www.infoglobe.cz » Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.

Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.

Publikováno: 7.11.2014
Z Poznaně jsme už několik památek poznali, ale tím nekončíme, protože dnes se sem podíváme potřetí a naposledy.

Jezero MaltaKdyž už jsme v jeho centru na Starém Rynku, podívejme se kolem sebe. Do oka vám padne fontána, která se nazývá studánka Bamberky. Je to památka na tragédii a následnou revitalizaci, kterou Poznaň zažila v první polovině 18. století, když byla po zkázách znovu osidlována. Poznaň byla poznamenána sérií válek, jako válka o polské dědictví, sedmiletá válka nebo rebélie barské konfederace. A to nebylo vše. Poznaň byla zasažena morem a záplavami.

MoniuszkoTo znamenalo, že začal rapidně klesat počet obyvatel. Za přibližně 130 let klesl z 20 tisíc na 6 000. Proto sem byli přivedeni osadníci od německého Bambergu a z Nizozemí, aby Poznaň znovu osídlili. Po druhém dělení Polska, které se odehrálo roku 1793, se Poznaň stala součástí Pruského království. Nicméně zpět k Bamberčanům. Tito povětšinou chudí farmáři se v Poznani rychle asimilovali, avšak některé své zvyky a další kulturní prvky (jako kroje) si ponechali. Studánka byla postavena až roku 1915 za financování bamberského rodu Goldenringů. Každý rok první sobotu v srpnu siPoznan potomci Bamberků připomínají příchod svých předků do Poznaně.

Teď ale opusťme Starý Rynek a pojďme se podívat někam za kulturou.

Například takové Velké divadlo v ulici Fredry. Divadlo bylo navrženo mnichovským architektem Maxem Littmannem a stavělo se v letech 1908-1910. První sezóna byla zahájena Mozartovou Kouzelnou flétnou. Během druhé světové války naštěstí neoklasicistní budova divadla unikla větším škodám.

PoznanPatronem divadla je Stanislaw Moniuszko. Byl to velký polský hudební skladatel, dirigent, pedagog a varhaník, který žil v 19. století. Jeho bustu, stojící na žulovém podstavci, můžete najít v parku, jenž nese jeho jméno.

Když už jsme se dostali k divadlům a kultuře, nemůžeme nezmínit jednu z nejdůležitějších místních kulturních událostí roku. Je jím Maltský divadelní festival, který se koná každoročně od konce června do pozdního července. Ač jméno je stejné jako u středomořskéhoVelke divadlo ostrovního státu, má s tímto ostrovem společné pouze to, že byl pojmenován podle Maltézského rytířského řádu.

Koná se u uměle vytvořeného jezera, které je přibližně 2,2 kilometru dlouhé a průměrně 5 metrů hluboké. Každopádně vždy během divadelního festivalu se zde hrají některá představení. Ostatní se konají všude možně po městě.

Ještě se na chvíli zdržme u jezera. To je totiž centrem mnoha jiných, než pouze kulturních aktivit. Najdete zde umělou sjezdovku, plochu na bruslení nebo zoologickou zahradu.

Když do Polska, tak do Poznaně!

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Drozdi-PN, MOs810,  Radomil,  A.Savin, Łukasz Poznań

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.
Publikováno: 31.10.2014
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí
Publikováno: 3.5.2020
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 1. 12. 2020
svátek:Iva
dnes:
úterý 1.12.
-1 °C
zítra:
středa 2.12.
-3 °C