www.infoglobe.cz » Německo: Herrenchiemsee – zámek krále, který chtěl prodat Bavorsko

Německo: Herrenchiemsee – zámek krále, který chtěl prodat Bavorsko

Publikováno: 4.4.2019
V druhé polovině 19. století vládl Bavorsku král Ludvík II., po němž našim sousedům na ostrově Chiemsee zůstal nedokončený zámek projektovaný jako kopie francouzského Versailles. Vůbec nevadí, že jde jen o torzo původních plánů. Dokonalé spojení krásné přírodní lokality, opulentního zámku a zahrad se vzrušujícím příběhem excentrického panovníka přitahuje právem pozornost.

Ostrov v bavorském moři

Jezero Chiemsee, zvané v nadsázce bavorské moře, leží 85 km jihovýchodně od Mnichova a jeho plochu rozrušují čtyři ostrovy. Největší z nich, Herreninsel, má rozlohu 238 ha a dostanete se na něj lodí z kterékoli osady na břehu jezera.

ostrov Herreninsel

Z archeologických výzkumů víme, že byl ostrov osídlen po staletí. Od středověku se v severní části ostrova nacházel klášter, který byl později zrušen a budovy v 19. století přestavěny a hospodářsky využívány. Dnes se jim říká Starý zámek a je zde otevřeno muzeum a obrazová galerie.

Zámek Herrenchiemsee

V roce 1874 zakoupil ostrov bavorský král Ludvík II., aby zde realizoval svůj megalomanský plán na výstavbu kopie zámku ve Versailles. Do své smrti stihl vybudovat hlavní křídlo zámku, částečně jej vybavit a v zahradě vystavět vodní prvky, kašny a plavební kanál v hlavní ose. Přestože dílo zůstalo nedokončené a některé hrubé stavby pak byly počátkem 20. století dokonce zcela odstraněny, je dojem ze zámku a zahrady velkolepý. Výzdoba dokončených interiérů je ohromující a Zrcadlový sál je dokonce větší než versailleský, měří celých 75 m. Vana v mramorové koupelně pojme 7 tisíc litrů vody vyhřívané topením v podlaze.

zámek Herrenchiemsee

Zahrada byla vybudována v přírodním, původně zvlněném a skalnatém terénu zarovnáním 80 hektarů do naprosté roviny, to vše proto, aby král z oken obytných místností a Zrcadlového sálu viděl totéž, co jeho idealizovaný vzor Ludvík XIV. Dvě vodní nádrže, fontánu, Apollónovu kašnu a vodní kanál prokopaný z jezera. Na východní straně zámku tvoří osu 900 m dlouhá příjezdová cesta. Ostatní průhledy byly osazeny vysokými živými ploty tak, aby král neměl výhled do okolní krajiny a na zemědělskou půdu.

Zrcadlový sál

V současnosti je zámek otevřený celoročně a kromě samotné stavby a jejího vybavení zde můžete pozorovat také vzácné obyvatele podkroví – netopýry. Přes instalované kamery je návštěvníkům umožněno sledovat život v netopýří kolonii na obrazovkách v recepci. V lecčems si jsou podle historiků se stavitelem zámku podobní. Ludvík II. prý také preferoval noční život.

Ludvík II., výstředník s tragickým osudem

Bavorský král Ludvík II. proslul především vztahem k umění a architektuře. To on dal vystavět zámky Linderhof a také známý Neuschwanstein, sen všech disneyovských princezen. Dětství prožil na zámku Hohenschwangau, který stojí od Neuschwansteinu na dohled.

Neuschwanstein

Byl bratrancem proslavené Alžběty Bavorské, zvané Sisi, jejíž mladší sestru celkem třikrát požádal o ruku. Zasnoubení však vždy zrušil, mezitím co vycházely najevo jeho aférky s komorníky, hudebníky a herci.

Měl důvěrný vztah s Richardem Wagnerem, kterého štědře podporoval. Miloval hudbu a zejména operu a nechával si inscenovat představení pouze pro sebe, jako jediného diváka. Zajímal se o báje a mýty, utrácel statisíce za obrazy a sochy a s rozpočtem si nikdy nedělal starosti. Způsoboval tím problémy nejen sobě, ale i celému Bavorsku, což se mu také nakonec stalo osudným.

Jeho ministři královo podivínské chování dlouho označovali za příznak duševní nemoci, pohár jejich trpělivosti však přetekl, když král pověřil ministra financí prodejem Bavorska a žádal koupi nové země v Jižní Americe. Ministři na nic dalšího nečekali, nechali krále zbavit svéprávnosti a tím také trůnu.

bavorské Versailles

Celý akt neprobíhal nijak hladce a skončil tragicky. Král byl nalezen mrtev po procházce na břehu Starnberského jezera. Doprovázel jej lékař, dr. Gudden, který byl zároveň autorem psychiatrického posudku králova duševního zdraví a který byl také zabit. Dosud nebylo objasněno, k čemu tehdy u jezera došlo a za jakých okolností přišel Ludvík II. o život. Teorií je více: dvojnásobná sebevražda, vražda, či nevydařený pokus o útěk. Zabil král doktora a dostal poté infarkt při pokusu přeplavat ledové jezero?

Co říci na závěr? Snad jen, že vše jednou pomine. Jezero Chiemsee pomalu zaniká. Na konci doby ledové, před 10 000 lety mělo rozlohu cca 240 km2, dnes je to sotva 80 km2 a jen za posledních sto let se jeho plocha zmenšila o více než 200 ha. Cestu na Herrenchiemsee tedy raději neodkládejte, kdo ví, co bude zítra?

GPS: 47°51'37.8"N 12°23'57.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: rjones0856Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko – zimní dovolená v Salzbursku
Publikováno: 24.12.2018
Zimní dovolenou si obvykle spojujeme s lyžováním, ale vhodně zkombinovaný sport a poznávání zajímavých míst nám může udělat volný čas ještě zajímavější. Ideální podmínky pro takovou zážitkovou dovolenou skýtá Salzbursko – rozlehlé skiareály blízko úžasného historického města, to prostě chceš!

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor I.
Publikováno: 30.8.2015
S kamarádkou jsme se rozhodly, že vyrazíme na výlet. Už jen plánování cesty bylo skvělé. Prohlížela jsem různé průvodce, hledala jsem nějakou inspiraci na stránkách cestovních kanceláří a nakonec jsme rozhodly, že navštívíme krásné místo v blízkosti Salzburgu, malou vesničku Abtenau, která bude naším zázemím, odkud budeme cestovat po okolí.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor II.
Publikováno: 6.9.2015
Pro další den jsme s kamarádkou zvolily projížďku po vysokohorské placené silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která je dlouhá asi 48 km. S různými odbočkami a zastávkami se nám cesta ale asi protáhne…

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo: prodloužený víkend II. - zámky Ludvíka II.
Publikováno: 30.12.2013
Prohlídku norimberské zoo máme za sebou, i počasí nám celkem přálo, a tak pokračujeme do cíle - alpského hotelu ve městě Holz v Rakousku.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Salzburg – lokalita Skicircus
Lyžařskou lokalitu Skicircus nacházející se v oblasti nad obcemi Saalbach, Hinterglemm a Leogang ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:Filip
dnes:
úterý 26.5.
16 °C
zítra:
středa 27.5.
20 °C