www.infoglobe.cz » Německo, Durynsko: Jena – město mladých

Německo, Durynsko: Jena – město mladých

Publikováno: 26.10.2022
Jena je druhým největším městem spolkové země Durynsko. Leží na řece Sála, asi 50 kilometrů východně od Erfurtu. Od nepaměti byla průmyslovým centrem východního Německa. Po celém světě se proslavila především výrobou skla.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Vždyť kdo z nás by neměl doma nějakou zapékací mísu z jenského skla? Za sklářským průmyslem nezůstávala ani optika a drobné strojírenství. Byly zde založeny úspěšné podniky jako Carl Zeiss a Schott.

Planetárium

Firma Carl Zeiss stojí i za výstavbou nejstaršího planetária na světě, které je právě v Jeně. Pro veřejnost ho poprvé otevřeli v roce 1926 a ještě i dnes nabízí návštěvníkům možnost nezapomenutelného zážitku. Je to fantastický svět dalekých galaxií, hvězd a planet. Pro děti mají připraven velký výběr vzdělávacích programů, stejně jako pro školy, rodiny, či firmy. Pravidelně se zde koná FullDome festival, tedy festival kupolových projekcí.

Dalekohled Carl Zeiss
Zajímavosti v centru města

Historické centrum bylo koncem druhé světové války zničeno bombardováním, ale po válce ho opět obnovili. Evangelický kostel sv. Michala je už 750 let centrem církevního života v Jeně. Patron kostela Archanděl Michal je od 13. století i patronem města a v roli drakobijce je zobrazen na městském erbu.

Intershop Tower a Kostel sv. MichalaKostel sv. Michala

Pozdně gotická stavba jenské radnice je známa zejména pro umělecké hodiny se "Schapphansem", stvořením, které se vždy o celé hodině snaží urvat zlatou kouli. Kdyby se mu to podařilo, měl by podle legendy nastat konec světa. Prý se tak stalo za celou dobu jen jednou jedinkrát ale konec světa se nekonal. Toto sousoší nad hodinami je však jen kopie. Originál dnes můžete vidět v Městském muzeu spolu se stálou expozicí děl spojených s historií Jeny.
Městské muzeum
Vyplatí se vám zastavit se i v turistickém informačním centru. Jeho fasáda lahodí oku a ukazuje nám umění jenských sklářů. Jde o spojení starého s novým, protože pod moderním průčelím z různobarevného skla se rýsují původní trámy a staré kamenné zdi.

Turistické informační centrum

Dominantou města je 29-patrová kancelářská věž Intershop Tower, známější možná pod názvem Jentower, kterou je vidět snad z každého místa. Sama o sobě příliš zajímavá není, ale stojí za to překonat strach z výšek, vyvézt se až na její vyhlídkovou plošinu a pokochat se panoramatem města.

Při prohlídce Jeny jsme nemohli vynechat návštěvu Schillerova zahradního domu, schovaného v záhonech květin a keřů. Na terase v této zahradě vznikala velkolepá umělecká díla jako Marie Stuartovna nebo Panna Orleánská. Pro návštěvníky zůstal zachován i kamenný stůl, u kterého spisovatelé Schiller s Goethem rádi diskutovali po dobrém obědě.

výhled na město

Město plné studentů

Jena však nežije jen minulostí. Právě naopak, pulzuje zde život, je to město plné mladých lidí. Bohatá nabídka kulturních akcí a volnočasových aktivit ve spojení s překrásným prostředím v okolí řeky Sály vytváří fantastické podmínky pro univerzitní město. Každoročně zde svůj domov nachází 25 000 studentů a toto číslo stále roste. Díky studentům a mladým vědcům se Jena řadí mezi nejmladší města Durynska - třetina obyvatel není starší 27 let! Že kromě univerzit má Jena i mnoho výzkumných laboratoří a vědeckých institutů, stalo se Durynsko centrem vzdělanosti a v roce 2008 se chlubilo titulem "Město vědy".


Přestože je Jena vlastně starobylé a z historického hlediska velmi významné město, všude je velmi živo a je zde cítit mladá energie. Místní obyvatelé se přizpůsobili aktuálnímu trendu, ale přesto umí ctít hodnoty předků.

 

GPS: 50°55'41.3"N 11°35'16.9"E

Text a foto: Lucia Kériová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Kolín nad Rýnem – kolínské památky
Publikováno: 5.10.2022
Prastaré město, které je dnes největším městem Severního Porýní-Vestfálska, začínalo původně jako oppidum germánského kmene Ubiů. V průběhu prvního století našeho letopočtu během územní expanze římské říše se osada stala součástí římské provincie Germania Inferior a dostala také nové, latinské jméno Colonia, které se stalo hlavním městem této provincie.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo: Berlín - kavárny a hipster
Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Německo, Durynsko: Weimar – Mekka německé literatury
Publikováno: 2.11.2022
Pomyslnou třešničkou na dortu našeho putování Durynskem je Weimar, město s nesmírně bohatým kulturním dědictvím. Leží na řece Ilm, přesně ve středu úsečky, která spojuje Erfurt a Jenu.

Německo, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobřeží Baltu
Publikováno: 15.6.2022
Meklenbursko-Přední Pomořansko je šestou největší spolkovou zemí Německa. Na jejím severním cípu leží ostrovy Rujána a Usedom s hejny fotografujících turistů. Baltským tajemstvím stále zůstává ostrov Poel.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic II
Publikováno: 7.12.2015
Tak tedy pokračujeme ve vyprávění o výletu do termálních lázní Bad Füssing. První nabídku koupelí máme za sebou, tak co zkusit ty další? Neměli byste si nechat ujít procházku po lázeňském parku, který je nádherný a poměrně rozlehlý. Najdete tu opravdu nepřeberné množství květinových záhonů, které jsou velmi dobře sladěné. Z barev a tvarů rostlin vám přechází zrak. Nechybí lavičky, fontánky, klidové zóny – no prostě skvělé místo pro relax.

Německo: Ramsau, Berchtesgaden a solný důl
Publikováno: 30.6.2021
Tentokrát budeme poznávat jihovýchod Německa, přesněji Bavorsko. Navštívíme pozoruhodná městečka, přírodní památky i turistické atrakce. Tak se pohodlně posaďte a začtěte se do následujících řádků.

Německo, Limburg an der Lahn – významný dopravní uzel
Publikováno: 16.1.2019
Německo má mnoho zajímavých a známých míst, pro která je typická jejich architektura. Výjimkou není ani méně známé městečko ve spolkové zemi Hesensko, které leží na dálnici vedoucí mezi Pasovem a Nizozemskem. Pokud touto cestou projíždíte, udělejte si odbočku do městečka s názvem Limburg an der Lahn a odpočiňte si v romantických uličkách města.

Německo, Trier – dějinami zkoušené město
Publikováno: 2.6.2021
Naše výlety po Evropě nás dnes zavedou do západoněmeckého města Trier (Trevír) ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jedno z nejstarších městských sídel v Německu si pro nás připravilo bohatou historii, množství architektonických skvostů a několik zajímavostí, které si postupně odhalíme.

Německo, Brémy - krátké zastavení v hansovním městě
Publikováno: 7.6.2013
V dnešním článku se krátce zastavíme a podíváme na staré památky v hlavním městě nejmenší spolkové země.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Německo: Rothenburg ob der Tauber - typické německé město
Publikováno: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápadě Bavorska, na břehu řeky Tauber. Je to středověké opevněné město s množstvím úzkých uliček, romantických zákoutí a malých náměstí. Před městskou branou se nachází velká zahrada s výhledem na protější část města.

Německo: Klášter Weltenburg
Publikováno: 6.11.2013
Klášter Weltenburg je opatství benediktinů, které se nachází na poloostrově u známého průlomu Dunaje mezi Weltenburgem a Kelheimem. Je to nejstarší bavorský klášter, založili ho skotští mniši, a jeho vznik se datuje do roku 620 našeho letopočtu.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...Souvisejicí videa

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2022
Vánoční trhy patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Tentokrát vás pozveme k našim sousedům. Začneme v Praze, kde se od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023 rozzáří Staroměstské náměstí.
22.11.2022
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 26. 11. 2022
svátek:Artur
dnes:
sobota 26.11.
4 °C
zítra:
neděle 27.11.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X