www.infoglobe.cz » Německo, Durynsko: Weimar – Mekka německé literatury

Německo, Durynsko: Weimar – Mekka německé literatury

Publikováno: 2.11.2022
Pomyslnou třešničkou na dortu našeho putování Durynskem je Weimar, město s nesmírně bohatým kulturním dědictvím. Leží na řece Ilm, přesně ve středu úsečky, která spojuje Erfurt a Jenu.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Německá spisovatelka Christa Wolfová o Výmaru řekla, že je to nejkrásnější a zároveň nejstrašnější město v dějinách Durynska.

Nefalšovaná kultura

Známým obrazem Výmaru je pohled na náměstí Theaterplatz - vysoká socha Goetha a Schillera a v pozadí Národní divadlo, které dal Goethe postavit. Tito dva literáti jsou zde přítomni na každém kroku, protože jejich působení výrazně ovlivnilo kulturní život v Německu. Při návštěvě Výmaru se nám naskýtá možnost poznat je i z jiného úhlu pohledu, nejen z učebnic literatury a jejich tvorby, ale více z té lidské stránky. Při prohlídce jak Goetheho, stejně tak i Schillerova domu si můžete udělat přesnou představu o tom, na jakých pohovkách sedávali, z jakého nádobí jídali, nebo jaký pořádek měli na pracovním stole. V Schillerově domě si navíc můžetet vyzkoušet psaní husím brkem a inkoustem, což ocení zejména dětští návštěvníci, které podrobný výklad o životě spisovatelů až tak moc nezajímá.

Socha Goetheho a Schillera před Národním divadlem
300-letá knihovna

Jelikož jsme v "Mekce" německé literatury, bylo by hříchem nechat si ujít prohlídku knihovny vévodkyně Anny Amálie, založenou v roce 1691. Budovu knihovny v nedávné minulosti zasáhl ničivý požár a množství zachráněných knih stále restaurují. Honosný oválný rokokový sál se starými knihami, obrazy a sochami místních velikánů je však pro veřejnost přístupný a jeho návštěva skutečně stojí za to. Před budovou knihovny se tyčí jezdecká socha Karla Augusta, velkovévody ze Saska-Weimar-Eisenach. Na velkém náměstí Marktplatz se nachází třípatrová budova radnice v novogotickém slohu, další z dobře známých symbolů města. Na druhé straně náměstí stojí luxusní hotel Elephant, který kdysi hostil všechny obchodníky a významné osobnosti.

Socha Karla AugustaHotel Elephant

Radnice
Hrůzy z dob ne tak dávných

Musíme však dát za pravdu Christě Wolfové, nekráčeli jsme jen po stopách německých klasiků, ale poznali jsme i temnou stránku německé historie. Navštívili jsme nedaleký koncentrační tábor Buchenwald, o kterém místní obyvatelé během války údajně ani nevěděli. Zde jsme díky vyčerpávajícímu výkladu našeho průvodce získali ještě přesnější obraz hrůz daných dob. Stálá expozice osobních předmětů nahání husí kůži. Studený kovový nápis na bráně hlásá Jedem das Seine - každému co mu patří, a stejně chladně působí i celý areál. V momentě, kdy americké vojska převzala kontrolu nad táborem, se tu zastavil čas. A to doslova. Ručičky na hodinách nad branou už léta ukazují čtvrt na čtyři a připomínají čas osvobození - 11. 4. 1945 v 15:15.
Buchenwald
Množství zeleně

Obrovský park podél řeky Ilm nabízí prostor pro klidnou procházku, rodinný výlet nebo piknik. Jsou zde rozsáhlé otevřené zelené plochy, ale i všelijaká zákoutí u řeky ve stínu stromů. A na takovém lukrativním místě měl Goethe svůj zahradní dům - dar od přítele velkovévody Karla Augusta. Přestože prostředí evokuje, že toto místo je jako stvořené pro odpočinek, Goethe si zde zvykl zejména pracovat, takže když si tento domeček a jeho okolí prohlédnete, možná zjistíte, kde hledal inspiraci pro svá díla.

Goetheho zahradní dům
Weimar ukázkově spojuje obě stránky dějin - krásu umění, které si musíme vážit a velebit, i hrůzy války, které je třeba znát, aby se už nikdy neopakovaly. Toto město skutečně dýchá historií a v každém návštěvníkovi zanechá hluboký dojem.

Frauenplatz – vlevo Goetheho dům
GPS: 50°58'43.8"N 11°19'40.9"E

Text a foto: Lucia Kériová, Wikipedia.org - Andreas Trept

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Velikonoční tradice i turistické zážitky
Publikováno: 8.4.2023
Jaro je tady, dny se prodlužují, slunečných hodin přibývá a příroda ožívá. Ideální čas na výlety. Německo nabízí rozmanitou krajinu, jakož i speciální velikonoční tradice. V následujících řádcích vás pozveme na jejich poznávání.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Durynsko: Jena – město mladých
Publikováno: 26.10.2022
Jena je druhým největším městem spolkové země Durynsko. Leží na řece Sála, asi 50 kilometrů východně od Erfurtu. Od nepaměti byla průmyslovým centrem východního Německa. Po celém světě se proslavila především výrobou skla.

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 5.10.2022
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic II
Publikováno: 7.12.2015
Tak tedy pokračujeme ve vyprávění o výletu do termálních lázní Bad Füssing. První nabídku koupelí máme za sebou, tak co zkusit ty další? Neměli byste si nechat ujít procházku po lázeňském parku, který je nádherný a poměrně rozlehlý. Najdete tu opravdu nepřeberné množství květinových záhonů, které jsou velmi dobře sladěné. Z barev a tvarů rostlin vám přechází zrak. Nechybí lavičky, fontánky, klidové zóny – no prostě skvělé místo pro relax.

Německo: Rostock II – námořnická atmosféra starého přístavu
Publikováno: 15.8.2018
Na pobřeží Baltského moře je stále cítit námořnická atmosféra. Srdce Rostocku patří právě námořnictvu a tato romantika se ještě umocňuje při západu slunce během procházky městským přístavem.

Německo, Limburg an der Lahn – významný dopravní uzel
Publikováno: 16.1.2019
Německo má mnoho zajímavých a známých míst, pro která je typická jejich architektura. Výjimkou není ani méně známé městečko ve spolkové zemi Hesensko, které leží na dálnici vedoucí mezi Pasovem a Nizozemskem. Pokud touto cestou projíždíte, udělejte si odbočku do městečka s názvem Limburg an der Lahn a odpočiňte si v romantických uličkách města.

Německo, Trier – dějinami zkoušené město
Publikováno: 2.6.2021
Naše výlety po Evropě nás dnes zavedou do západoněmeckého města Trier (Trevír) ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jedno z nejstarších městských sídel v Německu si pro nás připravilo bohatou historii, množství architektonických skvostů a několik zajímavostí, které si postupně odhalíme.

Německo, Brémy - krátké zastavení v hansovním městě
Publikováno: 7.6.2013
V dnešním článku se krátce zastavíme a podíváme na staré památky v hlavním městě nejmenší spolkové země.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Německo: Rothenburg ob der Tauber - typické německé město
Publikováno: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápadě Bavorska, na břehu řeky Tauber. Je to středověké opevněné město s množstvím úzkých uliček, romantických zákoutí a malých náměstí. Před městskou branou se nachází velká zahrada s výhledem na protější část města.

Německo: Klášter Weltenburg
Publikováno: 6.11.2013
Klášter Weltenburg je opatství benediktinů, které se nachází na poloostrově u známého průlomu Dunaje mezi Weltenburgem a Kelheimem. Je to nejstarší bavorský klášter, založili ho skotští mniši, a jeho vznik se datuje do roku 620 našeho letopočtu.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Trier – nejstarší skvost země
V údolí řeky Mosely se rozprostírá nejstarší město v Německu – Trier (Trevír). K vidění jsou zde ...

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...Souvisejicí videa

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 8. 6. 2023
svátek:Medard
dnes:
čtvrtek 8.6.
15 °C
zítra:
pátek 9.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X