www.infoglobe.cz » Maďarsko, Ostrihom: kráska na pravém břehu Dunaje – VIDEO

Maďarsko, Ostrihom: kráska na pravém břehu Dunaje – VIDEO

Publikováno: 24.7.2022
V dnešním článku navštívime trochu opomínané město, které důvěrněji znají hlavně obyvatelé Štúrova a okolí. Je jím maďarský Ostrihom, který nabízí nejen přeshraniční nákupy, vyhlášené cukrárny a restaurace, ale hlavně množství pozoruhodných kulturních památek.

Kdo už jednou navštívil Štúrovo, určitě nevynechal procházku po zdejším nábřeží Dunaje, které nabízí velkolepé panorama na hradní vrch s dominantnou Ostrihomskou bazilikou na opačné straně řeky. Doslova obrovský architektonický skvost láká k vidění. Stačí se jen vydat na druhou stranu Dunaje buď pěšky, turistickým vláčkem nebo autem přes obnovený most Marie Valérie spojující dvě města, dva národy i dva státy a začít oběvovat místní pamětihodnosti nebo turistické atrakce.  

Ostrihom - Most Márie Valérie

Nedá nám nesvzpomenout, že už v římském období na pomezí dvou břehů fungoval brod a v době Turků byl dokonce vybudovaný pontónový most přemosťující řeku. V roce 1895 postavili nový most, nesoucí pojmenování podle dcery Františka Jozefa I. - Marie Valérie. Osudným se mu však stala 2. světová válka, když střední tři pilíře mostu v roce 1944 vyhodilo do povětří ustupující vojsko. Obnovy se dočkal most až 11. října 2001 a od těch dob slouží obyvatelům obou krajin do současnosti.

Ostrihom - vstup na most (maďarská strana) 

Zajímavostí mostu je, že po prvé se použila technika, když jednotlivé mostní části byly zkompletované na břehu a následně po vodě dopravené a pomocí hydraulických zařízení umístněné na konečné místo. 

 Ostrihom - historická budovaOstrihom - hradby

Ostrihom - budova školy

Po projití železného kolosu vejdete do ulic jednoho z nejstarších měst v Maďarsku. V Ostrihomu bol korunovaný už první uherský král Štefan I., takže královská historie na vás „dýchá“ z každé strany. Ve starém městě pod bazilikou je hodně pozoruhodných staveb a uměleckých děl. Nejsou to jen sakrální památky jako kostely, nebo synagoga, ale i sochy a všelijaké historické budovy. Pokud na vás přijde únava, tak si můžete odpočinout nejen na udržovaných lavičkách v parcích obklopených  kamennými hradbami, ale hlavně ve velmi dobrých restauracích, kavárnách, cukrárnách, nebo vinárnách. 

Ostrihom - kostel

Ostrihom - kostelík nad městem Ostrihom - hradby

Po načerpaní sil se určitě vydejte k ohromující Katedrále Panny Marie a svatého Vojtěcha známější pod pojmenováním Ostrihomská bazilika, ke které vedou sice dost prudké točité schody ze strany od Dunaje, ale vaše námaha bude honosně odměněná. Ostrihomská bazilika je totiž největším chrámem v celém Maďarsku a pro náboženské dějiny země má velký význam. Nadpis nad sloupy v jejím průčelí je toho důkazem, když hlásá: Caput Mater et Magistra Ecclesiarum Hungariae (Hlava, matka a učitelka maďarské křesťanské Cirkve).

Ostrihomská bazilika

Monumentální stavba se nachází na hradním vrchu, který se řadí k nejvýznamnějším poutnickým místům v zemi. V dějinách hrála důležitou roli a stavby v jejím okolí reprezentují maďarskou architekturu na vysoké úrovni. Najdete tu několik muzejních expozicí, výstavy a historická zákoutí harmonizující s působivou okolní přírodou. 

Ostrihomská bazilika

Počátky Ostrihomské baziliky sahají do 11. století a díky králi Štefanovi se toto místo stalo ostrihomským arcibiskupstvím. Katedrála byla dvakrát vysvěcená i zničená v době tureckých nájezdů. Světská stavba je 118 metrů dlouhá, 49 metrů široká, výška kopule zevnitř je 71,5 metru, její průměr je 33,5 metrů. Dohromady 8 sloupů podpírá timpanon a síla stěn je až neuveřitelných 17 metrů.

Ostrihomská bazilika a okolí

Ostrihom - múzeum Ostrihom - okolí baziliky   V katedrále se nachádzí několik míst, která stojí za obdiv. Pokud stojíte rovně pod kupolí, tak máte nejlepší výhled na celou katedrálu. Loď kostela je klasická, vpředu se vypíná hlavní oltář s obrazem, který zobrazuje Nanebevzetí Panny Marie, který je největším oltářním obrazem na světě namalovaným na jedno plátno v roce 1856.

Ostrihomská bazilika - Hlavní oltář

Oproti němu jsou varhany, na kterých se hrálo i zkomponované dílo od Franze Liszta. Po bocích lodě se nachází několik oltářů. Baziliku dopĺňují ještě dvě kapličky – Bakóczyho a sv. Štefana i Prvomučedníků. 

Ostrihomská bazilika - interiér

Bazilika má i svou kryptu, do které vede 57 schodů. Nacházejí sa tu dvě obrovské sochy od  Andrease Schrota symbolizující Věčný život. Mezi stovkami hrobů je možné vidět staré náhrobky nalezené v ruinách kostela, jakož i hrob humanistického velkněze, Vitéz Jána, který vychovával krále Matyáše, nebo Dénesa Szécsa, který korunoval krále Mátyáše.

Ostrihomská bazilika

Ve vnitřní rotundě je pochovaný Habsburg - Estei Károly Ambrus a ještě několik arcibiskupů a mezi nimi Mindszenty Jozef (původně pochovaný v Mariazellu, ale v roce 1991 přenesený domů). Na západní straně krypty dostal hrobku i kníže Csernoch János, kterou postavil György Zala v roce 1930. Zajímavostí je, že svého času se tu modlíval i papež svatý Jan Pavel II.

Ostrihomská bazilika

Ostrihomská bazilika - interiér (krypta) Ostrihom - směrovník

Jedným z najsilnejších zážitkov je výhľad z kupoly, ktorý ponúka pohľad na krásnu okolitú prírodu i na samotné mesto Ostrihom (maďarsky Esztergom), ako aj susedné slovenské Štúrovo. Táto čerešnička na torte dekoruje vaše spomienky na návštevu tohto úžasného prihraničného mesta.

Ostrihom - pohled na Štúrovo

GPS: 47°47'55.1"N 18°44'12.2"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Be Successful Postive Corporation - 112805Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Štúrovo – město vody a tolerance I
Publikováno: 15.8.2021
Při objevování krás Slovenska se tentokrát zastavíme v nejteplejším, nejjižnějším a dozajista i nejtolerantnějším městě, které se rozprostírá jihozápadně od soutoku veletoku Dunaje a řeky Hron. Asi už víte, že v následujících řádcích se vydáme za poznáváním hraničního města Štúrovo.

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II
Publikováno: 22.8.2021
Týden utekl jako voda a my se vracíme do nejjižnějšího města Slovenska – Štúrova. Dnes se vydáme za památkami a turistickými lákadly.

Maďarsko: Ostřihom není jen známá bazilika
Publikováno: 17.1.2011
Víte, čím je zajímavá Ostřihom (Esztergom)? Samozřejmě, nachází se zde známá Bazilika sv. Štěpána. Bez ohledu na její výjimečnost však Ostřihom nabízí ještě jednu zajímavost. Velice snadno se dá z maďarské strany hledět přímo na Slovensko.

Maďarsko, Eger – město baroka, termálů a vína – VIDEO
Publikováno: 11.9.2018
Nedaleko města Miškovec v severním Maďarsku můžete navštívit i menší Eger, který se proslavil svým městským hradem, termálními lázněmi, barokní architekturou a nejsevernějším minaretem z dob Ottomanské říše. Pojďme se do něj nyní společně podívat.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 29.5.2013
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.
Publikováno: 18.2.2013
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko, Keszthely: město s barokním zámkem
Jedno z nejdůležitějších měst Balatonu leží na jeho severozápadním břehu. Je známé barokním zámke...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...

Maďarsko, Hévíz: termální jezero a lázně Hévíz
Na severozápadním břehu Balatonu leží městečko Hévíz, které je známé po celém světě díky jezeru s...

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...


Souvisejicí videa

Maďarsko, Ostrihom - kráska Dunaje
Vydejte se spolu s námi na videotoulku maďarským Ostrihomem (Esztergem), který nabízí nejen přesh...

Maďarsko, Eger – město baroka, termálů a vína
Maďarské městečko Eger je známé městským hradem, termálními lázněmi, barokní architekturou a nejs...

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X