www.infoglobe.cz » Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím

Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Nedeca je od státních hranic vzdálena necelé 2 kilometry a od nejbližšího slovenského města – Spišské Staré Vsi – bezmála 7 km. Pokud byste sem směřovali přes Polsko, tak od Noweho Targu je vzdálena 21 km a z Krakova 75 km. Díky výstavbě přehrady a zajímavým památkám v okolí se obec stala oblíbenou turistickou destinací.

hrad

Nejdříve si v krátkosti řekneme něco o historii. První písemná zmínka o obci pochází sice z roku 1320, avšak osídlení této oblasti bylo už dávno předtím. Původně se jednalo o uherskou obec (osídlenou výlučně slovenským etnikem), avšak po roce 1945 byla definitivně přičleněna k Polsku. Největší turistickou atrakcí je bezpochyby Nedecký hrad ležící na břehu Czorsztyńskieho jezera v nadmořské výšce 560 metrů.

přehrada

Nedecký hrad (v minulosti nazývaný také hrad Dunajec) byl důležitým středověkým hlídačem pohraničí. Postaven byl v letech 1320 až 1326 na základech pravěké hráze a jeho úkolem bylo střežit obchodní cestu mezi tehdejším Uherskem a Polskem. Hrad nebo zámek je poměrně dobře zachován a návštěvníkům nabízí prohlídku komnat s expozicemi dokumentujícími život šlechty a dějiny sídla. Dále zde uvidíte hranolovou věž, kapli, obytné části nebo pěkné nádvoří se studnou. Při prohlídce se možná dozvíte i legendu o odsouzení Jánošíka, o pozoruhodných obyvatelích z peruánského indiánského rodu Inků či o filmech, které se zde natáčely. Přidanou hodnotou tohoto výletu bude úchvatný výhled do okolí. Po skončení prohlídky určitě nevynechejte návštěvu i o kousek vzdálené sýpky z 19. století.

hrad

Pro úplnost musíme uvést, že hrad je od roku 2014 katastrální součástí samostatné obce Niedzica-Zamek.

hrad   hrad

Kromě hradu se městečko může pochlubit i kostelem sv. Bartoloměje z roku 1320, v němž se nacházejí vzácná sakrální umělecká díla nebo židovské písmo s náhrobky psanými v hebrejštině (19. až 20. století). V blízkosti najdete také turistickou osadu a kemp Glade Sosna, který nabízí kromě ubytování a občerstvení i menší lyžařské středisko, park miniatur, pláž na koupání, lanový areál nebo vodní přístav, odkud je možnost vyhlídkových plaveb po Sromowskieho přehradě, resp. navazující Czorsztyńské nádrži.

vyhlídkové plavby 

V letech 1942 až 1945 zde působil jako učitel Rudolf Dočolomanský. Jeho dětmi byly herci Michal Dočolomanský a Lucia Dočolomanská. Na jejich rodném domě najdete dokonce pamětní tabuli.

vyhlídkové plavby

V průběhu celodenního výletu v Nedeci zažijete dotek historie, dobrodružství na vodě, relaxace na pláži i krásnou přírodní scenerii všude kolem. Neváhejte se inspirovat a vyjeďte objevovat slovensko-polské pomezí.

GPS: 49°25'18.7"N 20°19'06.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru
Publikováno: 18.10.2018
V našich zemích je pobělohorské období stále často vnímáno jako doba temna. Ale právě v této „temné“ době spatřilo světlo světa mnoho našich největších uměleckých pokladů, které vytvořili mistři jako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferové. A nádhernými barokními poklady, které vznikly vlastně v důsledku třicetileté války, se pyšní i sousední Polsko. Ostatně kus dnešního Polska byl tehdy součástí zemí Koruny české.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 10.1.2019
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
27 °C