www.infoglobe.cz » Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků

Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

V Polsku jsme již navštívili Nowy Targ - místo, kde seženete vše, známé hlavně díky trhům, ale Jablonka se přece jen od něj v mnohém liší. Ať už velikostí tržiště nebo jejích obyvatelstvem. Jablonka je nevelká vesnička s počtem obyvatel do 5000, samozřejmě velikostní srovnání je udáváno z pohledu Polska. Proto i trhy má menší, ale o to útulnější. Zdálo se nám, že i místní prodejci jsou o něco přátelštější a vstřícnější než ti v Targu. Každopádně den, který jsme měli možnost strávit v Jablonce, byl plný zážitků.
Trhy v Jablonce

Toulky vesnicí
Ještě předtím než jsme se vydali na trh, jsme se rozhodli prohlédnout si i samotnou, na naše poměry roztahanou vesničku. Domy místních obyvatel jako kdyby kopírovaly hlavní silnici a táhly se několik kilometrů. Taková zástavba je pro Polsko typická. Z bedekru, který jsme měli s sebou, jsme se dozvěděli, že Jablonka do konce 1. světové války patřila Rakousko-Uhersku, později do roku 1923 Česko-Slovensku a až následně připadla Polsku. Zajímavostí je, že během 2. světové války obec připadla Slovenské republice. A jak z historie vyplývá, není se čemu divit, že i dnes zde žije mnoho Slovenských rodin. Snad k největším dominantám vesnice patří kostely. V Jablonce jsou tři. V kostele Proměnění Páně se pravidelně konají slovenské mše. My jsme navštívili kostel nazvaný Rektorát sv. Bratra Alberta, který můžete vidět i na fotografii. Na pohled nás zaujaly i stavby požární zbrojnice, nebo Oravské centrum kultury, kde se pořádají různé kulturně-společenské akce. V Jablonce se nachází i Oravské centrum zdraví, které bychom mohli přirovnat k malé poliklinice. Samozřejmě nechybí ani fotbalový stadion, obchody, restaurace či kavárny, které jsme však z časových důvodů již nestihli navštívit.
Rektorát sv. Bratra Alberta

JablonkaJablonka

Slováky milované trhy
Po malé exkurzi vesnicí jsme se plni očekávání vydali na známé trhy. Množství lidí, vytvářející se kolony aut a evidenční značky v převážné míře ze Slovenska dotvářely nákupní atmosféru, která kolem panovala. Neuvěřitelně naplněné stánky šatstvem, drogerií, hračkami, domácími potřebami a v neposlední řadě potravinami na nás číhaly z každé uličky. Usměvaví prodejci, vyjednávající se zákazníky ceny, chodící "automaty" na kávu, podmanivá vůně jídla ala fast food, tak i místní hudebníci v nás umocňovali pocit, že na tento výlet budeme ještě dlouho vzpomínat. Nedá mi nevzpomenout ceny. Ty jsou zde více než příjemné. Nedejte se odradit lidmi, kteří tvrdí, že věci z trhů jsou nekvalitní! Není tomu tak, právě naopak. Samozřejmě, najdou se i výjimky, ale těch je opravdu málo. Po doslovně "nákupním šílenství" následoval přesun k autu, kde jsme zahájili proces nakládání zboží.
Trhy v Jablonce   Trhy v Jablonce

Trhy v Jablonce
Po ukončení tohoto místy až složitého procesu jsme se rozhlédli po okolí. Až v druhé polovině dne jsme si všimli přírodu Polské Oravy, která nás obklopovala. Z jedné strany čněla majestátná Babí hora, na horizontu z druhé strany zas vyčnívaly vrcholky Tater. Nedaleko byla i oravská přehrada či muzeum - etnografický oravský park v Zubrzyca Gorna s unikátními ukázkami lidové architektury. Co se týče cyklistiky, z naší návštěvy usuzujeme, že je jen pro dobrodružnější typy, protože na polských silnicích jsou malé nebo spíš žádné krajnice. No, na návštěvu těchto pozoruhodností či na sportovní výjezd krajinou jsme neměli čas, a tak jsme se vydali zpět domů.
Příroda v okolí Jablonky (v pozadí Babí hora)
Příroda v okolí Jablonky (v pozadí Jablonka)Příroda v okolí Jablonky (v pozadí Tatry)

Náš rodinný výlet do polské Jablonky skončil více než úspěšně. Já jsem si prohlédl vesničku a nafotil pár fotografií, přítelkyně se setrou vykoupila trh s oblečením a strýc zas prošel snad všechny stavebniny a květinářství. Nakupování mnozí z vás nepovažují za dobrý tip na výlet, ale my vám doporučujeme navštívit např. Jablonku a možná změníte svůj názor.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Wadowice – rodné město papeže
Publikováno: 15.5.2022
Přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Krakova se rozprostírá bezmála 20tisícové město Wadowice, které proslulo jako rodiště Karola Wojtyly, pozdějšího papeže Jana Pavla II. Dnes se vydáme nejen po stopách papeže, ale nahlédneme i do historie.

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 8.5.2022
V těchto dnech si připomínáme 77. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie
Publikováno: 28.5.2021
Tentokrát se vydáme poznávat jižní Polsko, přesněji město Żywiec, které leží na soutoku řek Koszarawa a Soła ve Slezském vojvodství. Začneme v místním pivovaru založeném v roce 1856, který vyrábí jedno z nejznámějších piv v Polsku.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I
Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Těšín: Zámecký vrch
Publikováno: 19.3.2015
Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malou procházku po dvou polských městech, která nabízejí poutavé památky i hi...

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X