezávislosti Litvy v září 1991 (ze strany SSSR) bylo město skutečně svobodné a mohl nastat velkolepý rozvoj.
Vilnius - klášter bernardýnů sv. Anny

Vilnius si navzdory všem okolnostem dokázal uchránit svou nádheru, kterou jsme mohli pozorovat na mnoha stavbách. Ne nadarmo je nazýván také "městem baroka". Navštívili jsme Horní neboli Gediminasův hrad, Starou zbrojnici a několik chrámů a kostelů, z nichž nám nedá nezmínit například kostel a klášter bernardýnů, který patří mezi největší a podle nás i nejkrásnější gotické chrámy ve Vilniusu. Nevšední byla i katedrála svatého Stanislava a svatého Vladislava, která byla prohlášena za baziliku minor.
Vilnius - katedrála svatého Stanislava a svatého Vladislava

Vilnius má i moderní část města, ale tu jsme záměrně vynechali, protože jsme se chtěli přesunout k městu Šiauliai, kde se nachází snad nejznámější turistické i poutní místo Litvy - Hora křížů. Více o tomto pahorku, kde jsou umístěny tisíce křížů, se můžete dočíst ZDE.
Hora křížů

Hora křížůHora křížů

Hlavní město Litvy je klenotem země, okouzlilo nás svou malebností, ale i samotnou atmosférou. Pokud tedy budete putovat pobaltskými zeměmi, určitě jeho návštěvu nevynechejte.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litva: Hora křížů – místo nadějí a vzpomínek
Publikováno: 8.4.2023
„Magica locus“, magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou energií, kterou vyzařuje. I přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

Litva: jezera a kříže
Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem
Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí
Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Putování geologa po východním okraji Baltského moře
Publikováno: 4.1.2021
Vydejte se na poutavý poznávací výlet Pobaltím s docentem Danielem Pivkem. Nejedná se však o cestu za kulturou, duchovnem či architekturou, ale za geologickými zajímavostmi jednotlivých míst.

Lotyšsko, Riga - dějiště mistrovství světa
Publikováno: 16.5.2023
Letošní mistrovství světa v hokeji se konají v lotyšském hlavním městě Riga a ve třetím největším fínském městě Tampere. My se dnes vydáme na procházku prvním jmenovaným městem, které můžeme klidně označit secesní kráskou Pobaltí. Zároveň vám představíme i společenskou hru, která vás přenese na hokejový stadion, kde si vychutnáte nezapomenutelnou atmosféru zápasů mistrovství světa.


Souvisejicí fotogalerie

Pobaltí – východní pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím naší fotogalerie se vydáme do Pobaltí, které v sobě snoubí tři země provázané děj...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-1 °C
zítra:
středa 20.3.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X