Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím

Nedeca je od státních hranic vzdálena necelé 2 kilometry a od nejbližšího slovenského města – Spišské Staré Vsi – bezmála 7 km. Pokud byste sem směřovali přes Polsko, tak od Noweho Targu je vzdálena 21 km a z Krakova 75 km. Díky výstavbě přehrady a zajímavým památkám v okolí se obec stala oblíbenou turistickou destinací.
Nejdříve si v krátkosti řekneme něco o historii. První písemná zmínka o obci pochází sice z roku 1320, avšak osídlení této oblasti bylo už dávno předtím. Původně se jednalo o uherskou obec (osídlenou výlučně slovenským etnikem), avšak po roce 1945 byla definitivně přičleněna k Polsku. Největší turistickou atrakcí je bezpochyby Nedecký hrad ležící na břehu Czorsztyńskieho jezera v nadmořské výšce 560 metrů.
Nedecký hrad (v minulosti nazývaný také hrad Dunajec) byl důležitým středověkým hlídačem pohraničí. Postaven byl v letech 1320 až 1326 na základech pravěké hráze a jeho úkolem bylo střežit obchodní cestu mezi tehdejším Uherskem a Polskem. Hrad nebo zámek je poměrně dobře zachován a návštěvníkům nabízí prohlídku komnat s expozicemi dokumentujícími život šlechty a dějiny sídla. Dále zde uvidíte hranolovou věž, kapli, obytné části nebo pěkné nádvoří se studnou. Při prohlídce se možná dozvíte i legendu o odsouzení Jánošíka, o pozoruhodných obyvatelích z peruánského indiánského rodu Inků či o filmech, které se zde natáčely. Přidanou hodnotou tohoto výletu bude úchvatný výhled do okolí. Po skončení prohlídky určitě nevynechejte návštěvu i o kousek vzdálené sýpky z 19. století.
Pro úplnost musíme uvést, že hrad je od roku 2014 katastrální součástí samostatné obce Niedzica-Zamek.
Kromě hradu se městečko může pochlubit i kostelem sv. Bartoloměje z roku 1320, v němž se nacházejí vzácná sakrální umělecká díla nebo židovské písmo s náhrobky psanými v hebrejštině (19. až 20. století). V blízkosti najdete také turistickou osadu a kemp Glade Sosna, který nabízí kromě ubytování a občerstvení i menší lyžařské středisko, park miniatur, pláž na koupání, lanový areál nebo vodní přístav, odkud je možnost vyhlídkových plaveb po Sromowskieho přehradě, resp. navazující Czorsztyńské nádrži.
V letech 1942 až 1945 zde působil jako učitel Rudolf Dočolomanský. Jeho dětmi byly herci Michal Dočolomanský a Lucia Dočolomanská. Na jejich rodném domě najdete dokonce pamětní tabuli.
V průběhu celodenního výletu v Nedeci zažijete dotek historie, dobrodružství na vodě, relaxace na pláži i krásnou přírodní scenerii všude kolem. Neváhejte se inspirovat a vyjeďte objevovat slovensko-polské pomezí.
GPS: 49°25'18.7"N 20°19'06.9"E
Text: Oskár Mažgút
Foto: Beata Firicová
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Polsko, Wadowice – rodné město papeže

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem

Polsko, Varšava – zapomenuté město

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa

Polsko, Wieliczka – království soli

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Lokace:
