www.infoglobe.cz » Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.

Publikováno: 31.10.2014
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

PoznanJak bylo minule zmíněno, Poznaň patří k nejstarším a největším městům Polska. Tak velké město jistě musí mít impozantní historické centrum a jak jste se mohli dozvědět minule, Poznaň toto splňuje.

Této impozantnosti dominuje radnice, která na první pohled vypadá poněkud neobvykle, avšak velmi zajímavě. Radnici najdete na Starém Městě. Svoji současnou podobu získala v druhé polovině 16. století, kdy prošla Poznanpřestavbou v duchu manýrismu pod vedením architekta polsko-italského původu, Giovanniho Battisty di Quadra. Di Quadro mimochodem také stál za podobou hrobky biskupa Adama Konarskiho, kterou můžete nalézt v poznaňské katedrále, a jeho další rukopis v měšťanských domech. Ovšem radnice je jeho největším odkazem.

Dnes tak výrazná věž radnice, včetně hodin, byla koncem 17. století zničena v bouřce. V 90. letech téhož století byla přestavěna a dosáhla výšky 90 metrů. Netrvalo dlouho a další přírodní katastrofa poznamenala dominantu radnice. Tentokrát to byl hurikán (ve 20.letech 18. století). Poznan

Každopádně, až se před radnicí budete nacházet a prohlížet si ji, všimněte si v oblasti levého dolního rohu hodin. Jsou u něj dvě mechanické kozy, které se vždy v pravé poledne rozpohybují.

Podle legendy byly kozy instalovány proto, že kuchař, který připravoval jídlo na banket pro vojvody, údajně spálil pečeného jelena. V zoufalství nad zkaženou pochoutkou se ji snažil nahradit tím, že ukradl dvě kozy na nedaleké louce. Kozy mu však utekly nahoru do věže a tam zaujaly pozornost kolemjdoucích, když se začaly trkat. Díky tomu, že zvířata dokázala své okolí tak dobře pobavit, vrchnost kuchařovi jeho omyl odpustila. Na památku byly Poznanna věž instalovány dvě mechanické kozy.

Náměstí Stary Rynek však není pouze radnice, ačkoliv ta je zde patrně hlavní atrakcí. Navíc uvnitř se nachází Muzeum novodobých dějin Poznaně.

Přímo za radnicí například můžete vidět dům, kde byla umístěna váha - zvaný Waga miejska, kde se kvůli kontrole převažovalo zboží. Původně byla budova postavena v první polovině 16. století, ovšem koncem Poznanstoletí 19. byla označena za nebezpečnou a došlo k jejímu zbourání. To, jak ji můžete vidět dnes, je výsledkem rekonstrukce z 50. let minulého století, která byla provedena na základě dochovaných plánů. Roku 2002 pak došlo ještě k jedné rekonstrukci. Dnes je budova využívaná převážně k ceremoniálním účelům, jako jsou například svatby.

Pokračování příště.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Shalom Alechem, A.Savin, Radomil,  Monika Mężyńska, KotasikDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 10.5.2020
V těchto dnech si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie
Publikováno: 26.4.2020
Tentokrát se vydáme poznávat jižní Polsko, přesněji město Żywiec, které leží na soutoku řek Koszarawa a Soła ve Slezském vojvodství. Začneme v místním pivovaru založeném v roce 1856, který vyrábí jedno z nejznámějších piv v Polsku.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.
Publikováno: 7.11.2014
Z Poznaně jsme už několik památek poznali, ale tím nekončíme, protože dnes se sem podíváme potřetí a naposledy.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 1. 2021
svátek:Slavomír
dnes:
pátek 22.1.
6 °C
zítra:
sobota 23.1.
0 °C