www.infoglobe.cz » Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích

Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích

Publikováno: 18.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turismus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Cesta po hradech a zámcích.

BoldogkoKoncem léta vyvrcholil společný projekt Košického samosprávného kraje, zastoupeného městem Spišská Nová Ves, a maďarské župy Borsod – Abaúj – Zemplén, pod názvem Turismus bez hranic, spuštěním rezervačních portálů, zaměřených na podporu cestovního ruchu v těchto dvou sousedních regionech. Dnes představujeme třetí z těchto tras pod názvem Cesta po hradech a zámcích.Fuzerradvany

Hrady a zámky jsou tradičně velmi vyhledávané cíle turistických putování. Rozlehlý Spišský hrad Levoče nebo hrad Krásna Hôrka, případně zámeček Betliar u Rožňavy patří mezi nejnavštěvovanější atrakce východního Slovenska. Při delší variantě například i zámek v Markušovcích s hudebním muzeem v letohrádku Dardanely. Spišský hrad bývá označován jako nejrozsáhlejší hradní komplex ve střední Evropě a také díky tomu si zaslouží zápis na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mimochodem, putování po východním Slovensku v rámci projektu Turismus bez hranic umožňuje v průběhu několika dní shlédnout na slovenské straně až 11 pamětihodností, registrovaných v seznamu UNESCO a další dvě na straně maďarské – krasovou oblast Aggtelek, sousedící se Slovenským krasem a Tokajskou vinohradnickou oblast.

Diosgyor

Méně jsou u nás známy hrady za maďarskou hranicí. I ty v minulosti plnily důležitou strážní úlohu před případnými útočníky z východu a severu. K nejkrásnějším, zahrnutým do trasy Cesty po hradech a zámcích, v župě Borsod – Abaúj – Zemplén patří:Boldogko

  • Boldogkö – impozantní zříceninu na vrcholu andezitového masivu nazývají „ležící nebo spící lev“.
  • Diósgyör – hrad u Miškovce se čtyřmi věžemi byl původně královský zásnubní dar, dnes nabízí několik expozic, nejrozsáhlejší s voskovými plastikami zobrazuje život ve středověku, nechybí středověké zbraně nebo mincovna.Fuzer
  • Füzér – původně obranná pevnost před nájezdy Tatarů na vrcholu sopečného kopce patří mezi nejmladší a nejlépe zachované hradní zříceniny, s nedalekým Karolyiho zámkem ve Füzerradvány leží nejblíže ke slovenským hranicím.
  • Regéc – horská pevnost ze 13. století s nepravidelným půdorysem je známa jako nejslavnější Rákocziho hrad.
  • Sárospatak – hrad s historickým Muzeem Rákocziho je zachovanou ukázkou uherské pozdně renesanční architektury, v jeho okolí je muzeum, gotický kostel a lázně.
  • Szerencs – renesanční zámek byl vybudován na umělém ostrově uprostřed močálů, dnes je sídlem Zemplínského muzea s jednou z největších kolekcí pohlednic v Evropě, obklopen nádherným parkem.
  • Onód – ze severovýchodní bašty zříceniny nad rameny řeky Sajó je výjimečný výhled do širokého okolí.
  • Pácin – ve velkolepém renesančním zámku Mágóchy je muzeum.

Sarospatak

Delší varianta této trasy zachází do obce Monok s hradem a Rodným domem revolucionáře 19. století Lájoše Košúta (Lajos Kossuth), do muzea erbů Golop na bývalém hradě Vay, do vinohradnické vesničky Tállya, označované za geometrický střed Evropy, města Sátoraljaujhély s jediným vězeňským muzeem v Evropě a zábavním parkem s nejdelší lanovou a bobovou dráhou v Maďarsku, a samozřejmě do centra Tokajské vinohradnické oblasti – městečka Tokaj s místním Tokajským muzeem. Součástí i této trasy je možnost vykoupání v jeskynních lázních Miskolc-Tapolca, jež patří k evropským unikátům, seznámení se s přírodními krásami této oblasti, například na výletě vláčkem do horského střediska Lillafüred. Chybět nemusí ani lidové památky, folklorní tradice, kulinářské speciality a nápoje, včetně ochutnávky vína. V regionu Tokaj probíhají v říjnu Tokajské dožínky (Tokaj-hegyaljai Szüreti Napok) a v červenci festival Hegyalja.Szerencs

Podrobnější informace s možností rezervace ubytování a služeb na vybrané trase Cesty po hradech a zámcích získáte na internetových stránkách spis-gemer.sk, baztour.hu, případně tourswithoutbordes.eu.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tourinform MiskolcDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Spišský hrad
Publikováno: 6.5.2010
Na travertinové kupě s názvem Spišský hradní vrch začal před více než 800 lety vyrůstat mohutný kamenný hrad. V roce 1780 ho zničil požár, ale k jeho poškození přispěli i samotní majitelé. Přesto to dnes není jen obyčejná hradní ruina, ale turisty často vyhledávaná románsko-gotická architektura.

Zámek v Markušovcích
Publikováno: 10.6.2010
Při toulkách po východním Slovensku můžeme natrefit na zajímavou obec Markušovce s původně renesančním, později rokokově upraveným zámečkem a letohrádkem Dardanely.

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Gotická cesta
Publikováno: 4.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem "Turismus bez hranic", spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Gotická cesta.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta
Publikováno: 11.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turizmus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Železná cesta.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Hévíz – město
Známé maďarské lázeňské letovisko s termálním jezerem a relaxačními službami. Hotelové komplexy p...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X