Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno

Nowy Targ, celým názvem Královské svobodné město Nový Targ, má přes 33 000 obyvatel, leží v Malopolském vojvodství a od Krakova je vzdáleno 84 kilometrů směrem na jih. Je hlavním městem regionu Podhalí. První písemná zmínka pochází z roku 1326. Od roku 1346 získalo město práva, které jí přidělil král Kazimír Veliký. Díky těmto městským výsadám se začalo velmi rychle vyvíjet a budovat, nicméně tento růst byl pozastaven vlivem ničivého požáru v roce 1601. Město poznamenaly i tzv. švédské války. V průběhu let se stal Nowy Targ rakouskou provincií, později opět připadl Polsku a během druhé světové války byl okupován německou armádou, později osvobozen červenou armádou. V současnosti se stal centrem převážně nákupního cestovního ruchu domácích, ale i zahraničních návštěvníků.
Polsko je známé jako zemědělská krajina a proto ani Nowy Targ není výjimkou. Celé město obklopují pole a pastviny a dodávají mu tak nevšední malebnost. V okrajových částech jsou vybudovány salaše, v nichž je možné pochutnat si na tradičních ovčích sýrech. Dalším průmyslovým odvětvím, kterým je Nowy Targ znám, je kožešnictví. Díky obrovským zpracovatelským kožedělným závodům se stal nejvýznamnějším centrem kožedělného průmyslu v Polsku. A samozřejmě, nesmíme opomenout nejznámější "průmysl" - lidově nazývaný obchod. Již od 14. století zde celoročně každý čtvrtek a sobotu probíhají jarmarky, na kterých seženete od živých domácích zvířat, přes květiny, ovoce a zeleninu, maso až po oblečení, nábytek, všelijaké součástky a nářadí, opravdu všechno. Je to nepopsatelný zážitek navštívit trh s nekončícími uličkami a zákoutími, který se řídí cenami dohodou.
Nowy Targ je také ideálním výchozím bodem pro turistiku. V jeho okolí se totiž nacházejí čtyři národní parky, a to Gorczańský národní park, Tatranský národní park, Národní park Babí hora a Pieninský národní park. Jedinečná je i Chráněná oblast "Bór na Czerwone", kde se nachází unikátní rašeliniště v Oravsko-nowo-targském údolí o rozloze 114 hektarů. Jedná se o jednu z nejstarších chráněných oblastí v Polsku. Zajímavostí je, že název oblast získala podle barvy vody, kterou do tmavě červena zbarvuje jistý druh řasy (ulothrix), žijící na jejím území.
Pokud se z přírody na chvilku vrátíme zpět do města, nedá nám nezmínit architektonické skvosty. Nový Targ má velké náměstí s rozlohou 1,5 ha. Několik století toto místo plnilo funkci obchodního centra. Dnes uprostřed náměstí stojí pěkně obnovená radnice s hodinovou věží. Na radnici se nachází Podhalianské muzeum Czesława Pajerského se stálou expozicí prezentující řemesla Podhalí, dočasnými výstavami a unikátním tiskařským strojem z 19. století. V polovině 19. století byly budovy na náměstí většinou zděné. Z tohoto období se zachovaly měšťanské kamenné domy, které se nacházejí na severní straně náměstí. Samozřejmostí jsou zde i kostely. V Novém Targu se jich nachází hned několik. Jedním z nejimpozantnějších je Kostel nejsvětějšího srdce Ježíšova, neméně zajímavý je i kostel sv. Kateřiny ze 14. století (sv. Kateřina je patronkou města), nebo dřevěný kostelík sv. Anny z 15. století, atd. Město navštívil i papež Jan Pavel II., kterého si místní obyvatelé velmi váží a dávají to znát na každém kroku. Ve městě jsou mu věnovány pamětní desky, dokonce i Papežská kaple k příležitosti první poutní cesty do Polska a zejména návštěvy Nového Targu.
Kromě milovníků přírody, architektury či historie město láká také příznivce sportu. K nejznámějším akcím patří běh na lyžích Jana Pavla II., slavný mezinárodní sjezd na kajacích Tadeusze Pilarského, který je jedním z nejstarších akcí tohoto typu v Evropě, nebo vodní sporty na Czorsztyńském jezeře. Když už jsme u sportu, v Novém Targu sídlí hokejový klub Podhale Nowy Targ, který hraje nejvyšší Polskou extraligu a od roku 1966 se stal 18-ti násobným mistrem Polska, dvojnásobným vítězem polského poháru a jedenkrát se stal mistrem Interligy. Takže návštěva hokejového utkání je opravdovým zážitkem nejen pro oči, ale také pro hlasivky. V rámci nesportovních akcí se zde koná populární Podhalinský jarmark, což je obdoba Kežmarského ELRA, čili festivalu evropského lidového řemesla. Bohaté kulturní léto spojené s festivaly, koncerty a divadelními představeními je tradiční součástí města již od nepaměti.
V předešlých řádcích jste se mohli přesvědčit, že Nový Targ není jen místem obyčejného nakupování, ale i městem plným života a historie. Na úplný závěr vám doporučujeme, hlavně v těchto teplých dnech, nezapomenout ochutnat "Novotargskou" zmrzlinu z přírodních polotovarů a čerstvého ovoce. Opravdu stojí za to!
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Polsko, Wadowice – rodné město papeže

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Lokace:
