www.infoglobe.cz » Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta

Publikováno: 11.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turizmus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Železná cesta.

Borsod-Abauj-ZemplenKoncem léta vyvrcholil společný projekt Košického samosprávného kraje, zastoupeného městem Spišská Nová Ves, a maďarské župy Borsod – Abaúj – Zemplén pod názvem: Turizmus bez hranic, spuštěním rezervačních portálů, zaměřených na podporu cestovního ruchu v těchto dvou sousedních regionech. Dnes představujeme druhou z těchto tras pod názvem Železná cesta.Ozd

Tento projekt prezentuje památky havířské a železářské tradice regionu, jenž v minulosti patřil k největším producentům železa v Uhrách, ale samozřejmě i jeho přírodní, krajinářské a jiné pamětihodnosti. Oblast Gemeru v minulosti nazývali železné srdce Evropy. Na slovenském území jsou chráněny jako technické památky tři zachovalé vysoké pece: Karlova huta ve Vlachově, Etelka v Nižní Slané a vysoká pec v Červeňanech. Historii havířství ve Spišsko-gemerském Rudohoří přibližuje Banícke múzeum v Rožňavě s pozoruhodnými mineralogickými sbírkami i nová expozice s replikou důlní věže Klopp Orth ve Spišské Nové Vsi, případně stálá hornická expozice ve štole Štôlňa Michal v podzemí bývalé hornické školy.Miskolc - Felsohamor

Technické rarity ...

Na maďarském území se nejvíce takovýchto památek nachází ve městě Miškovec (Miskolc) a v jeho okolí. Patří k nim například:

- Památková knihovna Selmeci, jež uchovává téměř kompletní knihovnu Banícké a lesnické akademie z Banské Štiavnice.

- Báňská sbírka v Mexickém údolí shromažďuje geologické zajímavosti a báňské památky včetně důlních strojů.

- Hutnické muzeum Felsöhámor s maketami a modely přibližuje vývoj technologií.

- Starobylá vysoká pec na dřevěné uhlí (Öskoho) v Újmassa na území Bukového národního parku patří k nejvýznamnějším technickým památkám na území Maďarska.

RudabanyaDalším historickým průmyslovým centrem u hranic se Slovenskem je město Ózd s muzeem a starou ocelářskou kolonií, vyhlášenou za chráněné území. Ve městě Telkibánya připomínají tamní těžbu zlata v budově nejstarší uherské porcelánky, založené 1825 a Rudné i nerostné báňské muzeum v Rudabánya jsme zmínili už v předcházející části, věnované Gotické cestě.Mezokovesd

 

... i příležitost na poznávání kulturních tradic

Delší varianta této cesty umožňuje lépe poznat krásy regionu, vykoupat se v jeskynních lázních v Miškovci nebo v lázních Zsóry, navštívit lázně a muzeum tradičního lidového umění Matyó v Mezökövesd, v nedalekém Cserépfalu ochutnat víno. Dále na východ, jen pár kilometrů od slovenské Čaně, to může být například muzeum porcelánu v Hollóháza. Na slovenské straně delší trasa vede přes udržovaný hamr v Medzevu, báňské památky v Gelnici, Smolníku a Smolnické Huti.Gomorszolos

Součástí poznávací cesty mohou být i zážitky z některého festivalu v Miškovci, například z únorového festivalu huspeniny (Kocsonyafesztivál), Boršódskeho folklorního festivalu nebo Bartókova hudebního festivalu (oba bývají v červnu), mezinárodního folkového festivalu Kaláka v červenci, případně zářijového festivalu myslivosti a vína v Bukovém národním parku (Bükki Vadas-Boros Napok) v září.

Podrobnější informace s možností rezervace ubytování a služeb na vybrané trase Železné cesty získáte na internetových stránkách spis-gemer.sk, baztour.hu, prípadne tourswithoutbordes.eu.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tourinform MiskolcDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Gotická cesta
Publikováno: 4.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem "Turismus bez hranic", spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Gotická cesta.

Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích
Publikováno: 18.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turismus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Cesta po hradech a zámcích.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: lázeňské městečko Hévíz
Publikováno: 11.10.2015
Město na severozápadním břehu Balatonu, vzdálené necelých 10 km od jeho břehů. Známé je především svým lázeňstvím a termálním jezerem Hévíz. Veškerá příroda, co miluje teplo a bahnité podloží, zde našla své místo a dává prostor i člověku. Daří se tu i vínu. Dokladem toho je kopec Egregy s malými vinicemi a soukromými vinárnami.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jádro
Jedno z důležitých a významných měst Maďarska. Je propojeno kvalitní dopravní sítí a letištěm. Kr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 9. 2022
svátek:Zlata
dnes:
neděle 25.9.
9 °C
zítra:
pondělí 26.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X