www.infoglobe.cz » Německo: Fascinující Sasko III.

Německo: Fascinující Sasko III.

Publikováno: 23.4.2012
Ve třetím díle našeho seriálu o fascinujícím Sasku si představíme městečko Zwickau, známé hudebním skladatelem Robertem Schumannem, zavedeme vás do města horníků Annaberg – Buchholz nebo se vás pokusíme zlákat na návštěvu města "polodrahokamů a stříbra" do Freibergu.

Zwickau
Toto stotisícové město se může pochlubit nejen útulnými uličkami, skvělou gastronomií, hotely s domácí atmosférou, krásnými parky, muzei, ale i nejstarší knihovnou v Sasku. V roce 2018 město oslaví 900. výročí od svého vzniku. V počátcích bylo formované hornickou činností, která ovlivnila i samotnou architekturu a vzhled města, ale v současnosti je to už výroba automobilů a hudba, která dává městu nový impulz života. Díky Augustovi Horchovi se automobil vítězně vydal na cestu kolem celého světa. Ve stejnojmenném muzeu mohou návštěvníci shlédnout naleštěné modely značek Horch, Audi, Wanderer a DKW. Pro milovníky hudby se zase nabízí dům Roberta Schumanna, v němž lze shlédnout kromě fotografií, dopisů a dobového nábytku i "ohromnou lásku" k hudbě a k jeho ženě Kláře.

Dominantou města je jistě i nádherný mohutný dóm St. Marien v kontrastu s malými kněžskými domy ze 13. století, které spolu vytvářejí nejstarší dochovaný komplex obytných budov v Německu.

Annaberg - Buchholz
Od začátku založení tohoto města jeho vývoj ovlivňovala těžba stříbra, která mu v konečném důsledku přinášela velké bohatství a možnosti pro rozvoj. I z tohoto důvodu mohou dnes návštěvníci obdivovat nádherné, ale také nákladné stavby, jakým je kostel sv. Anny. Tento kostel je největším pozdně gotickým kostelem v Sasku proslulý hornickým oltářem. Neméně zajímavý je menší kostel Panny Marie, ve kterém se ukrývá betlém s postavami horníků. Právě toto dílo poukazuje na úzkou spjatost hornické tradice a křesťanské víry.
Ve městě Annaberg - Buchholz učil i mistr matematiky Adam Riese, kterému je zde věnováno muzeum. Návštěvníci zde mohou získat diplom podle metod Adama Riese  ("muž, který naučil obyčejné lidí počítat"). Dodnes se v Německu používá fráze: "Podle Adama Riese je to ...".
Kromě již zmíněného matematika vás ve městě ohromí tradice řezbářství a paličkování, které mohou návštěvníci nejen obdivovat, ale i si je vyzkoušet a přiučit se těmto tradicím. Za stříbrnou historií města je možné se vydat do tří ukázkových dolů. V chráněném objektu "Frohnauer Hammer" s původně dochovanou báňskou technikou se mohou návštěvníci seznámit s tehdejším způsobem zpracování rudy.

Freiberg

Město staré 850 let s bohatou hornickou historií nabízí svým návštěvníkům přes 550 chráněných památkových domů a objektů v historickém centru z pozdního středověku. Mezi impozantní skvosty patří kostel sv. Marie se Zlatou bránou s prvním obloukovým portálem s figurální výzdobou v německy mluvících zemích. Uvnitř kostela je možnost obdivovat velmi pěkně zpracovanou hornickou nebo tulipánovou kazatelnu.
Další pozoruhodností je městské divadlo, jedno z nejstarších na světě, jehož barokní interiér se může pochlubit označením "malý Semperoper" (Drážďanská opera). V zrekonstruovaném zámku Freudenstein se ukrýva skutečný poklad, a to v podobě soukromých sbírek minerálů tzv. "Terra minerály". Jedná se o největší sbírku svého druhu na světě s více než 80 000 exponáty. V prostorách zámku je vystaveno přes 5 000 nádherných minerálů z Afriky, Ameriky, Evropy a Asie. Turisté se mohou vydat po stopách stříbra prostřednictvím nejvýznamnějších ukázkových dolů v Sasku "Reich Zeche", kde se pořádají až osmihodinové prohlídky v hloubce 150 metrů pod povrchem, přístupné i vozíčkářům a dětem.

V našem seriálu budeme pokračovat i příště, kde si představíme Lessingovo město Kamenec, město věží Budyšín a Zittau, město postních pláten.

 

Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: Tourismus Marketing Gesellschaft Oberlausitz Sachsen mbH

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Turistické výletní trasy
Publikováno: 10.4.2015
Německo je známá turistická země, kterou lze poznávat autem, na motocyklu nebo na kole po tzv. prázdninových trasách.

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 29.6.2015
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2015
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo, Saské Švýcarsko – Häntzschelstiege, ferrata pro začátečníky
Publikováno: 5.10.2015
Kovový zvuk karabin, železný žebřík, kramle, ostré hrany skály a nezapomenutelný výhled na krajinu údolí Labe.

Německo: romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin
Publikováno: 6.9.2018
Máte-li chuť podniknout výlet za českými architektonickými skvosty do zahraničí, nemusíte jezdit nijak daleko. Jen 1,7 km od českých hranic se v německém Sasku nachází romantické místečko, které je s naší republikou historicky spjato.

Německo: Fascinující Sasko IV.
Publikováno: 21.5.2012
V poslední části našeho seriálu o fascinující historii a přírodě země zvané Sasko, vám představíme město významného představitele osvícenství Lessinga, zastavíme se ve městě věží v Budyšíne a své cestování ukončíme ve městě postních pláten, Žitave.

Německo: Dovolená ve vesnických regionech Bavorska a Saska
Publikováno: 7.4.2013
Německá turistická centrála spustila novou webovou prezentaci ve čtyřech jazykových verzích (SK, CZ, HU, DE), která slouží k propagaci aktivní dovolené v nedalekých venkovských regionech Bavorska a Saska.

Německo, Brémy - krátké zastavení v hansovním městě
Publikováno: 7.6.2013
V dnešním článku se krátce zastavíme a podíváme na staré památky v hlavním městě nejmenší spolkové země.

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 14.3.2014
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo: Wiesbaden - lázně Viléma II.
Publikováno: 2.5.2014
Německo je velká a lidnatá země, ve které je mnoho měst, jež jsou našincům více či méně známá. Často se v případě Německa věnujeme významným regionálním i celonárodním centrům a dnešek nebude výjimkou.

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 4.6.2019
Po cestě z Děčína do Drážďan určitě neminete zhruba 40tisícové město Pirna, které slouží nejen jako ideální vstupní brána do Saského Švýcarska, ale díky krásnému historickému centru je sama o sobě oblíbenou výletní destinací.

Německo: Fascinující Sasko II.
Publikováno: 26.3.2012
V prvním článku o Svobodném státě Sasko jsme si představili krásné a historií fascinující města Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovat budeme i v dnešní části, kde si představíme sice menší, ale o to krásnější města či městečka tohoto turisty vyhledávaného příhraničního regionu plného úchvatné přírody, dobrosrdečných a pohostinných lidí, nebo znamenité gastronomie.


Souvisejicí fotogalerie

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...


Souvisejicí videa

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska
Pirna je takovou vstupní branou do Saského Švýcarska a sama o sobě je skvělou výletní destinací. ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láká filmaře již od počátku 20. století. Do světové kinematografie se skvost Oravy zapsal už v roce 1922, kdy padl do oka tvůrcům první černobílé verze filmové klasiky Dracula – Upír Nosferatu.

18.2.2020
Českobudějovické výstaviště hostí od 20. do 22. února desítky českých a moravských pivovarů i minipivovarů. 30. ročník pivního festivalu ale nabídne i piva lahvová, například ze Švýcarska.
17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 2. 2020
svátek:Patrik
dnes:
středa 19.2.
4 °C
zítra:
čtvrtek 20.2.
5 °C