Písek

Publikováno: 8.2.2008
Město Písek leží se svými téměř 30 000 obyvateli v jihočeském kraji a je to obec s rozšířenou působností. Písek byl založen v polovině 13. století na břehu řeky Otavy. Město se rychle rozrůstalo díky obchodu a těžbě zlata. Dnes je Písek kulturním, turistickým a sportovním městem.

     Od 14. století byl Písek centrem rozsáhlého Prácheňského kraje. Během třicetileté války bylo město několikrát dobyto a zničeno. V 19. století se začalo významně měnit, vyrůstala řada nájemních domů a byly založeny nové kulturní instituce a spolky. Historické centrum je vyhlášeno městskou památkovou zónou. Tradičními podniky Písku jsou textilka Jitex a masokombinát ZŘUD, další velké podniky stojí na průmyslové zóně postavené v 90. letech. Kromě toho je za městem velká teplárna a kamenolom. V dnešní době se objevují snahy o obnovení turistického ruchu.

PísekPísek, Městská knihovnaPísek, Velké náměstí

     Mezi nejvýznamnější památky Písku patří nejstarší dochovaný most v Čechách. Tato národní kulturní památka byla postavena na konci 13. století. 111 m gotického mostu zdobí barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského. Původně byl most zakončen na obou koncích obrannými věžemi, ale ty se nedochovaly.

     Další památkou je hrad z poloviny 13. století vybudovaný pro českého krále Přemysla Otakara II. V minulosti přišla stavba o tři věže a dochovala se jen část západního křídla nad Otavou. Hrad byl přestaven na pivovar, poté na vojenské kasárny a dnes je v jeho areálu Prácheňské muzeum.

PísekPísekPísek

           

    Mezi lety 1740-1767 byla postavena dvoupatrová barokní radnice na náměstí. Původně měla podloubí, ale to bylo zrušeno v minulém století. K církevním stavbám patří klášterní kostel Povýšení sv. Kříže, děkanský kostel Narození Panny Marie z poloviny 13. století a bývalý hřbitov s kostelem Nejsvětější Trojice. Mor, který postihl Písek v roce 1713 připomíná mariánské morové sousoší na Alšově náměstí. Je tvořeno sochou Neposkvrněné Panny Marie a plastikami Josefa, Šebestiána Rocha, Václava, Vavřince, Barbory, Františka Xaverovského, Máří Magdaleny a Pia V.  

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikipedia.org, Chmee2, č.2, Esperanto-klubo Písek, Cryoman, č.2, Aktron, č.2  

zpět

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 29. 6. 2022
svátek:Petr a Pavel
dnes:
středa 29.6.
18 °C
zítra:
čtvrtek 30.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X