www.infoglobe.cz » Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí

Lotyšsko, Riga - secesní kráska Pobaltí

Publikováno: 27.5.2015
Naše putování Pobaltím jsme začali v Litvě, kde jsme navštívili dvě nádherná města - Vilnius a Trakai. Dnes se přesuneme do sousedního státu Lotyšsko a navštívíme jeho hlavní město Rigu, která vás zcela určitě okouzlí.

Způsobů, jak se sem dostat, je několik. My jsme si zvolili autobus a pak jsme šli pěšky. Riga je z okolních pobaltských měst největší metropolí. Žije zde bezmála přes 700 000 obyvatel, ale jen nedávno jich zde žilo ještě o 200 000 více. Ptáte se, jak je to možné? Jednoduše. Vystěhovalectví způsobil rozpad Sovětského svazu a osamostatnění Lotyšska v roce 1991. Přesto skoro polovina obyvatelstva hovoří rusky. Úředním jazykem je ale lotyština.
Riga - dům Černohlavců, kostel svatého Petra

Rigu rozděluje řeka Daugava, která několik kilometrů za městem ústí do Baltského moře. Blízkost moře a ideální poloha tohoto velkoměsta dala základ pro bohatý rozvoj v oblasti kultury, hospodářství nebo architektury. A právě památky, které jsou zapsány i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, dělají toto město výjimečným. Dokonce je porovnáváno s velkými evropskými metropolemi jako Petrohrad, Vídeň či Barcelona. Riga je proslulá i svými jedinečnými trhy a nejstaršími tržnicemi v Evropě, které jsou největší v celém Pobaltí. Nejznámější jsou rybí, kde seženete vše, co moře nabízí, ale neméně zajímavé a chutné jsou i ovocné, zeleninové trhy nebo trh s mléčnými výrobky.
Riga - Prašná věž, zlatá socha sv. Rolanda

Ale vydejme se na procházku po velkém, či spíše rozsáhlém historickém centru. Z každé strany na vás útočí secesní krása budov, úchvatné vysoké kostely, z nichž největší je evangelická katedrála (Rižský dóm) nebo kostel svatého Petra, nabízející vyhlídku na město z jeho věže. Snad nejimpozantnější je Radniční náměstí s nejznámější budovou v Rize - domem Černohlavců, který je jen "kopií" původní stavby, která byla poškozena během 2. světové války a později zcela zbourána sovětskými vojáky. Hned vedle domu Černohlavců se nachází doslova ošklivá černá budova, kde sídlí muzeum okupace a vypovídá o bezmála 50leté nadvládě Ruska nad Lotyšskem. Na náměstí se nachází i zlatá socha sv. Rolanda, který drží kopí a štít se znakem Rigy. O kousek dál jsme potkali Prašnou věž, která je poslední zachovanou částí bývalých městských hradeb a dnes je součástí Lotyšského vojenského muzea. Za zmínku ještě určitě stojí tzv. Tři bratři, což je vlastně skupina tří historických domů v centru města. Jeden z nich - dům číslo 17 - je nejstarší dochovanou zděnou obytnou budovou v Rize. Pochází z přelomu 15. a 16. století.

Riga - Tři bratři

Kromě architektury město nabízí také množství restaurací, kde si můžete pochutnat na výborných jídlech. Jako nápoj vám doporučujeme tradiční lotyšský kvas. Chutná sice zvláštně, ale aspoň umocní atmosféru Pobaltí. Riga by se dala nazvat i městem studentů, protože se zde nachází hned několik prestižních univerzit. Sídlí zde i výkonná moc státu. Určitě se zastavte i v některém z prodejních stánků, kde si můžete kromě magnetek a pohlednic zakoupit i unikátní kousky jantaru. Jen pozor na napodobeniny!

Jelikož jsme se v Rize neplánovali zdržet dlouho, protože náš časový plán byl nabitý programem, prohlídku širšího centra jsme vynechali. Ale vám ji určitě doporučujeme, protože můžete zhlédnout například velkolepý Pomník svobody - symbol mladého, svobodného a nezávislého státu Lotyšska, jakož i mnoho dalšího.
Riga - dudáci

V době naší návštěvy město žilo nejen turisty, ale i hudebním festivalem, který byl příjemným zpestřením naší procházky, kterou můžeme jen doporučit všem milovníkům cestování.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Finsko: Kuopio – poloostrovní město
Publikováno: 10.6.2015
Poté, co jsme procestovali hlavní města Pobaltí, jsme se vydali lodí do Finska, kde jsme navštívili krásné, ale pro našince trošku drahé Helsinky. Každopádně jejich návštěvu určitě nevynechte, protože mají co nabídnout.

Estonsko, Tallinn – starobylý přístav severu
Publikováno: 3.6.2015
Po návštěvě lotyšské Rigy jsme se vydali do poslední z pobaltských zemí, do Estonska. Tato nejsevernější země Pobaltí má bohatou historii a úchvatné památky, na které jsme se jeli podívat do jejího hlavního města Tallinnu.

Litva: jezera a kříže
Publikováno: 16.6.2014
Průměrný našinec asi ví, že Litva existuje, a možná i to, kde se přibližně nalézá, ale to bude zřejmě všechno. Na rozdíl od tradičních turistických destinací jako je Chorvatsko, Itálie nebo Řecko se Litva nalézá na okraji zájmu průměrného Zápaďana. Je tam sice Baltské moře, na koupání je však chladné.

Finsko: Helsinki - hlavní město v jednom dni
Publikováno: 8.9.2014
Dnes zavítáme do hlavního města země zvané Suomi, Helsinek. Ač se jedná o město známé a mnoha turisty vyhledávané, nečekejte přeplněné ulice a davy lidí. Město je stejně jako celá země velmi klidné a poměrně tiché.

Litva, Vilnius – klenot země
Publikováno: 20.5.2015
Po krátké době se opět vrátíme do Litvy. Pokud si pamatujete, byli jsme na návštěvě městečka Trakai s jeho okouzlujícím Ostrovním hradem. Tentokrát se však ocitneme přímo v hlavním a zároveň největším městě této pobaltské republiky - ve Vilniusu.

Litva, Trakai – město s Ostrovním hradem
Publikováno: 22.4.2015
Dnes se vydáme do nejjižnější a zároveň největší pobaltské země, do Litvy. Navštívíme zde starobylé město Trakai, které je vzdáleno asi 28 kilometrů západně od hlavního města Vilnius.

Litva: Hora Křížů - místo nadějí a vzpomínek
Publikováno: 3.4.2013
"Magica locus." Magické místo nebo i místo nadějí a vzpomínek. Svědčí o tom tisíce křížů, které se tyčí k nebesům. Zapůsobí na vás svou silou a aurou, kterou vyzařuje a přes zvláštní pocit budete vědět, že jste na správném místě. Na místě, kde najdete klid.

Finsko: Kokkola - malebný přístav v severním Finsku
Publikováno: 1.9.2014
Dnes vás naše řádky zavedou do malého přístavního městečka na pobřeží Osthrobotnie. Město Kokkola, ležící mezi Oulu a Vaasou, nelze sice doporučit pro samostatný výlet, ale budete-li mít cestu kolem, zastavte se zde a prozkoumejte jeho krásy.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Suomenlinna - ostrovní pevnost s bohatou minulostí
Publikováno: 14.9.2014
Prostřednictvím dnešních řádků se přeneseme na jeden z ostrovů ležících na dosah od finského hlavního města, Helsinek. Přilehlých ostrůvků je zde požehnaně, ale pouze jeden ostrovní komplex je natolik významný, aby byl vedle dalších šesti finských památek zařazen do seznamu UNESCO.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Finsko: Ochutnáváme pečivo a sladkosti
Publikováno: 24.11.2013
Finsko, krásná a mírumilovná země, která má nejen tisíce jezer, ale také tisíce chutí. Následující řádky jsou věnovány fenoménům finské kuchyně, která je plná zeleniny, ryb, tmavého pečiva a mléčných výrobků.

Finsko: Ochutnáváme národní speciality
Publikováno: 22.2.2014
Dnešním článkem, ve kterém se seznámíme s finskými specialitami, se s cyklem o oblíbených jídlech a nápojích rozloučíme.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer I.
Publikováno: 28.7.2014
První ze série článků představujících známá i neznámá města země tisíce jezer, Finska, nás zavede do malebného průmyslového města ležícího v jezerní oblasti, Tampere. Může se vám zdát, že spojení malebný a průmyslový nejde dohromady. V Tampere se však podařilo skloubit výše uvedené dohromady.

Finsko: Tampere - Industriální metropole v objetí dvou jezer II.
Publikováno: 4.8.2014
V dnešním článku se opět vrátíme do jedné z nejdůležitějších finských metropolí, do průmyslového srdce země, města Tampere. V minulém článku jsme si představili celkovou atmosféru města, zavítali do centra, prozkoumali nejvýznačnější místní církevní stavby a vydali se do severní části Tampere, která je obklopena jezerem Näsijärvi.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 6. 12. 2020
svátek:Mikuláš
dnes:
neděle 6.12.
9 °C
zítra:
pondělí 7.12.
2 °C