www.infoglobe.cz » Obec Těrchová – kultura spjatá s přírodou

Obec Těrchová – kultura spjatá s přírodou

Publikováno: 1.11.2010
Obec Těrchová je opředena různými legendami, spojenými zejména s místním rodákem Jurajem Jánošíkem. Na Slovensku i v Česku se najde málokdo, kdo by neznal „zbojnického kapitána“ a jeho družinu. Dnes nám ho připomíná mezinárodní folklorní hudební festival Jánošíkové dni, který je největší na Slovensku. Překrásná příroda Národního parku Malá Fatra tomu dotváří nádhernou scenérii.

erbObec je situována v Žilinském kraji, mezi Krivánskou FatrouKysuckou vrchovinou na severu Žilinské kotliny. Je typickou kopaničářskou obcí se šedesáti osmi osadami. Nejbližší město je Žilina, vzdálená asi 25 km. Obcí protéká říčka Varínka, pramenící pod třetím nejvyšším vrchem Malé Fatry Chleb. Kromě malebné přírody obec poskytuje svým návštěvníků i bohaté kulturní vyžití a historické památky.

 

Z historieJánošík

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1580, její původní název byl Kralowa. Původem valašská obec se vyprofilovala na pastevecko-zemědělskou. Krušné chvíle obec zažívala koncem 19. století, kdy ji sužovalo dlouhé období sucha a následně i morová epidemie, jež přinutila velkou část obyvatelstva odstěhovat se do jižnějších oblastí. Další ránou bylo vypálení poloviny dřevěné části vesnice před druhou světovou válkou. Lepší časy pro obec nastaly po válce, kdy byla nanovo vybudovaná.Mojžišové pramene

Kromě už zmíněného Juraje Jánošíka patří k významným těrchovským rodákům i Adam František Kollár, jenž působil jako rada na dvoře císařovny Marie Terezie, mnozí hudebníci aŠútovský vodopád kulturní činitelé.

Přírodní krásy

Obec leží v Národním parku Malá Fatra, což je ideální místo pro všechny, co milují přírodu, procházky či tůry. Pro mnohé je nejkrásnější dolinou Vrátna, jež je střediskem zimního i letního, domácího i zahraničního cestovního ruchu. Zajímavostí jsou Mojžíšovy prameny, vytékající ze skalní stěny na vrchu Hromové v Malé Fatře a napájející Šútovský potok a Šútovský vodopád. Více než dvacet vodopádů se nachází i v Jánošíkových dierach, přístupných turistickými chodníky s lávkami, žebříky a řetězy.

Kultura v obci

Jánošíkovy dnyNejvýraznějším prvkem těrchovské kultury je hudební projev v podobě tzv. „nebeské“ muziky. Tradiční smyčcovou hudbu tvoří housle, kontra a basička. Z lásky k hudbě se od 60. let minulého století organizuje folklorní festival Jánošíkovy dni, jenž se časem rozrostl do mezinárodních rozměrů.

I fanoušci modernějšího stylu si přijdou na své během festivalu Těrchovský Budzogáň (česky kyj, obušek, téžká palice – pozn. překl.), na němž doposud vystoupily skupiny jako Elán, Horkýže Slíže, Kabát, Alkehol, The Offspring či Sunrise Avenue. Za zmínku určitě stojí i další hudební festival Rozmarín, Preteky (Závody) gazdovských koní, Mistrovství Slovenska a „světa“ v kosení kosou nebo Cyrilometodějské dni. Těrchová je také známa dřevěnými osadami, Kostelem sv. Cyrila a Metoděje, a také Těrchovským dřevěným betlémem.

Terchovský budzogáňkostel sv. Cyrila a Metodějeterchovský betlém

Dovolená

VrátnaVšem milovníkům lyžování a zimních sportů je v blízkém okolí k dispozici středisko Vrátna Free Time Zone, s množstvím možností na využití volného času. Během léta je okolí Těrchové ideální na pěší turistiku a cykloturistiku. Ať už do zmíněné Vrátné doliny nebo na vrchy Malý a Veľký Rozsutec a Chleb. Kromě přírodních krás možná narazíte i na množství hub v okolních lesích.

 

Při potulkách přírodou určitě přijdete na Sochu Juraje Jánošíka na kopci nad obcí nebo monument Miléniový stĺp (sloup) na vrchu Oravcové s Křížovou cestou. V letní sezóně je navíc k dispozici lanový park, pozůstávající z množství lanových překážek a systému lanovek.

 Jánošíkkřížová cestalanový park

 

Penzión IvetaZasloužený oddych po aktivním dnu si můžete vychutnat v Penziónu Iveta, s možností posezení a grilování pod krytým grilem. Penzion poskytuje příjemné ubytování s kapacitou 20 lůžek, společnou kuchyni a prostornou jídelnu s krbem. Pohodlí rodinného penzionu a atmosféra Těrchové ve všech návštěvnících zanechají neopakovatelné vzpomínky.

 

Text: Kristína Csongárová

Zdroj a foto: Terchová-info.sk, Vrátna Free Time Zone, Penzión Iveta

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Žilina
Publikováno: 23.9.2009
Turisticky významné a páté největší slovenské město Žilina leží při soutoku řek Váh a Kysuca na severozápadním Slovensku, na křižovatce dávných cest, obklopené věncem hor.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 23.12.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO
Publikováno: 3.5.2011
Malá Fatra - asi nejdostupnější hornatý cíl všech Čechů, mířícími za našimi východními sousedy - na Slovensko. Centrem Malé Fatry je obec Terchová, která leží asi 25 kilometrů na východ od Žiliny.

Fatra: Sněžnicová turistika
Publikováno: 4.1.2012
V Malé a Velké Fatře si můžete vychutnat putování zasněženými pláněmi se sněžnicemi na nohou a pod vedením zkušených průvodců.

SR: Zázrivá - tradice a zážitek!  
Publikováno: 29.3.2012
Horská obec Zázrivá je ideálním místem pro trávení aktivního odpočinku pro všechny milovníky přírody. Široko daleko ji proslavila nejen nádherná příroda, která ji obklopuje, ale také krásná dřevěná architektura, dodnes zachovávané lidové zvyky a v neposlední řadě „Zázrivské korbáčiky“ - tradiční slovenská delikatesa, jejíž výrobu si v Zázrivé můžete dokonce i sami vyzkoušet.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.

SR: Plánujete návštěvu Žiliny? Máme pro vás dobrý tip na skvělý hotel
Publikováno: 1.4.2020
Překazila vám současná situace vaše plány na exotickou dovolenou? Máme pro vás dobré řešení. Můžete si prohlédnout skvělé a levné ubytování v Žilině a naplánovat dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předníc...

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod maj...

SR: Zřícenina hradu Lietava
Zřícenina hradu Lietava se nachází na strmém skalném hřebeni vrcholu Cibuľník, ležícího v Sú...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C