www.infoglobe.cz » Německo, Limburg an der Lahn – významný dopravní uzel

Německo, Limburg an der Lahn – významný dopravní uzel

Publikováno: 16.1.2019
Německo má mnoho zajímavých a známých míst, pro která je typická jejich architektura. Výjimkou není ani méně známé městečko ve spolkové zemi Hesensko, které leží na dálnici vedoucí mezi Pasovem a Nizozemskem. Pokud touto cestou projíždíte, udělejte si odbočku do městečka s názvem Limburg an der Lahn a odpočiňte si v romantických uličkách města.

Jak již samotný název prozrazuje, město leží na řece Lahn v Limburgské kotlině. Povodí s příznivou půdou a podnebím je jedním z nejbohatších zemědělských regionů v Hesensku. Ale Limburg je již od středověku i tradiční dopravní uzel, kdy tudy procházela Via Publica. V současnosti jí vede dálnice A3, kterou jsme na chvíli opustili a vydali se poznávat toto město.

dálnice nad řekou Lahn (Limburg)

Dnešní obec vznikla v 11. století, ale její historie sahá hlouběji. Už v 9. století vznikly na vysoké skále nad řekou první hradní stavby. První zmínka z roku 910 pojednává o hradu s názvem Lintpurc, ze kterého později vzniklo pojmenování Limburg. Toto hradiště bylo svou polohou pravděpodobně určeno na ochranu bodu nad řekou Lahn. Později hrad sloužil jako sídlo pánů župy Dolní Lahn (Niederlahngau), pak zde Konrad Kurzbol založil klášter svatého Jiří. Místo profitovalo z obchodování na Via Publica a postupně pod hradem vznikala osada. Usadili se tu kupci a vznikl významný pouliční trh. Ve 12. století vybudovali kolem osady městské hradby, a dokonce tu měli i vlastní mincovnu. V roce 1315 byl postaven most přes řeku Lahn, když Limburg získal od císaře Karla IV. (1357) celní právo, stal se most významným faktorem bohatství města, jelikož tudy vedly téměř všechny důležité obchodní cesty.

tradiční architektura (Limburg)

Hrázděné domy s dřevěnou trámovou konstrukcí jsou typické pro Německo, vznikaly ve 12. století v oblasti středního Porýní místo celodřevěných staveb. Podnětem k jejich vzniku byla úspora dřevěného materiálu, takové stavby jsou neodmyslitelnou částí uliček starého města Limburgu. Jen několik míst se může pyšnit tak zachovalou středověkou architekturou. Domy v blízkosti hradní věže byly sídlem bohatých obchodnických rodin a obklopovaly je první městské hradby. V oblasti dnešního náměstí Rossmarkt žili řemeslníci a později zde vybudovali druhé městské hradby. Požár v roce 1289 zničil velké části vnitřního města, které byly následně přestavěny. Z původních dob před požárem se dochoval pouze jeden dům Römer 2-4-6, který je jedním z nejstarších německých hrázděných domů (1289).

nejstarší zachovaná část Limburgerského zámku

Morová epidemie, požáry nebo 30letá válka, ani Limburg nebyl ušetřen. Postupně ztratil svůj význam. Od roku 1827 je Limburg sídlem biskupství a dominantou města je katedrála sv. Jiří a Mikuláše. Díky ní město nepřehlédnete, vidět je už z dálničního mostu. Toto místo se určitě vyplatí navštívit. Katedrála zvaná Georgsdom byla vybudována v letech 1206–1235 na místě starého klášterního kostela. Spojuje francouzskou ranou gotiku a rýnský pozdně románský sloh. Jejím charakteristickým rysem je sedm věží a červeno bílá fasáda. Tato katedrála byla dokonce zobrazena na bývalé tisícimarkové bankovce. Interiér je zdoben původními i modernějšími prvky, jakými jsou například barevné vitráže.

kostel sv. Jiřího (Limburg)

Když vyjdete z katedrály, zamiřte ihned za ni. Zde se nachází nejstarší zachovaná část románského zámku z počátku 13. století s cennými středověkými malbami.

Z náměstí před katedrálou se vracíme zpět do úzkých ulic starého města Altstadt s dřevěnými domy, kde ještě navštívíme městský kostel sv. Sebestiána. Stadtkirche (1300–1813) byl klášterní kostel bývalého františkánského kláštera a v roce 1742 prošel přestavbou v barokním stylu. Dřevěné stropy uliček chrámu zaujmou svou malovanou výzdobou.

vitráže kostela sv. Jiří (Limburg)   městský kostel Stadtkirche (Limburg)

Výlet zakončíme u kamenné kočičí věže (Katzenturm) z roku 1432, která stojí na nábřeží řeky Lahn. Dříve byla součástí městských hradeb a dnes je zde Muzeum námořnictva. Z romantických úzkých uliček se tak vracíme zpět na dálnici A3.

Katzenturm (Limburg)

GPS: 50°23'19.5"N 8°03'49.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 15.6.2022
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo, Trier – dějinami zkoušené město
Publikováno: 2.6.2021
Naše výlety po Evropě nás dnes zavedou do západoněmeckého města Trier (Trevír) ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jedno z nejstarších městských sídel v Německu si pro nás připravilo bohatou historii, množství architektonických skvostů a několik zajímavostí, které si postupně odhalíme.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic I.
Publikováno: 30.11.2015
Poslední dobou více cestuji a poznávám velmi zajímavá místa. Návštěva termálních lázní a wellness pobytů je nyní velmi populární. Když jsem tedy dostala nabídku do jedněch lázní vyrazit, tak jsem vůbec neváhala.

Německo, Tübingen – šarmantní univerzitní město
Publikováno: 13.11.2019
Dnes navštívíme třetí největší spolkovou zemi na jihozápadě Německa, a to Bádensko-Württembersko. Hlavním městem je sice Stuttgart, ale naším cílem bude univerzitní město Tübingen, rozprostírající se v okolí řeky Neckar.

Německo, Berlín – město zeleně
Publikováno: 11.8.2016
Interkulturní zahrádky, nudapláž, ovce, ptačí zpěv, zrezivělé ruské kolo tajemně skřípající ve větru, travnatá plocha bývalého letiště – těmito a dalšími pozoruhodnostmi láká berlínská zeleň. Uvolněná a přátelská atmosféra je pro letní Berlín typická a je škoda těch, kteří se snaží zdolat všechny památky, muzea nebo obchody, aniž by se na chvilku prošli bosí trávou.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 24.10.2012
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Europa-Park – zábava na evropský způsob I
Publikováno: 10.6.2016
Dnes se opět podíváme do zajímavého zábavního parku. Tentokrát ale opustíme Spojené státy, abychom se přes velkou louži přesunuli zpět na půdu „starého kontinentu“.

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo, Heilbronn – víno na řece Neckar
Publikováno: 28.9.2015
Začíná období vinařské kultury. Světlé i tmavé hrozny se pnou na keřích v německém městečku Heilbronn. Podzimní dny tak lákají k ochutnání prvního Rieslingu (Ryzlink rýnský) z letošního sběru. Bude víno sladké nebo trpké?

Německo, Saské Švýcarsko – Häntzschelstiege, ferrata pro začátečníky
Publikováno: 5.10.2015
Kovový zvuk karabin, železný žebřík, kramle, ostré hrany skály a nezapomenutelný výhled na krajinu údolí Labe.

Německo, spolková země Durynsko: Jena – město mladých
Publikováno: 12.12.2012
Jena je druhým největším městem spolkové země Durynsko. Leží na řece Sála, asi 50 kilometrů východně od Erfurtu. Od nepaměti byla průmyslovým centrem východního Německa. Po celém světě se proslavila především výrobou skla.

Německo, spolková země Durynsko: Weimar – Mekka německé literatury
Publikováno: 19.12.2012
Pomyslnou třešničkou na dortu našeho putování Durynskem je Weimar, město s nesmírně bohatým kulturním dědictvím. Leží na řece Ilm, přesně ve středu úsečky, která spojuje Erfurt a Jenu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Trier – nejstarší skvost země
V údolí řeky Mosely se rozprostírá nejstarší město v Německu – Trier (Trevír). K vidění jsou zde ...

Německo: Bavorsko – země jezer, majestátních hor a památek
Na jihovýchodě Německa se rozprostírá územně největší stát spolkové země – Bavorsko. Návštěvníkům...

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...
Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X