www.infoglobe.cz » Německo, Trier – město římských památek a paláců

Německo, Trier – město římských památek a paláců

Publikováno: 9.6.2021
Po týdnu se opět vracíme do města Trier (Trevír). Po seznámení se s jeho historií se vydáváme za pamětihodnostmi. Naší první zastávkou je nejzachovalejší římská městská brána severně od Alp – Porta Nigra.

Název památky vznikl ve středověku a v překladu znamená černá brána. Toto označení získala na základě tmavého zbarvení kamene (pískovce), ze kterého je postavena. Tato pozoruhodná brána sestává ze čtyř patrových věží vyčnívajících z půlkruhů na vnější straně. Vnitřek tvoří úzké nádvoří. Porta Nigra sloužila jako jedna ze čtyř městských bran pro kontrolovaný (severní) vstup do města. Zajímavostí je, že nikdy nebyla dokončena. V současnosti je plně přístupná návštěvníkům, dokonce během letní sezony i s průvodcem.

Porta Nigra

Porta Nigra   Trier

Obdivuhodná brána je součástí římských památek a spolu s katedrálou sv. Petra a kostelem Panny Marie je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. Dalším námi navštíveným architektonickým skvostem je bazilika Konstantina, nazývaná také Aula Palatina, která byla trůnním sálem římského císaře, v současnosti je místem duchovenstva protestantské církve. Má největší dochovanou halu ze starověku. Její výstavba sahá do roku 310, kdy byla součástí palácového komplexu.

Hochschloss

Hned naproti se nachází Volební palác, který byl sídlem arcibiskupů a diecéze. Dnes je budova využívána vládními úřady, ale také pro koncerty klasické hudby. O kousek dál se tyčí Červená věž a Petrohradská brána, které jsou pozůstatkem zničeného Niederschlossu. Po krátkém zastavení pokračujeme obnoveným Hochschlossem, který sestává ze tří křídel postavených v kombinaci stylů renesance, baroka a rokoka. Vskutku úžasný pohled je na rokokové schodiště. Za palácem se nacházejí volně přístupné zahrady (Palace garden) ozdobené četnými sochařskými díly.

historické centrum

Za návštěvu určitě stojí i římský amfiteátr, kde se konaly gladiátorské zápasy, nejstarší stojící římský most v zemi z 2. století našeho letopočtu nebo velký komplex římských lázní, kde se pravidelně konají dobové prohlídky.

Trier

Dominantou města je již zmíněná katedrála svatého Petra, která je nejstarším kostelem v Německu a zároveň největší sakrální stavbou v Trieru. Centrální část stavby je budována z římských cihel, ale postupem času nabírala na velkoleposti, až dostala monumentální románský vzhled – westwerk. Tvoří ji čtyři věže a nádherná západní apsida. Ke katedrále patří i klášterní komplexy, které ji propojují s kostelem Liebfrauenkirche. Zvláštností této stavby je atypický půdorys. Ve velké katedrále lze navštívit i Muzeum křesťanského umění, avšak čtyři hlavní památky (sv. Tunika, relikviář sv. Heleny a další relikviáře svatých) se nacházejí v různých částech této pozoruhodné stavby.

Hochschloss

Pokud by se vám zdálo, že je památek málo, určitě se zastavte u opatství sv. Matěje, které je vyhledávaným poutním místem, ve druhém nejstarším kostele sv. Gangolf v Trieru nebo v jednom z nejvýznamnějších barokních kostelů v Porýní-Falcu, v kostele sv. Pavla.

Trier

Trier nabízí i mnoho dalších památek. Jsou jimi staré technické památky v podobě mýtných domků a jeřábů nebo úžasná muzea zahrnující architekturu, historii, umění i hračky. Z nich vyzdvihneme hlavně dům Karla Marxe, který dokumentuje osobní život rodáka a zároveň otce moderního socialismu a komunismu.

katedrála svatého Petra (klášterní dvůr)

Pokud byste chtěli Trier poznat i z jiného pohledu, doporučujeme město navštívit během konání některých akcí. Každoročně se zde koná římský festival, německé kolo mistrovství světa v rally, vánoční pouliční festival a další. Také si zde přijdou na své milovníci dobrého jídla či pití.

Aula Palatina

Trier je velkolepým městem s bohatou historií, překrásnými památkami a unikátní atmosférou.

GPS: 49°45'19.5"N 6°38'36.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Relaxační místa i pohádková cesta
Publikováno: 28.2.2023
Víte kam chodí odpočívat domácí, kteří žijí v německých městech? Co vidět a zažít v průběhu 48 hodin ve Stuttgartu? Znáte historické a pohádkové cesty německých spolkových zemí? Odpovědi na tyto otázky vám nabízíme v následujících řádcích.

Německo: Ostrov Lindau na Bodamském jezeře
Publikováno: 6.7.2022
Uzoučké uličky s dřevěnými trámy v objetí červených, modrých i žlutých staveb italského charakteru. Fialové květy, které zdobí zdi jako právě padající déšť, a panoráma alpských velikánů a zasněžených vrcholků s pomněnkovým bodamským břehem. Osvěžující zmrzlina, paprsky zapadajícího slunce a tiše vycházející úplňkový měsíc nad obzorem.

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart – VIDEO
Publikováno: 23.11.2022
Hlavní město Německa buď milujete, nebo nesnášíte. Není nic mezi tím. A vlastně to ani není tak úplně Německo. Žijí zde lidé z celého světa a díky míchání kultur je Berlín naprosto jedinečný. Plný života, umění, výborného jídla i zajímavých lidí. Už jen jako druhé největší město Evropy si vaši návštěvu určitě zaslouží.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic I.
Publikováno: 30.11.2015
Poslední dobou více cestuji a poznávám velmi zajímavá místa. Návštěva termálních lázní a wellness pobytů je nyní velmi populární. Když jsem tedy dostala nabídku do jedněch lázní vyrazit, tak jsem vůbec neváhala.

Německo: Günzburg – Legoland
Publikováno: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg se nachází v Německu, a to mezi Mnichovem a Stuttgartem. Rozkládá se na ploše 17,6 hektarů. Z Prahy je to asi 470 km a cesta trvá asi 4–5 hodin (celá po dálnici).

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo: Königssee, kostel sv. Bartoloměje a vodopád Röthbach
Publikováno: 7.7.2021
V poznávání Bavorska budeme pokračovat i dnes. Naši cestu začneme na břehu přírodního jezera Königssee, kde nastoupíme na loď a budeme si vychutnávat plavbu po zrcadlící se hladině, kterou obklopuje národní park Berchtesgaden.

Německo, Trier – dějinami zkoušené město
Publikováno: 2.6.2021
Naše výlety po Evropě nás dnes zavedou do západoněmeckého města Trier (Trevír) ve spolkové zemi Porýní-Falc. Jedno z nejstarších městských sídel v Německu si pro nás připravilo bohatou historii, množství architektonických skvostů a několik zajímavostí, které si postupně odhalíme.

Německo, Europa-Park – zábava na evropský způsob II
Publikováno: 17.6.2016
Minulý týden jsme si stihli jeden z nejpopulárnějších evropských zábavních parků popsat pouze okrajově. Dnes se ale konečně na horské dráhy, na kterých vám budou vstávat vlasy na hlavě, a další neméně zábavné atrakce podíváme blíže.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Trier – nejstarší skvost země
V údolí řeky Mosely se rozprostírá nejstarší město v Německu – Trier (Trevír). K vidění jsou zde ...

Německo: Bavorsko – země jezer, majestátních hor a památek
Na jihovýchodě Německa se rozprostírá územně největší stát spolkové země – Bavorsko. Návštěvníkům...

Německo: pobřeží Baltského moře
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na severovýchod Německa, k pobřeží Baltskéh...

Německo, Saské Švýcarsko – skalní ráj
Národní park Saské Švýcarsko navazuje na ten náš – České Švýcarsko, nemusíte se tedy vydávat nika...

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...Souvisejicí videa

Německo, Berlín – od majestátního Reichstagu až po všudypřítomný streetart
V Berlíně žijí lidé z celého světa a díky tomu je tak jedinečný – plný umění, života, skvělého jí...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X