www.infoglobe.cz » Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích

Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích

Publikováno: 18.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turismus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Cesta po hradech a zámcích.

BoldogkoKoncem léta vyvrcholil společný projekt Košického samosprávného kraje, zastoupeného městem Spišská Nová Ves, a maďarské župy Borsod – Abaúj – Zemplén, pod názvem Turismus bez hranic, spuštěním rezervačních portálů, zaměřených na podporu cestovního ruchu v těchto dvou sousedních regionech. Dnes představujeme třetí z těchto tras pod názvem Cesta po hradech a zámcích.Fuzerradvany

Hrady a zámky jsou tradičně velmi vyhledávané cíle turistických putování. Rozlehlý Spišský hrad Levoče nebo hrad Krásna Hôrka, případně zámeček Betliar u Rožňavy patří mezi nejnavštěvovanější atrakce východního Slovenska. Při delší variantě například i zámek v Markušovcích s hudebním muzeem v letohrádku Dardanely. Spišský hrad bývá označován jako nejrozsáhlejší hradní komplex ve střední Evropě a také díky tomu si zaslouží zápis na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mimochodem, putování po východním Slovensku v rámci projektu Turismus bez hranic umožňuje v průběhu několika dní shlédnout na slovenské straně až 11 pamětihodností, registrovaných v seznamu UNESCO a další dvě na straně maďarské – krasovou oblast Aggtelek, sousedící se Slovenským krasem a Tokajskou vinohradnickou oblast.

Diosgyor

Méně jsou u nás známy hrady za maďarskou hranicí. I ty v minulosti plnily důležitou strážní úlohu před případnými útočníky z východu a severu. K nejkrásnějším, zahrnutým do trasy Cesty po hradech a zámcích, v župě Borsod – Abaúj – Zemplén patří:Boldogko

  • Boldogkö – impozantní zříceninu na vrcholu andezitového masivu nazývají „ležící nebo spící lev“.
  • Diósgyör – hrad u Miškovce se čtyřmi věžemi byl původně královský zásnubní dar, dnes nabízí několik expozic, nejrozsáhlejší s voskovými plastikami zobrazuje život ve středověku, nechybí středověké zbraně nebo mincovna.Fuzer
  • Füzér – původně obranná pevnost před nájezdy Tatarů na vrcholu sopečného kopce patří mezi nejmladší a nejlépe zachované hradní zříceniny, s nedalekým Karolyiho zámkem ve Füzerradvány leží nejblíže ke slovenským hranicím.
  • Regéc – horská pevnost ze 13. století s nepravidelným půdorysem je známa jako nejslavnější Rákocziho hrad.
  • Sárospatak – hrad s historickým Muzeem Rákocziho je zachovanou ukázkou uherské pozdně renesanční architektury, v jeho okolí je muzeum, gotický kostel a lázně.
  • Szerencs – renesanční zámek byl vybudován na umělém ostrově uprostřed močálů, dnes je sídlem Zemplínského muzea s jednou z největších kolekcí pohlednic v Evropě, obklopen nádherným parkem.
  • Onód – ze severovýchodní bašty zříceniny nad rameny řeky Sajó je výjimečný výhled do širokého okolí.
  • Pácin – ve velkolepém renesančním zámku Mágóchy je muzeum.

Sarospatak

Delší varianta této trasy zachází do obce Monok s hradem a Rodným domem revolucionáře 19. století Lájoše Košúta (Lajos Kossuth), do muzea erbů Golop na bývalém hradě Vay, do vinohradnické vesničky Tállya, označované za geometrický střed Evropy, města Sátoraljaujhély s jediným vězeňským muzeem v Evropě a zábavním parkem s nejdelší lanovou a bobovou dráhou v Maďarsku, a samozřejmě do centra Tokajské vinohradnické oblasti – městečka Tokaj s místním Tokajským muzeem. Součástí i této trasy je možnost vykoupání v jeskynních lázních Miskolc-Tapolca, jež patří k evropským unikátům, seznámení se s přírodními krásami této oblasti, například na výletě vláčkem do horského střediska Lillafüred. Chybět nemusí ani lidové památky, folklorní tradice, kulinářské speciality a nápoje, včetně ochutnávky vína. V regionu Tokaj probíhají v říjnu Tokajské dožínky (Tokaj-hegyaljai Szüreti Napok) a v červenci festival Hegyalja.Szerencs

Podrobnější informace s možností rezervace ubytování a služeb na vybrané trase Cesty po hradech a zámcích získáte na internetových stránkách spis-gemer.sk, baztour.hu, případně tourswithoutbordes.eu.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tourinform MiskolcDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spišský hrad
Publikováno: 6.5.2010
Na travertinové kupě s názvem Spišský hradní vrch začal před více než 800 lety vyrůstat mohutný kamenný hrad. V roce 1780 ho zničil požár, ale k jeho poškození přispěli i samotní majitelé. Přesto to dnes není jen obyčejná hradní ruina, ale turisty často vyhledávaná románsko-gotická architektura.

Zámek v Markušovcích
Publikováno: 10.6.2010
Při toulkách po východním Slovensku můžeme natrefit na zajímavou obec Markušovce s původně renesančním, později rokokově upraveným zámečkem a letohrádkem Dardanely.

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Gotická cesta
Publikováno: 4.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem "Turismus bez hranic", spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Gotická cesta.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta
Publikováno: 11.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turizmus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Železná cesta.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Hévíz – město
Známé maďarské lázeňské letovisko s termálním jezerem a relaxačními službami. Hotelové komplexy p...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2021
Od včera do neděle 5. prosince probíhá ve virtuální podobě čtvrtý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který přináší tři exkluzivní přednášky profesionálních cestovatelů, jakož i bohatý doprovodný program.
1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 12. 2021
svátek:Benjamín

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X