www.infoglobe.cz » Německo: Řezno - výlet do středověku

Německo: Řezno - výlet do středověku

Publikováno: 31.1.2014
Toto 150tisícové město se nachází v nedaleké německé spolkové zemi Bavorsko. Z Prahy se do Řezna známého také jako Regensburg dostanete během přibližně dvou hodin jízdy autem.

Řezno (Regensburg)Město bylo kdysi keltskou osadou, kterou obsadili Římané a postavili zde pevnost Castra Regina. Po pádu římské říše, tedy na začátku středověku, až do 13. století bylo stolicí Bavorska. Právě zde se odehrál jeden z počátků christianizace obyvatel českých zemí, když několik českých knížat zde přijalo křest.

Dlouhou dobu bylo Řezno důležitým obchodním centrem. V 16. století se stalo jednou z opor protestantské reformace a o několik staletí později bylo pro změnu místem významné průmyslové výroby. Během druhé světové války zde například existovala továrna na výrobu letadel Messerschmitt Bf 109 a také ropná rafinerie. Oba tyto objekty se staly terčem spojeneckých náletů.

Řezno (Regensburg)Řezno (Regensburg)

Historické centrum Řezna je to, co je dnes hlavním lákadlem pro návštěvu města. Středověký charakter centra je téměř netknutý a je také na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jednou z nejvýznamnějších památek je bezesporu katedrála sv. Petra. Stojí na místě bývalého biskupského kostela, který zde vznikl v době 8. století. Kostel se za svojí existence různě rozšiřoval, ovšem ve 12. století se mu dvakrát nevyhnul požár. Katedrála proto byla přestavěna a dokončena až roku 1520. Její dvě věže jsou vysoké impozantních 105 metrů. V rámci katedrály funguje od roku 1923 dílna, která dohlíží na restaurační práce a údržbu dómu.

Řezno (Regensburg)Jinou velkou památkou v Řezně je kamenný most překračující Dunaj. Most pochází z 12. století, nicméně mu předcházel most dřevěný, který se nacházel asi sto metrů od dnešního mostu. Vzhledem k tomu, že předchůdce dnešního mostu již nevyhovoval rostoucí intenzitě dopravy ve městě, bylo rozhodnuto o postavení nového, kamenného. Jeho stavba trvala jedenáct let. Spojuje Staré Město se čtvrtí Stadtamhof. Až do 30. let 20. století  to byl jediný most přes Dunaj v Řezně. Most má 16 oblouků a původně na něm byly tři strážné věže, avšak dnes zbyla pouze věž jižní. K mostu se pojí také legenda, v které se praví, že stavitel mostu uzavřel se stavitelem dómu sv.Řezno (Regensburg) Petra sázku o tom, kdo dokončí své dílo jako první. Jakmile stavitel mostu zjistil, že jeho sok je rychlejší, uzavřel pakt s ďáblem. Ten však souhlasil pouze za předpokladu, že získá duše prvních tří, kteří most překročí. Stavitel souhlasil a ďábel mu pomohl k výhře. Mistr však chtěl ďábla obelstít, a proto poslal kohouta, slepici a psa, aby přešli most jako první. Rozhořčený ďábel chtěl most zničit, ale dílo zkázy se mu nepodařilo. Proto, jako následek jeho činu, je most prohnutý.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, HH58Pigpen, Avarim, Hytrion, SharhuesDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Procházka smutnými dějinami – Kehlsteinhaus
Publikováno: 21.11.2018
Dnes se budeme věnovat návštěvám nechvalně slavných památek. Od jezera Königssee se vydáváme do oblasti Obersalzberg, která se rozprostírá nedaleko města Berchtesgaden. Naším cílem je Kehlsteinhaus, známější pod názvem Orlí hnízdo.

Německo: Rostock I – historické hanzovní město
Publikováno: 8.8.2018
Příjemnou procházku po pobřežní promenádě a nádech historie nemusíte hledat jen v oblasti Středomoří. Pokud vám vyhovuje mírnější podnebí, vydejte se k Baltskému moři. Jednou z možností je město Rostock, po jehož historické části se dnes projdeme.

Německo: Zážitky jedinečného druhu
Publikováno: 30.9.2015
Putujte po stopách reformačního hnutí, nechte se okouzlit přírodní a kulturní rozmanitostí podél Dunaje napříč jižním Německem a navštivte jednu ze 40 lokalit světového dědictví UNESCO.

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 29.6.2015
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo: Berlín - kavárny a hipster
Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 14.3.2014
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo: Günzburg – Legoland
Publikováno: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg se nachází v Německu, a to mezi Mnichovem a Stuttgartem. Rozkládá se na ploše 17,6 hektarů. Z Prahy je to asi 470 km a cesta trvá asi 4–5 hodin (celá po dálnici).

Německo: prodloužený víkend II. - zámky Ludvíka II.
Publikováno: 30.12.2013
Prohlídku norimberské zoo máme za sebou, i počasí nám celkem přálo, a tak pokračujeme do cíle - alpského hotelu ve městě Holz v Rakousku.

Německo: prodloužený víkend I. - zoo Norimberk
Publikováno: 22.12.2013
Dostala se mi do rukou nabídka na pobyt v Rakousku – hotel Fürstenhof, kousek od německých hranic. Hotel je bezvadně umístěný, a to jak pro letní, tak zimní sezónu. V zimě je to lyžařská oblast Reutte a v létě skvělá příležitost navštívit nádherné zámky v okolí. Jedeme z Čech přes Německo směr Rakousko.

Německo: Klášter Weltenburg
Publikováno: 6.11.2013
Klášter Weltenburg je opatství benediktinů, které se nachází na poloostrově u známého průlomu Dunaje mezi Weltenburgem a Kelheimem. Je to nejstarší bavorský klášter, založili ho skotští mniši, a jeho vznik se datuje do roku 620 našeho letopočtu.

Německo: Dovolená ve vesnických regionech Bavorska a Saska
Publikováno: 7.4.2013
Německá turistická centrála spustila novou webovou prezentaci ve čtyřech jazykových verzích (SK, CZ, HU, DE), která slouží k propagaci aktivní dovolené v nedalekých venkovských regionech Bavorska a Saska.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...


Souvisejicí videa

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C