www.infoglobe.cz » Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno

Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Nowy Targ, celým názvem Královské svobodné město Nový Targ, má přes 33 000 obyvatel, leží v Malopolském vojvodství a od Krakova je vzdáleno 84 kilometrů směrem na jih. Je hlavním městem regionu Podhalí. První písemná zmínka pochází z roku 1326. Od roku 1346 získalo město práva, které jí přidělil král Kazimír Veliký. Díky těmto městským výsadám se začalo velmi rychle vyvíjet a budovat, nicméně tento růst byl pozastaven vlivem ničivého požáru v roce 1601. Město poznamenaly i tzv. švédské války. V průběhu let se stal Nowy Targ rakouskou provincií, později opět připadl Polsku a během druhé světové války byl okupován německou armádou, později osvobozen červenou armádou. V současnosti se stal centrem převážně nákupního cestovního ruchu domácích, ale i zahraničních návštěvníků.
Jarmark v Novém TarguJarmark v Novém Targu
Polsko je známé jako zemědělská krajina a proto ani Nowy Targ není výjimkou. Celé město obklopují pole a pastviny a dodávají mu tak nevšední malebnost. V okrajových částech jsou vybudovány salaše, v nichž je možné pochutnat si na tradičních ovčích sýrech. Dalším průmyslovým odvětvím, kterým je Nowy Targ znám, je kožešnictví. Díky obrovským zpracovatelským kožedělným závodům se stal nejvýznamnějším centrem kožedělného průmyslu v Polsku. A samozřejmě, nesmíme opomenout nejznámější "průmysl" - lidově nazývaný obchod. Již od 14. století zde celoročně každý čtvrtek a sobotu probíhají jarmarky, na kterých seženete od živých domácích zvířat, přes květiny, ovoce a zeleninu, maso až po oblečení, nábytek, všelijaké součástky a nářadí, opravdu všechno. Je to nepopsatelný zážitek navštívit trh s nekončícími uličkami a zákoutími, který se řídí cenami dohodou.
Jarmark v Novém Targu
Nowy Targ je také ideálním výchozím bodem pro turistiku. V jeho okolí se totiž nacházejí čtyři národní parky, a to Gorczańský národní park, Tatranský národní park, Národní park Babí hora a Pieninský národní park. Jedinečná je i Chráněná oblast "Bór na Czerwone", kde se nachází unikátní rašeliniště v Oravsko-nowo-targském údolí o rozloze 114 hektarů. Jedná se o jednu z nejstarších chráněných oblastí v Polsku. Zajímavostí je, že název oblast získala podle barvy vody, kterou do tmavě červena zbarvuje jistý druh řasy (ulothrix), žijící na jejím území.
Jarmark v Novém TarguJarmark v Novém Targu
Pokud se z přírody na chvilku vrátíme zpět do města, nedá nám nezmínit architektonické skvosty. Nový Targ má velké náměstí s rozlohou 1,5 ha. Několik století toto místo plnilo funkci obchodního centra. Dnes uprostřed náměstí stojí pěkně obnovená radnice s hodinovou věží. Na radnici se nachází Podhalianské muzeum Czesława Pajerského se stálou expozicí prezentující řemesla Podhalí, dočasnými výstavami a unikátním tiskařským strojem z 19. století. V polovině 19. století byly budovy na náměstí většinou zděné. Z tohoto období se zachovaly měšťanské kamenné domy, které se nacházejí na severní straně náměstí. Samozřejmostí jsou zde i kostely. V Novém Targu se jich nachází hned několik. Jedním z nejimpozantnějších je Kostel nejsvětějšího srdce Ježíšova, neméně zajímavý je i kostel sv. Kateřiny ze 14. století (sv. Kateřina je patronkou města), nebo dřevěný kostelík sv. Anny z 15. století, atd. Město navštívil i papež Jan Pavel II., kterého si místní obyvatelé velmi váží a dávají to znát na každém kroku. Ve městě jsou mu věnovány pamětní desky, dokonce i Papežská kaple k příležitosti první poutní cesty do Polska a zejména návštěvy Nového Targu.
Kostel nejsvětějšího srdce JežíšovaMěšťanský kamenný dům
Kromě milovníků přírody, architektury či historie město láká také příznivce sportu. K nejznámějším akcím patří běh na lyžích Jana Pavla II., slavný mezinárodní sjezd na kajacích Tadeusze Pilarského, který je jedním z nejstarších akcí tohoto typu v Evropě, nebo vodní sporty na Czorsztyńském jezeře. Když už jsme u sportu, v Novém Targu sídlí hokejový klub Podhale Nowy Targ, který hraje nejvyšší Polskou extraligu a od roku 1966 se stal 18-ti násobným mistrem Polska, dvojnásobným vítězem polského poháru a jedenkrát se stal mistrem Interligy. Takže návštěva hokejového utkání je opravdovým zážitkem nejen pro oči, ale také pro hlasivky. V rámci nesportovních akcí se zde koná populární Podhalinský jarmark, což je obdoba Kežmarského ELRA, čili festivalu evropského lidového řemesla. Bohaté kulturní léto spojené s festivaly, koncerty a divadelními představeními je tradiční součástí města již od nepaměti.
Nowy TargNowy Targ
V předešlých řádcích jste se mohli přesvědčit, že Nový Targ není jen místem obyčejného nakupování, ale i městem plným života a historie. Na úplný závěr vám doporučujeme, hlavně v těchto teplých dnech, nezapomenout ochutnat "Novotargskou" zmrzlinu z přírodních polotovarů a čerstvého ovoce. Opravdu stojí za to!

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Wadowice – rodné město papeže
Publikováno: 15.5.2022
Přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Krakova se rozprostírá bezmála 20tisícové město Wadowice, které proslulo jako rodiště Karola Wojtyly, pozdějšího papeže Jana Pavla II. Dnes se vydáme nejen po stopách papeže, ale nahlédneme i do historie.

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí
Publikováno: 4.6.2021
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III
Publikováno: 6.11.2019
Okouzleni minulým výletem na hory Gubałówka a Butorowy Wierch se dnes vydáme poznávat další úchvatná místa Malopolska. Tentokrát zamíříme do vesničky Poronin, která se nachází přibližně 7 kilometrů od Zakopaného.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I
Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři
Publikováno: 13.8.2021
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: návštěva královského města Żywiec a papežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malou procházku po dvou polských městech, která nabízejí poutavé památky i hi...

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X