www.infoglobe.cz » Německo: Herrenchiemsee – zámek krále, který chtěl prodat Bavorsko

Německo: Herrenchiemsee – zámek krále, který chtěl prodat Bavorsko

Publikováno: 22.6.2022
V druhé polovině 19. století vládl Bavorsku král Ludvík II., po němž našim sousedům na ostrově Chiemsee zůstal nedokončený zámek projektovaný jako kopie francouzského Versailles. Vůbec nevadí, že jde jen o torzo původních plánů. Dokonalé spojení krásné přírodní lokality, opulentního zámku a zahrad se vzrušujícím příběhem excentrického panovníka přitahuje právem pozornost.

Ostrov v bavorském moři

Jezero Chiemsee, zvané v nadsázce bavorské moře, leží 85 km jihovýchodně od Mnichova a jeho plochu rozrušují čtyři ostrovy. Největší z nich, Herreninsel, má rozlohu 238 ha a dostanete se na něj lodí z kterékoli osady na břehu jezera.

ostrov Herreninsel

Z archeologických výzkumů víme, že byl ostrov osídlen po staletí. Od středověku se v severní části ostrova nacházel klášter, který byl později zrušen a budovy v 19. století přestavěny a hospodářsky využívány. Dnes se jim říká Starý zámek a je zde otevřeno muzeum a obrazová galerie.

Zámek Herrenchiemsee

V roce 1874 zakoupil ostrov bavorský král Ludvík II., aby zde realizoval svůj megalomanský plán na výstavbu kopie zámku ve Versailles. Do své smrti stihl vybudovat hlavní křídlo zámku, částečně jej vybavit a v zahradě vystavět vodní prvky, kašny a plavební kanál v hlavní ose. Přestože dílo zůstalo nedokončené a některé hrubé stavby pak byly počátkem 20. století dokonce zcela odstraněny, je dojem ze zámku a zahrady velkolepý. Výzdoba dokončených interiérů je ohromující a Zrcadlový sál je dokonce větší než versailleský, měří celých 75 m. Vana v mramorové koupelně pojme 7 tisíc litrů vody vyhřívané topením v podlaze.

zámek Herrenchiemsee

Zahrada byla vybudována v přírodním, původně zvlněném a skalnatém terénu zarovnáním 80 hektarů do naprosté roviny, to vše proto, aby král z oken obytných místností a Zrcadlového sálu viděl totéž, co jeho idealizovaný vzor Ludvík XIV. Dvě vodní nádrže, fontánu, Apollónovu kašnu a vodní kanál prokopaný z jezera. Na východní straně zámku tvoří osu 900 m dlouhá příjezdová cesta. Ostatní průhledy byly osazeny vysokými živými ploty tak, aby král neměl výhled do okolní krajiny a na zemědělskou půdu.

Zrcadlový sál

V současnosti je zámek otevřený celoročně a kromě samotné stavby a jejího vybavení zde můžete pozorovat také vzácné obyvatele podkroví – netopýry. Přes instalované kamery je návštěvníkům umožněno sledovat život v netopýří kolonii na obrazovkách v recepci. V lecčems si jsou podle historiků se stavitelem zámku podobní. Ludvík II. prý také preferoval noční život.

Ludvík II., výstředník s tragickým osudem

Bavorský král Ludvík II. proslul především vztahem k umění a architektuře. To on dal vystavět zámky Linderhof a také známý Neuschwanstein, sen všech disneyovských princezen. Dětství prožil na zámku Hohenschwangau, který stojí od Neuschwansteinu na dohled.

Neuschwanstein

Byl bratrancem proslavené Alžběty Bavorské, zvané Sisi, jejíž mladší sestru celkem třikrát požádal o ruku. Zasnoubení však vždy zrušil, mezitím co vycházely najevo jeho aférky s komorníky, hudebníky a herci.

Měl důvěrný vztah s Richardem Wagnerem, kterého štědře podporoval. Miloval hudbu a zejména operu a nechával si inscenovat představení pouze pro sebe, jako jediného diváka. Zajímal se o báje a mýty, utrácel statisíce za obrazy a sochy a s rozpočtem si nikdy nedělal starosti. Způsoboval tím problémy nejen sobě, ale i celému Bavorsku, což se mu také nakonec stalo osudným.

Jeho ministři královo podivínské chování dlouho označovali za příznak duševní nemoci, pohár jejich trpělivosti však přetekl, když král pověřil ministra financí prodejem Bavorska a žádal koupi nové země v Jižní Americe. Ministři na nic dalšího nečekali, nechali krále zbavit svéprávnosti a tím také trůnu.

bavorské Versailles

Celý akt neprobíhal nijak hladce a skončil tragicky. Král byl nalezen mrtev po procházce na břehu Starnberského jezera. Doprovázel jej lékař, dr. Gudden, který byl zároveň autorem psychiatrického posudku králova duševního zdraví a který byl také zabit. Dosud nebylo objasněno, k čemu tehdy u jezera došlo a za jakých okolností přišel Ludvík II. o život. Teorií je více: dvojnásobná sebevražda, vražda, či nevydařený pokus o útěk. Zabil král doktora a dostal poté infarkt při pokusu přeplavat ledové jezero?

Co říci na závěr? Snad jen, že vše jednou pomine. Jezero Chiemsee pomalu zaniká. Na konci doby ledové, před 10 000 lety mělo rozlohu cca 240 km2, dnes je to sotva 80 km2 a jen za posledních sto let se jeho plocha zmenšila o více než 200 ha. Cestu na Herrenchiemsee tedy raději neodkládejte, kdo ví, co bude zítra?

 

GPS: 47°51'37.8"N 12°23'57.1"E

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons: rjones0856Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Norimberk – za preclíky a historií
Publikováno: 5.10.2019
Norimberk se nachází nedaleko západní hranice naší republiky (necelé 3 hodiny cesty z Prahy) a je jedním z nejmalebnějších měst Bavorska. Návštěvník se zde může ponořit jak do historie dávné, koneckonců první písemné zmínky o městě pocházejí již z 11. století, tak do té nedávné, vždyť právě v Norimberku se konaly první říšské stranické sjezdy NSDAP a Bavorsko bylo ohniskem třetí říše. Je také ideální destinací pro milovníky kultury, bezpochyby nejvýznamnějším místním rodákem je totiž Albrecht Dürer, jeden z nejslavnějších zaalpských renesančních malířů, jehož zachovalý dům a muzeum lze nalézt přímo ve středu města.

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 13.7.2022
Po cestě z Děčína do Drážďan určitě neminete zhruba 40tisícové město Pirna, které slouží nejen jako ideální vstupní brána do Saského Švýcarska, ale díky krásnému historickému centru je sama o sobě oblíbenou výletní destinací.

Německo, Berlín – mezi kulturami
Publikováno: 16.11.2022
Nechte se vlákat do pulzujícího Berlína, do čtvrtí Kreuzberg, Neukölln nebo Prenzlauer Berg. Velké množství turistů se shlukuje kolem Muzejního ostrova, Braniborské brány nebo televizní věže Fernsehturm ve středu Berlin-Mitte, která jde podobně jako Eiffelova věž vidět ze všech koutů města.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2022
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo: prodloužený víkend II. - zámky Ludvíka II.
Publikováno: 30.12.2013
Prohlídku norimberské zoo máme za sebou, i počasí nám celkem přálo, a tak pokračujeme do cíle - alpského hotelu ve městě Holz v Rakousku.

Německo – Hanzovní město Brémy
Publikováno: 1.12.2016
Brémy a přístavní město Bremerhaven spolu tvoří samostatnou spolkovou zemi s oficiálním názvem Svobodné hanzovní město Brémy. Jde o rozlohou nejmenší a zároveň nejchudší spolkovou zemi Německa. Většina průmyslových center, která zaměstnávají i obyvatele Brém, se totiž nachází už za hranicemi Brém – ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko – a daně z jejich zisku tedy nejdou do brémské státní kasy. Brémští rodáci jsou ale přesto pyšní na to, že jejich město má status spolkové země a jistou míru autonomie.

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 15.6.2022
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Rakousko, Salzburg – lokalita Skicircus
Lyžařskou lokalitu Skicircus nacházející se v oblasti nad obcemi Saalbach, Hinterglemm a Leogang ...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.12.2022
Nejprestižnější ocenění  „lyžařskeho průmyslu“ byla odevzdána. V pořadí 10. ročník oceňování toho nejlepšího z oblasti zimního turismu se uskutečnil v rakouském Kitzbühelu. V následujících řádcích se dozvíte, které je nejlepší lyžařské středisko světa i jak dopadly naše domácí lyžařské areály.
3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 12. 2022
svátek:Mikuláš
dnes:
úterý 6.12.
3 °C
zítra:
středa 7.12.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X