www.infoglobe.cz » Norsko, Trondheim – korunovační město

Norsko, Trondheim – korunovační město

Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Třetí největší město Norska se chlubí bohatou historií a nespoutanou severskou přírodou. Dostat se sem je možné různými způsoby, ale snad nejpraktičtější je to letecky nebo po železnici přímo z Osla.

Nidaroská katedrála

Začněme ale pěkně popořadě, a to jeho zkrácenou historií. Osídlení oblasti je známo již od pozdní doby kamenné (eneolit). Samotné město bylo založeno ve vikingské době. Tehdejší Trondheim se postupně budoval, rozšiřoval a formoval. Zakrátko se stal centrem křesťanství v Norsku, které mu přineslo rozmach, ale zároveň i krveprolévání. Po bouřlivých letech vlády Olafa II. střídaného Knutem Velikým nastal mír a město Trondheim (tehdy nazývané jako Nidaros) se stalo největším poutním místem ve Skandinávii. Od roku 1152 se stalo sídlem arcibiskupství a tento status si udrželo až do dob reformace v roce 1537. Toto období zanechalo městu nádherné stavby – arcibiskupský palác a arcibiskupskou katedrálu (Nidaroská katedrála), která je nejseverněji položenou gotickou katedrálou na světě. Zároveň je druhou nejvyšší stavbou v severní Evropě, a dokonce i místem korunovace norských králů. Zajímavostí je, že i nynější úřadující král Harald V. zde byl korunován. Byly to časy, kdy Trondheim byl vůbec prvním hlavním městem Norska.

Nidaroská katedrála

Nidaroská katedrála  Nidaroská katedrála

Později došlo k přesunutí hlavního města do Bergenu a k postupnému úpadku města, jakož i k nucenému odchodu arcibiskupství a s ním i k poklesu tzv. poutnické turistiky. Naštěstí město zachránila příroda, konkrétně objevení velkých ložisek mědi. To nastartovalo opětovný rozvoj města. I málo využívaný přístav se rázem zařadil mezi ty nejvýznamnější. Město exportovalo měď, ale i dřevo a ryby. Trondheim během této etapy svého vývoje bojoval mnohokrát s velkými požáry. Nejničivější v roce 1651 způsobil to, že město muselo být kompletně přestavěno. Kromě výstavby kvalitnějších domů se rozšířily ulice a přibyla i železniční trať. Během celé 2. světové války bylo město okupováno Němci, kteří zde vybudovali ponorkovou základnu. V současnosti je z ní vybudován městský archiv a osobní přístav.

město Trondheim

Trondheim se nachází v centrální části Norska, přibližně 500 km od polárního kruhu. Díky poměrně vysokým horám a proudění Golfského proudu je teplotně přívětivým místem. V létě je zde teplota okolo 20 stupňů a v zimě -7 stupňů Celsia. Každopádně mít tu dobrou bundu je k nezaplacení. Součástí města je i ostrov Munkholmen. Trondheim obklopují lesy, ve kterých byste mohli potkat jezevce, jeleny a losy nebo u řeky hravé vydry a snaživé bobry. Vzácně byste mohli spatřit i rosomáka. Nám se bohužel žádné ze jmenovaných zvířátek nepodařilo zahlédnout.

město Trondheimměsto Trondheim (troll v ulicích)

Společenský život bezmála 170 tisíc obyvatel ovlivňují ve značné míře studenti. Ne nadarmo je město považováno za centrum norského výzkumu. Sídlí zde několik vysokých škol a i druhá největší univerzita – Norská univerzita přírodních věd a technologie. Zajít si můžete také do některého z divadel, muzeí nebo galerií. Přes rok se zde koná hned několik zajímavých hudebních i filmových festivalů.

budovy přístavních skladů

Turisté, kteří sem zavítají tak jako my, zamíří hlavně k památkám. Přesouvat se lze pěšky nebo výjimečnou nejsevernější tramvajovou sítí na světě. Také jsou zde k dispozici městská kola. Největší atrakcí je již zmíněný arcibiskupský palác, který byl dokončen v roce 1300. Nachází se v centru města. Dále je to Nidaroská katedrála, kde je hrobka svatého Olafa, královská rezidence Stiftsgården nebo trošku od centra vzdálenější pevnost Kristiansten Festning. Nevšední může být i procházka po čtvrti Nedre Elvehavn, která byla vybudována teprve nedávno a nabízí zajímavé bytové řešení a nákupní centrum. A určitě nevynechejte ani typické norské barevné budovy přístavních skladů u řeky Nidelva, které vás zcela jistě uchvátí.

 

GPS: 63°26'24.5"N 10°23'55.0"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Oslo – severský klenot
Publikováno: 30.3.2022
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 23.3.2022
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Švédsko, Gammelstad – kostelní městečko
Publikováno: 17.6.2015
Poté, co jsme si vychutnali procházky finskými městy Kuopio a Rovaniemi, jsme se vydali poznat další ze skandinávských zemí. Tentokrát to bylo Švédsko, přesněji Švédské království.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Norsko: Severské metropole IV – Oslo – poloostrov Bygdøy
Publikováno: 3.12.2016
Ani další z metropolí severských zemí nemůžeme ošidit, takže i Oslo si projdeme ve dvou článcích. Nejdříve navštívíme zajímavá muzea a pak se vydáme do města.

Norsko: Severské metropole VI – v zemi trollů
Publikováno: 17.12.2016
Po návštěvě Osla se vydáváme na dlouhou cestu k našemu dalšímu ubytování – do kempu Faksfall nedaleko městečka Dombås. Část cesty povede podél největšího norského jezera Mjøsa, které je hluboké celých 468 m.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů II
Cesta na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je plná zastávek. V dnešním videu nakoukneme do...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X