www.infoglobe.cz » Mexiko, Monterrey: Moderní centrum Mexika

Mexiko, Monterrey: Moderní centrum Mexika

Publikováno: 12.4.2013
Jedno z nejvyspělejších mexických měst se nachází na severovýchodě státu Nuevo León, kde je suché a horké klima (v létě průměrné teploty dosahují až čtyřiceti stupňů Celsia). Což ovšem není překážkou pro slibný rozvoj obchodu, Monterrey patří v tomto ohledu k vůbec nejlepším městům Latinské Ameriky.

Za počáteční fázi pro tento růst lze považovat vyhlášení mexické nezávislosti na začátku 19. století, kdy Monterrey udržovalo dobré vztahy s Evropou, které se ukázaly být prospěšné pro jeho hospodářství. Na konci 19. století byla do města zavedena železnice, která podpořila místní průmysl a brzy zde vznikla například jedna z největších světových oceláren. Dnes je Monterrey domovem mohutných nadnárodních a národních korporací jako Cemex, FEMSA či Axtel.Ve městě samotném žije přibližně milion obyvatel, v jeho aglomeraci pak více než 5 milion lidí, což je drtivá většina obyvatel státu Nuevo León.

Noční Monterrey

Monterrey má samozřejmě i jiná specifika. Jedním z nich je například cabrito, místní specialita. Jedná se o pečenou kozu, kterou měli v oblibě zakladatelé města. Jiným místním pokrmem je capirotada. Je to jakýsi chlebový puding, který vzniká kombinací upečeného chleba, ovoce, oříšků, koření a tvarohu. Dalším typickým pokrmem je machacado con huevo skládající se z nasekaného sušeného hovězího, které je smícháno a osmaženo s vejci. Mohou se přidat nasekaná rajčata, cibule nebo papričky jalapeños.

Monterrey

Pokud by se měla jmenovat nějaká vášeň Monterreyců, pak by to byl jednoznačně fotbal, který je všeobecně v Latinské Americe velice oblíbeným sportem. V nejbližší době by měl být dostaven stadion, který pojme až 50 tisíc diváků. V oblibě místních nezaostává ani baseball, v němž Monterrey exceluje.

Stadion v Monterrey

Ve městě je mnoho oblastí, které jsou atraktivní pro turisty. V popředí stojí například Barrio Antiguo, což je nejstarší městská čtvrť, v níž kromě muzeí, kaváren či galerií jsou také taneční kluby.

Městská čtvrť Barrio Antiguo

Za pozornost stojí také Palacio Gobierno, tedy guvernérův palác. Jedná se budovu postavenou v neoklasicistním slohu, v níž jsou umístěny kanceláře guvernéra. Při návštěvě pivovaru Cervecería Cuauhtémoc Moctezuma s tradicí sahající do 19. století je možné spatřit síň slávy mexických baseballových hvězd.

Ve městě se nachází také MARCO, což je akronym pro Museo de Arte Contemporáneo de Monterrey, muzeum současného umění, které sídlí v zajímavé cihlově červené budově. Prostranství před budovou dominuje velká bronzová socha holubice. Součástí jeho stálé expozice jsou stovky uměleckých děl od obrazů přes sochy po různé grafiky.

Mezi zajímavé součásti monterreyské architektury patří Puente de la Unidad, tedy Most sjednocení, který byl dokončený relativně nedávno, v roce 2003, a je 304 metrů dlouhý a 134 metrů vysoký. Jeho design na první pohled zaujme a obzvláště v noci se stane vděčným objektem pro fotografy.

Most sjednocení

K dominantám města lze zařadit také La Gran Plaza, čtvrté největší náměstí světa, které vyplňuje srdce města. Právě na tomto náměstí označovaném také jako Macroplaza můžete najít mnoho důležitých budov včetně zmíněného guvernérského paláce, zahradu Jardín Hundido nebo kapli z 19. století Capilla de los Dulces Nombres.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Ramon carballo, Andrés Monroy-HernándezValentina43, Pato Garza, bertobox Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Sierra Madre a mexické sopky
Publikováno: 30.5.2010
Sierra Madre (v Mexiku známé jako Sierra Madre de Chiapas) je horské pásmo, které se táhne od severozápadu na jihovýchod ze státu Chiapas v Mexiku přes Guatemalu až po Salvador a Honduras. Tato soustava pohoří zabírá přibližně 80% území Mexika a zároveň se svým rozsahem řadí mezi největší na světě.

Mexiko: Ciudad Juárez – Drogová křižovatka
Publikováno: 17.5.2013
Pokud není Ciudad Juárez nejnebezpečnější město na světě, pak je rozhodně jedno z nejnebezpečnějších. Je to město, kam turisté příliš nesměřují, možná pouze ti, kteří si neuvědomují všudypřítomnou hrozbu, která dlouhé léta sužuje místní obyvatele. Kartely.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikováno: 5.12.2014
Mexiku jsme doposud na našem portálu nevěnovali příliš prostoru, nicméně v tomto čase, kdy začíná panovat zima, se pokusíme zahřát výletem do největší země Střední Ameriky.

Mexiko, Mexico City – stavby kolem Zócala
Publikováno: 12.12.2014
Minule jsme lehce nakousli nejvýznamnější náměstí v Mexiku. Jak jste si možná mohli všimnout, vlaje na něm obrovská státní vlajka Mexika, podle které jej okamžitě kdykoliv poznáte.

Mexiko, Mexico City - okolí Zócala
Publikováno: 19.12.2014
Potřetí zavítáme do hlavního města Mexika a jedné z vůbec největších metropolí světa. Budeme se opět točit v historickém jádru města kolem náměstí Zócala (Plaza de la Constitución).

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!


Souvisejicí fotogalerie

Mexiko – temperamentní země s bohatou historií
Zveme vás na foto procházku po Mexiku, temperamentní zemi, která dala světu přes třicítku památek...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X