www.infoglobe.cz » Německo, Wernigerode – město na úpatí nejvyššího vrchu pohoří Harz

Německo, Wernigerode – město na úpatí nejvyššího vrchu pohoří Harz

Publikováno: 12.10.2022
Německé městečko Wernigerode, jehož návštěva potěší nejen milovníky historie, krásné architektury, okouzlující přírody, ale i zanícené milovníky vlaků, protože se zde nachází konečná stanice úzkokolejky a nabízí se zde také možnost jízdy vlakem taženým parní lokomotivou, je často právem označováno jako "pestré město Harzu "(Die Bunte Stadt am Harz).

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

No a právě do tohoto jedinečného německého městečka ležícího ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko alespoň na chvilku zavítáme.

Wernigerode - hrázděný dům   Wernigerode - hrázděné domy
Městečko Wernigerode, nacházející se v nadmořské výšce kolem 250 metrů, leží na úpatí hory Brocken (1141 m n.m.), která je nejvyšším vrcholem pohoří Harz. V tomto malebném městečku, kterým protéká řeka Holtemme, žije kolem 32 tisíc obyvatel.

Wernigerode
My jsme se zde zastavili jen na pár hodin, ale i za tak krátkou dobu si nás toto město dokázalo získat. Křivolaké uličky, hrázděné domy, pohádkově krásný zámek nebo parní vláček, to je jen zlomek z toho, co vám dokáže toto starobylé město ležící na známé německo-nizozemské silnici Oranier-Route nabídnout.
vlak tažený parní lokomotivou
Krátkou zastávku ve Wernigerode jsme využili především na procházku po historickém jádru města, které se skládá ze Starého města (Altstadt) a Nového Města (Neustadt). Do oblasti Wernigerode však patří ještě části Hasserode, Nöschenrode, obytná oblast Stadtfeld, Burgbreite a Harzblick, jakož i místní části Silstedt, Benzingerode, Minsleben, Schierke a Reddeber.
  Wernigerode   Wernigerode   Wernigerode
Městečko Wernigerode se může pochlubit velkým množstvím turistických atrakcí. Mezi nejznámější z nich zcela určitě patří novogotický zámek (Wernigeroder Schloss), který se hrdě tyčí nad městem a je dobře viditelný už z dálky. I okolí zámku je velmi romantické a půvabné. Nadšence vláčků zaujme železniční trať Harzer Schmalspurbah, která se právě v těchto místech začíná, no a milovníky přírody zas potěší krásná botanická zahrada. Každoročně se na zámku koná i několik zajímavých akcí. K nejoblíbenějším z nich patří "Schlossfestspiele". Vrcholem tohoto Zámeckého festivalu her, který organizuje filharmonický komorní orchestr, bývají známé opery a operety. V městečku se nachází i několik zajímavých muzeí a galerií. Vzpomeňme například muzeum letectví a techniky, nebo zajímavý mlýn Gutsmühle nacházející se v místní části Minsleben. Pokud můžete ve Wernigerode strávit o něco více času než my, vřele vám doporučuji i procházku po přírodovědně-geologické naučné stezce, známé jako Aufgeklärtes Glück, kterou najdete v místní části Hasserode.
Wernigerode - novogotický zámek

  Wernigerodevýhled ze zámku ve Wernigerode  zámek ve Wernigerode
K dalším zajímavým místům, které byste na toulkách po Wernigerode rozhodně neměli vynechat, je náměstí Marktplaz. Na něm najdete jednu z nejkrásnějších radnic v Evropě. Vždyť posuďte sami! (obrázek níže).
radnice ve Wernigerode
Stejně jako v dalších městech, které si záměrně vybíráme jako zastávky v rámci cestování po Evropě, i zde jsme mohli obdivovat několik krásných kostelů, nebo architektonicky mimořádně zajímavých domů. Samozřejmě zlákaly nás i místní speciality. Vždyť co by to byl za poznávací výlet, kdybychom neokoštovali alespoň nějakou z místních specialit. Ochutnali jsme například vynikající sladký Harzer Baumkuchen, který nám připomínal náš Skalický trdelník. No a samozřejmě, že jsme nepohrdli ani pivkem Hasseröder Bier, které se vyrábí v této oblasti.
Wernigerode
Čas strávený v městečku Wernigerode nám uběhl velmi rychle. Bohužel jsme zdaleka nestihli navštívit vše, co jsme měli naplánované. Vždyť například takový výlet vláčkem, který táhne parní lokomotiva a který by nás vyvezl až na Brocken, musí být nezapomenutelným zážitkem. Ale i několikahodinová ochutnávka toho nejlepšího, co umí Wernigerode nabídnout, rozhodně stála za to. Už teď se těšíme, kdy se sem opět vydáme.

 

GPS: 51°50'00.4"N 10°47'04.3"E

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Mnichov – Oktoberfest, oslava (nejen) pro milovníky piva
Publikováno: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, který se pije po celém světě, ale není všude stejný. Také si rádi vychutnáte pořádně vychlazené pivo ve vašem oblíbeném podniku? Co kdybyste za ním šli tentokrát trochu dál než jen za roh? Ano, řeč je o největším pivním festivalu – Oktoberfestu.

Německo: Berlín - kavárny a hipster
Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo: Klášter Weltenburg
Publikováno: 6.11.2013
Klášter Weltenburg je opatství benediktinů, které se nachází na poloostrově u známého průlomu Dunaje mezi Weltenburgem a Kelheimem. Je to nejstarší bavorský klášter, založili ho skotští mniši, a jeho vznik se datuje do roku 620 našeho letopočtu.

Německo, Bad Füssing – termální lázně kousek od Českých Budějovic II
Publikováno: 7.12.2015
Tak tedy pokračujeme ve vyprávění o výletu do termálních lázní Bad Füssing. První nabídku koupelí máme za sebou, tak co zkusit ty další? Neměli byste si nechat ujít procházku po lázeňském parku, který je nádherný a poměrně rozlehlý. Najdete tu opravdu nepřeberné množství květinových záhonů, které jsou velmi dobře sladěné. Z barev a tvarů rostlin vám přechází zrak. Nechybí lavičky, fontánky, klidové zóny – no prostě skvělé místo pro relax.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Německo: Rothenburg ob der Tauber - typické německé město
Publikováno: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápadě Bavorska, na břehu řeky Tauber. Je to středověké opevněné město s množstvím úzkých uliček, romantických zákoutí a malých náměstí. Před městskou branou se nachází velká zahrada s výhledem na protější část města.


Souvisejicí fotogalerie

Německo: Zoo Norimberk
Zoologická zahrada v Norimberku přitahuje především svým delfináriem a hlavně venkovním otevřeným...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...

Německo: Zugspitze – nezapomenutelné lyžování
Víkendové lyžování na Zugspitzu (2962 m n. m.), nejvyšší hoře Německa, rozhodně stálo za to. Krom...

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Poslední říjnový víkend se konala v německém Mnichově největší komplexní výstava minerálů, zkamen...
Souvisejicí videa

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X