www.infoglobe.cz » Německo: Görlitz, Bautzen – prohlídka měst s návštěvou vánočních trhů

Německo: Görlitz, Bautzen – prohlídka měst s návštěvou vánočních trhů

Publikováno: 8.12.2016
Jelikož již máme zkušenosti s velice přelidněnými vánočními trhy v Drážďanech či ve Vídni, letos padl návrh navštívit méně známá německá města Görlitz (Zhořelec) a Bautzen (Budyšín). Tento výlet můžu jen doporučit, protože vše bylo doslova nad očekávání – města leží kousek za hranicemi (z našeho startovního místa v Mladé Boleslavi se do centra Görlitzu pohodlně dostanete za necelé 2 hodinky, Bautzen je od něj pak o cca 40 min dále), není zde problém s parkováním a trhy jsou plné až s přicházejícím večerem.

Návštěvu je možné spojit i s nákupy ve větších obchodních centrech, která se nacházejí hned vedle vánočních trhů. Obě města jsou také historicky zajímavá a stylová, jejich centra jsou menší a vše je tak pohodlně dostupné pěšky – výlet je určitě vhodný pro rodiny s dětmi i seniory. Pokud každému městu věnujete přibližně 3–4 hodiny, stihnete pohodlně naprosto vše (prohlídku, vánoční trhy i obchodní centrum) a rozhodně se nestane, že po klobáse a pár svařených vínech vás napadne – a co dělat teď...

Dicker Turm před náměstím Obermarkt, Görlitz   Kulturně historické muzeum na Demianiplatz, Görlitz

Původně slovanské město jménem Gorelitz mívalo 120 tisíc obyvatel, postupně ale docházelo ke germanizaci. Po válce v roce 1945 se rozdělilo na německou (Görlitz) a polskou část (Zgorzelec). Hranici tvoří řeka Nisa a obyvatelé se tak pouze přejitím mostu mohou dostat do Polska. Zároveň státy spojuje i tramvajová doprava. Německý Görlitz je plošně poměrně rozsáhlý, ale Němci město spojili pod jednu radnici a obnovili. Bylo zde natočeno také mnoho filmů – např. verneovka Cesta kolem světa za 80 dní s Jackie Chanem.

mezi polskou a německou částí

Frauenkirche, Görlitz Reichenbacher Turm na Demianiplatz, Görlitz Reichenbacher Turm, Görlitz radnice, Görlitz

Kulturně historické muzeum na Demianiplatz, pohled z parku, Görlitz

Prohlídku města Görlitz začínáme na náměstí Demianiplatz, kterému vévodí 49 m vysoká věž Reichenbacher Turm. Přímo proti věži se nachází Kulturně historické muzeum a za ním se rozkládá park. Pokračujeme podél trasy tramvajových kolejí k secesnímu obchodnímu domu, který je momentálně nefunkční, i když se měl otevírat již letos. O pár kroků dál přicházíme ke kostelu Frauenkirche, který si můžete prohlédnout i zevnitř. Za kostelem se již nachází náměstí Postplatz s krásnou budovou pošty, před kterou nalezneme prvních pár vánočních stánků s atrakcemi pro děti. Pokud se napojíme zpět na trasu kolejí (ač ty zde brzy končí) na Schützenstraße, dorazíme k městskému parku, za kterým se již nachází most do polské části. Podél řeky Nisy se pak můžeme dostat až ke krásnému farnímu kostelu Petra a Pavla, který je již jen malý kousek od hlavních vánočních trhů. Malebné vánoční trhy se nacházejí pod radnicí a pokračují až na náměstí Obermarkt.

vánoční trhy   vánoční trhy na Postplatz, Görlitz

vánoční trhy, v pozadí Reichenbacher Turm, Görlitz   vánoční trhy po setmění, Bautzen

Bautzenu věnujeme pozdní odpoledne a prohlídku začínáme na mostě Friedensbrücke, ze kterého je úžasný výhled na historické dominanty města – Michaelskirche, Mühltor a Hexenhäusl, pod nimiž protéká řeka Spréva (Spree). Bautzenu se také přezdívá „město věží“ a právě na tomto mostě uvidíte proč. Bautzen je také proslaven výrobou hořčice, seženete zde mnoho originálních příchutí. Hlavní vánoční trhy se rozkládají pod radnicí na náměstí Hauptmarkt a pokračují ulicí Reichenstraße až na Kornmarkt.

výhled na polskou část od kostela sv. Petra a Pavla, Görlitz   výhled z mostu Friedensbrücke na Michaelskirche a Mühltor, Bautzen

GPS: (Görlitz) 51°09'17.6"N 14°59'17.6"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň II. - vše za jediný den
Publikováno: 23.10.2010
V první části našeho putování po Vídni jsme se prošli pěšky centrem města. Dnes nabízíme několik tipů, jak z rakouské metropole uvidět v krátkém čase co nejvíce.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.


Souvisejicí fotogalerie

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X