www.infoglobe.cz » Norsko – národní park Jotunheimen

Norsko – národní park Jotunheimen

Publikováno: 7.4.2024
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Jotunheimen

Po několikadenních jízdách autobusem a přespání v norských ubytovnách jsme dorazili do národního parku Jotunheimen, což v překladu znamená Domov obrů. V norštině název Jotunheim označuje i jeden z devíti světů severské mytologie. Přišlo nám úsměvné, že trolly střídají obři, a tak jsme zahájili den v dobré náladě. Poprvé během našeho putování Skandinávií jsme si obuli tzv. traktory a pěšky šli zdolat jednu z nejnavštěvovanějších vysokohorských oblastí Norska známou i lovem ryb. Národní park má rozlohu 1 200 km2. Přes 250 vrcholů dosahuje výšky téměř 2 000 metrů, a dokonce se zde nacházejí i dva nejvyšší vrcholy severní Evropy (Glittertind a Galdhopiggen).
JotunheimenJotunheimen

JotunheimenJotunheimen

Ale ty jsme se samozřejmě zdolat nechystali. Po turisticky značených stezkách jsme se vydali na menší vrcholky, které nám nabízely neuvěřitelné výhledy na krajinu. Nevšední pohledy dotvářela sněhová pole, horské řeky, květena a malebné severské kopanice. Procházeli jsme z údolí do údolí a snažili se zahlédnout losy, soby nebo jeleny – typické obyvatele parku. Zajímavostí tohoto území je, že kdysi to byla lovecká oblast našich předků. Archeologické nálezy pocházejí až z doby kamenné. Více než
1 000 let území využívali i pastýři, ve 14. století zde byla zřízena „Královská cesta“ a první horská chata zde vznikla v roce 1869. Národní park jako celek je součástí stejnojmenné horské oblasti, která přesahuje jeho hranice. Nachází se zde přes 29 nejvyšších vrcholů Norska, takže jsme se moc nedivili, že jsme neustále potkávali horaly. Plni zážitků a čistého vzduchu v plicích jsme se vrátili zpátky, odkud jsme náš výlet začali.
Jotunheimen

JotunheimenJotunheimen

Na území národního parku Jotunheimen, téměř v jeho středu, se nachází i ledovcové jezero Gjende, u jehož pobřeží jsme si udělali zastávku. Jezero nádherně omývá, či spíše vyplňuje ostré srázy okolních vysokých hor. Jeho tyrkysová barva vábí na plavbu loďkou. Dlouhé je 18 kilometrů a šířka se mění vzhledem k reliéfu krajiny, ale nejširší úsek má něco přes kilometr. Okolí nabízí výlety na některou z horských chat nebo pro méně zdatné turisty kempování u vody. Pohledem na jezero jsme se rozloučili s národním parkem a jeho krásami a vydali se dále.
jezero Gjende

Cestou od jezera Gjende jsme se napojili na evropskou silnici E16 směřující do druhého největšího norského města Bergen. Asi v jedné třetině trasy jsme se zastavili v nejznámějším a zároveň nejkrásnějším dřevěném kostele v Norsku. Byl jím Borgundský dřevěný kostel, pocházející z roku 1150. Kostel je sice malý, ale zato výjimečný, a to díky zachování původní architektury. Od svého vzniku totiž nikdy nebyl přestavován ani rozšiřován. Když jsme ho spatřili na vlastní oči, zdál se nám pohádkově strašidelný. Bylo to asi pro jeho malá okna, tmavé dřevo a blízkost hřbitova. Popošli jsme blíž a měli jsme možnost pozorovat nápisy psané runovým písmem na jeho vnějších, ale i vnitřních stěnách. Střecha je také tvořena dřevem, konkrétně dřevěnými šindeli. Místy je zdobená maketami vikingských lodí, které nám však připomínaly spíše hlavy draků. Vnitřek kostela tvoří pěkný dřevěný oltář a obrazy, ale vidět je můžete jen za poplatek. Ještě chvilku jsme se motali kolem této pozoruhodné stavby, pak jsme nasedli do autobusu a pokračovali směr město Bergen, o kterém si více povíme už za týden.
Borgundský dřevěný kostel

GPS: 61°29'15.52"N 8°50'6.24"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko: Trolí jazyk – vyhlídka budící respekt
Publikováno: 17.3.2024
Trolí jazyk je pojem, který mnoho lidí zná. Tato vyhlídka je celosvětově proslulá, protože se řadí mezi nejkrásnější přírodní vyhlídky na zeměkouli – a tak jsme ji chtěli vidět na vlastní oči. Ačkoliv jsme přiletěli do Bergenu, půjčené auto nám umožnilo být za 3 h na začátku výstupu. Zásadní vesnicí pro výstup na Trolí jazyk je Tyssedal.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 14.4.2024
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Norsko, Oslo – severský klenot
Publikováno: 21.4.2024
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 4.1.2023
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Norsko: Severské metropole VII – horský hřeben Bessegen
Publikováno: 24.12.2016
Můžeme spát o chvilku déle, dnešní den je od těch minulých poněkud odlišný. Před námi je výšlap na horský hřeben Bessegen s jeho nejvyšším vrcholem Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horské oblasti Jotunheimen, která je nejvyšší v celém Norsku (29 nejvyšších vrcholů Norska leží právě zde), navíc celou třetinu zaujímá stejnojmenný národní park Jotunheimen. Nádherné místo plné příkrých vrcholů, ledovců, ale i krásných údolí.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.


Souvisejicí fotogalerie

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů II
Cesta na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je plná zastávek. V dnešním videu nakoukneme do...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X