www.infoglobe.cz » Muránskou planinou

Muránskou planinou

Publikováno: 8.10.2010
Definitivně opouštíme malebný kraj Slovenského ráje a po návštěvě ledové jeskyně nás čeká přesun do Nízkých Tater, kde bude naše aktivní dovolená pokračovat. Mezi Nízkými Tatrami a naší výchozí pozicí se však nachází kraj, jehož krásu nelze jen tak opomenout a pakliže na své cestě nespěcháte, dovolíme si dnes udělat malou odbočku tak, jak jsem jí udělal já.

Od Dobšinské jeskyně vede relativně přímá cesta na Brezno, podtatranské centrum všeho dění. My však odbočíme pár kilometrů za Telgártem, v obci Červená skála, na jih, kde nás informační šipka upozorní na hrad Murán. Již jeho samotný název napovídá, že vjíždíme do kraje krásné a tajemné Muránské planiny. Po silnici č 531, vinoucí se na úbočích zelených velehor, postupně klesáme do údolí k městečku Murán - do údolí pastvin, koní a krav. Asi nejlepší způsob, jak se seznámit s místní krajinou je nejen cesta sama, ale i trocha turistiky. Z doporučených tras se nabízí asi dvouhodinová vycházka mezi Velkou loukou a hradem Murán. Středně náročný naučný chodník vede přímo od parkoviště a na 2 kilometrech se toho o místním divokém kraji dozvíme více než dost. Na stezku se lze napojit také z obce Marianská Huť, ta je však o 3 km dál. Samotná zřícenina hradu Murán leží na skalnatém výběžku zvaném Cigánka.

Od loupežníků k rodeu

Tato zřicenina z 13. století je zároveň třetím nejvýše položeným hradem na Slovensku (935 m n. m.). Stavba původně sloužila jako obranná tvrz zdejší obchodní cesty mezi Zvolenem, Liptovem a tehdejšími Uhry. Původní ráz stavby se však nezachoval, jelikož krom požáru prožila i několikeré přestavby. Asi nejznámější postavou spojenou s tímto hradem byl loupeživý rytíř Matěj Bašo, který se svou družinou mezi lety 1529 - 49 drancoval a plenil všechny kraje v dosahu svého panství. Vypálil Levoču, Dobšinu a jeho jméno je spojováno i se zničením kartuziánského kláštera na Kláštorisku. Po této neslavné historii se na hradě vystřídalo mnoho pánů, jejichž úmysly však byly o poznání mírumilovnější. V 18. století však stavba dvakrát vyhořela a od té doby se, až na pravidelné údržby, již dále neobývala. Jako svědectví dávných i nedávných dob se nám do dnešních dnů zachovala mohutná vstupní brána, zbytky opevnění a rozsáhlé nádvoří, která však postupně zarůstají náletovými dřevinami a zelení, a ta postupně zakrývá ruiny kdysi významného hradu. V roce 2005 zde proběhla výrazná rekonstrukce, během které vznikly dřevěné plošiny, sloužící jako působivé vyhlídky do muránské krajiny.

Procházka v zapomenutém kraji

Zdejší kraj a především pak Národní park Muránska planina, je plný romantických zákoutí, listnatých lesů, roztodivných skal a mlhavých údolí, na nichž se ruka člověka podepsala jen minimálně a když, tak jen v souladu s přírodou. Chov koní a dobytka tu dnes patří k nejtradičnějším obživám zdejšího lidu, v posledních letech dokonce v obci Murán pořádají rodeo show…

Jádro nejmladšího Slovenského národního parku je tvořeno z vápencové a dolomitové planiny s krasovými útvary, které na ploše více jak 200 km² čítají na 250 převážně nepřístupných jeskyní, desítky propastí, pramenů a kopců, jímž dominuje Fabova hoľa s výškou 1 439 m n. m. Celkem zde najdeme na 300 km značených turistických tras, které v tomto stále trochu zapomenutém kraji určitě stojí za nejednu výpravu. Naše cesta ale pokračuje a tak se dál po silnici 531 ubíráme k nejjižnějšímu bodu této cesty, do městečka Tisovec a odtud zpět na sever do podtatranského města Brezno, odkud je to již kousek k první vysokohorské výpravě, ale o tom až příště…    

Text/foto: Jan Chaloupka a wikipedia commons



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Procházka Banskou Bystricou
Publikováno: 29.10.2010
Naše aktivní část dovolené pomalu končí, ale stále nám zbývá více jak polovina cesty, na které dnes navštívíme historickou i moderní Banskou Bystrici.

Z Chopku na Ďumbier
Publikováno: 22.10.2010
Mírná odbočka přes Muránskou planinu nikterak nenarušila plán naší aktivní dovolené, která dnešním dílem pokračuje v podhůří Nízkých Tater. Od města Brezno je to pod vrcholek masivu, jemuž dominuje vrchol Ďumbier, už jenom kousek.

Dobšinskou ledovou jeskyní
Publikováno: 1.10.2010
Všechno jednou končí, stejně tak i náš pobyt v ráji. Poněkud zvláštní věta na úvod seriálu o aktivní dovolené, ale bohužel, je to tak. Aby naše dovolená byla skutečně aktivní, musíme se nyní přesunout za dalším dobrodružstvím po trase, na které navštívíme Dobšinskou ledovou jeskyni, projedeme tajemnou Muránskou planinou, abychom v podvečer dorazili do N. Tater. Na jeden den aktivit více než dost!

Prielomem Hornádu
Publikováno: 24.9.2010
Další část naší aktivní dovolené, která se odehrávala v romantických roklinách Slovenského ráje, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Dolinou Velkého Sokola
Publikováno: 17.9.2010
Aktivní dovolená II. Jak už jsme si v první části našeho putování naznačili, je kemp v Podlesku ideálním výchozím bodem pro návštěvy těch nejpůsobivějších dolin, jako je Suchá Belá či 4 km západně položené Piecky, resp. 6 km vzdálený Vel'ký Sokol a právě ten bude cílem naší dnešní výpravy.

Cesta do Slovenského ráje
Publikováno: 9.9.2010
Aktivní dovolená I. - Pakliže Vás již omrzelo cestování do dalekých destinací za mořem, palmovím a nekončícím sluněním na často přelidněných plážích, máme pro Vás tip na zajímavou a především aktivní dovolenou, během které navštívíme a projedeme mnohá ze zajímavých i romantických míst Slovenska a později i České republiky.


Souvisejicí fotogalerie

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X