www.infoglobe.cz » SR: Martin - hlavní město kultury Slováků

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků

Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

Villa Sancti Martini – tak zní nejstarší zachované označení osady z roku 1284, jež lokalitu pojmenovalo podle kostela zasvěceného sv. Martinovi – biskupovi z francouzského Tours. Přibližně o půlstoletí později (1340) jí král Karel Robert udělil městská práva a město se postupně stalo přirozeným centrem Turčianské kotliny podél řeky Turiec, po stranách sevřené zalesněnými masívy Malé Fatry a Velké Fatry. Město leží v nadmořské výšce přibližně 400 m n.m.

město Martin

Historie

Až do počátku 20. století byl Martin svou velikostí malé provinční městečko, jež se přesto výrazně a opakovaně zapsalo do slovenských dějin. Od poloviny 19. století se stalo zázemím domácí inteligence, jež z něho vybudovala středisko kultury, vědy, umění, ale i finančnictví a politiky. Zde vznikaly první slovenské spolky a zejména Matica slovenská (1863), jež se postavila do čela úsilí o uznání práv, vyjádřených v Memorandu slovenského národa z roku 1861 (autonomie, vlastní sněm, vláda, univerzita...), vyhlášeném právě v Martině. Podruhé se město významně zapsalo do dějin na sklonku roku 1918, kdy tu vznikla Slovenská národní rada jako nejvyšší představitelka národních zájmů, jež se Martinskou deklarací přihlásila k myšlence společného česko-slovenského státu. Dvacáté století potom přineslo velký rozmach města zejména díky rozvoji průmyslu (strojírenský, zbrojní, polygrafický, automobilový, farmaceutický). Ve městě v současnosti žije na 60 000 obyvatel.

město Martinměsto Martin

Pamětihodnosti

Historické centrum města není velké a vymezuje ho přibližně pěší zóna v okolí kostela sv. Martina a náměstí Slovenského národního povstání, přičemž většina památek se váže k novodobým dějinám, ze starších dob se tu zachovalo jen velmi málo. Dominantou náměstí je bývalý Župní dům z roku 1740, v němž se nachází Turčianská galerie s uměleckými sbírkami od gotiky po současnost. V nejstarší budově Slovenského národního muzea (SNM) z roku 1908 je dnes Turčianské muzeum Andreje Kmeťa s přírodními a vlastivědnými sbírkami. Ve 30. letech 20. století dostalo SNM novou budovu, v níž jsou dnes zpřístupněny sbírky Etnografického muzea. Kdo do něj zavítá, neměl by vynechat ani největší skanzen lidové architektury (přes stovku staveb na 28 ha) pod názvem Muzeum slovenské dědiny na jižním okraji města v lokalitě Jahodnícke háje.

 město Martinměsto Martin

Vraťme se však ještě do centra města. V historické první budově Matice slovenské dnes sídlí Slovenské národní literární muzeum se stálou expozicí dějin slovenské literatury a písemnictví od nejstarších dob po současnost. Ke kulturním a historickým pamětihodnostem města patří i Národní hřbitov (cintorín), na němž jsou pochováni mnohé významné osobnosti slovenské kultury. Z dalších muzeí vzpomeňme například Muzeum Červeného kříže na Slovensku nebo Muzeum české kultury na Slovensku. Obě mají určitou spojitost s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. V nedaleké obci Bystrička lze vidět dům, který si tu TGM nechal postavit (dům je v soukromém vlastnictví, majitel umožňuje nahlédnout do interiéru jen příležitostně po dohodě předem na Místním úřadě: www.bystricka.sk).

město Martin

město Martinměsto Martin

Příroda a okolí

Kromě kulturních pamětihodností turisty do města přitahuje – jak v letním, tak i v zimním období – bohatá nabídka přírodních atraktivit. Martinské hole jsou díky své poloze známé tím, že často se na nich lyžuje až do pozdního jara, kdy jiná střediska už zůstanou bez sněhu. V létě zase nabízejí jedinečné turistické zážitky pro pěší i cykloturisty, včetně neopakovatelných výhledů na Turčianskou dolinu. V okolí města a celé oblasti Turce je na 400 kilometrů značených cyklostezek různé náročnosti, včetně horské cykloturistiky až do nadmořské výšky 1400 m. V rámci blízkého okolí města stojí za pozornost turistů například Turčianske Teplice – lázně a akvapark, lyžařské střediska Winter Park Martinky, Jasenská dolina a Snowland – Valčianska dolina, zříceniny hradů Sklabiňa, Blatnica či Zniev, zámečky Blatnica a Mošovce. Z hlediska přírodních hodnot jsou přitažlivé Gaderská a Blatnická dolina ve Velké Fatře, rezervace Kláštorské lúky, Mošovské aleje nebo chráněný areál jezírko v Jazernici.

město Martin

Text: Jiří Výborný

Foto: Oskár Mažgút

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Martin: výstava Rostlinná říše – tajuplná šperkovnice
Publikováno: 15.1.2020
Slovenské národní muzeum – Muzeum Andreje Kmetě vás zve na výstavu, kde semínka, plody či listy rostlin nekrášlí jen přírodu, ale i člověka.

SR, Kláštor pod Znievom: obec s královským hradem Zniev – VIDEO
Publikováno: 10.10.2017
Pod nejsevernějším vrchem pohoří Žiar se rozprostírá významná a krásná vesnička Kláštor pod Znievom. V dnešním článku vám ji představíme a zároveň se vydáme i na malou turistickou vycházku do jejího okolí.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR, Turany – turčianské městečko u Váhu
Publikováno: 13.10.2019
Dnes navštívíme dolní Turiec, přesněji město Turany, které leží necelých 11 kilometrů od hlavního města kultury Slováků – Martina.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR: Martin – toulky městem II.
Publikováno: 26.2.2015
Poté, co jsme si minulý týden prošli trochu méně známá místa Martina, se dnes ocitneme v jeho samotném historickém centru.

Žilina: 21. ročník Staroměstských slavností
Publikováno: 22.5.2015
Město Žilina vás zve na 21. ročník Staroměstských slavností, které zaplní ulice a náměstí obyvateli a návštěvníky města všech věkových kategorií, aby si z bohatého kulturního programu a rozmanité nabídky výrobků vybrali to, co je nejvíce zajímá.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikováno: 30.7.2015
Pohoří Malá Fatra, které se nachází v severní části Slovenska, patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové lokality. Malou Fatru tvoří především hustě zalesněné oblasti, ale nejvyšší hory tohoto pohoří jsou téměř holé. Jedním ze známějších vrchů Malé Fatry je i Minčol, který je neodmyslitelnou součástí Lúčanské části.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.
Publikováno: 14.8.2014
Po týdenní přestávce se opět vracíme do Turčianských Teplic. Poté, co naši procházku přerušila silná průtrž mračen, jsme si za útočiště vybrali místní kino. Za chvíli nebylo po dešti ani vidu a my jsme mohli pokračovat v objevování krás města.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička II.
Publikováno: 28.8.2014
Po minulém putování obcí Mošovce, kde jsme společně navštívili pamětihodnosti, rodné domy či anglický park, se dnes vydáme po stopách společenského života místních obyvatel, navštívíme jednu velmi pěkně zpracovanou naučnou stezku a podíváme se i na výlety do překrásného okolí obce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turčianské Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrů východně od města Martin se rozprostírá vesnička Turčianské Jaseno. Její oko...

SR, Turany – městečko s nádechem venkova
Prostřednictvím dnešní fotogalerie vás zavedeme do Turčianské kotliny, která je známá svým kultur...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezona začíná a my vás zveme na malý výlet. Cyklotúru začínáme nedaleko obce Vrícko, ...

SR, Malá Fatra – zamrzlý Kľacký vodopád
Vychutnejte si spolu s námi zimní výstup ke slovenské národní přírodní památce – ke Kľackému vodo...

SR: Turiec – zimní výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na procházku k možná méně známému kopci v Turčianské kotlině s pozůstatky zřícen...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla další turisticky vyhledávaná atrakce, k...

SR: túra z Višňového přes Minčol až do Strečna
V pohoří Malá Fatra v severní části Slovenska se nachází mnoho turistických tras, které vedou růz...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...


Souvisejicí videa

SR, Zniev – středověký strážce
Nejsevernější vrchol pohoří Žiar – Zniev ukrývá pod korunami stromů středověký klenot v podobě zř...

SR, Martin – ferata, na kterou nezapomenete
Není to tak dávno, co vznikla Ferata Horské záchranné služby na Martinských holích. Přesto si už ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C