www.infoglobe.cz » Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)

Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Něco z historie

Sochy znázorňující pracující horníkyTěžit v něm kamennou sůl začali ve 13. století a už v 15. století se v dole objevily první náznaky podzemní turistiky. Později, v 18. století, přestože se v dole naplno pracovalo na těžbě soli, začaly organizované prohlídky. Prostory navštívily rovněž mnohé historicky významné osobnosti, uveďme například Mikuláše Kopernika, Johanna Wolfganga Goethe nebo Frederyka Chopina. Jen málokdo ví, Jedno z mnoha jezer ve Veličceže sůl se celá staletí považovala za bílé zlato, fungovala dokonce jako platidlo, a proto byla pro Polsko mimořádně důležitým exportním artiklem. Od roku 1992 se sůl ve Wieliczce už komerčně netěží, protože historická hodnota je podstatně vyšší než hospodářský význam. Přestože s těžbou úplně neskončili, zůstala zachována už jen symbolicky. Tento světoznámý solný důl byl v roce 1978 zapsán do Prvního seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Sochy znázorňující pracující horníkyVystavený exponát v solném dole VeličkaTrasa prohlídky ve VeličceVysrážená sůl

Slané pokušení

Každý rok sem zavítají statisíce návštěvníků z celého světa, aby na vlastní oči uviděly slaPapež Jan Pavel II.ná podzemní jezírka, těžební komory, banské stroje a zařízení, staleté dřevěné konstrukce, jež zakonzervoval chladný banský vzduch, nebo sochy a reliéfy vytesané ze soli. Nacházejí se zde úžasné podzemní kaple se sochami a reliéfy, zhotovené – jak jinak – ze soli. Někteří návštěvníci během prohlídky jeskyně neodolají a na vlastní kůži, přesněji řečeno na vlastním jazyku, si ověřují, zda jsou sochy vyrobeny skutečně ze soli. Samozřejmě, že neolížou přímo sochu, ale jen prsty, kterými se jí předtím dotkli. Zajímavé je, že při naší návštěvě jsme viděli udělat toto jen dospělé, jedna maminka dokonce sama pobízela své dítě, aby ochutnalo. Do nejvěJedno z mnoha jezer ve Veličcetší kaple sv. Kingy, nacházející se 101 m pod zemí, se vejde až neuvěřitelných 500 osob. Je plná soch a reliéfů. Asi nejzajímavější je reliéf Poslední večeře, vytesaný podle fresky Leonarda da Vinciho. Poutavé jsou i sochy pepeže Jana Pavla II., jenž byl kdysi krakovským arcibiskupem, nebo sochy Mikuláše Koperníka či krále Kazimíra Velkého, který v roce 1368 uzákonil první hornický kodex na světě, v němž byla sepsána všechna práva a povinnosti horníků. Nejstarší kaple, kterou můžete vidět na zpřístupněné prohlídkové trase, je kaple sv. Antonína, vytesaná do soli neznámým horníkem. Solný důl ve Veličce tvoří jakési podzemní město nebo lépe řečeno památník vytesaný v soli. Teplota vzduchu se tu po celý rok drží kolem 13 až 16 stupňů Celsia. V podzemí je příznivé mikroklima s vysokým obsahem vlhkosti a jódu. Připomeňme, že bez přítomnosti bakterií, proto se zde nachází i ozdravné sanatorium pro pacienty s respiračními chorobami a alergiemi.

Kaple sv. Kingy

Kaple ve VeličceBílá nádhera pod zemí

Solný důl je veřejnosti přístupný pouze s průvodcem. Výklad si můžete vyslechnout snad ve všech světových jazycích. Samotná prohlídka začíná sestupem 380 schodů, jimiž se dostanete na první poschodí - 64 metrů pod povrch. Důl má 9 podzemních poschodí, jež sahají až do hloubky 327 metrů. Veřejnosti jsou zpřístupněny jen tři z nich. Správcům dolu slouží ke cti, že mysleli i na méně pohyblivé návštěvníky a osoby na invalidním vozíku, jimž umožnili bezbariérový vstup do podzemí.

 

380 schodů na začátku prohlídkové trasy
Podzemní chodby kdysi využívané horníky, měří úctyhodných 259 kilometrů, avšak veřejnosti je zpřístupněno jen asi 2,5 kilometru, což však vůbec není málo. Prohlídka zabere něco přes 2,5 hodiny. Jedna z podzemních komor dnes slouží jako kino. V něm, v rámci návštěvy podzemních prostor, zhlédnete film o místech, jež nejsou běžným návštěvníkům přístupná. Zajímavé je, že kromě už zmíněného sanatoria zde najdete i restauraci s výbornou kuchyní, muzeum, místnost pro bankety, plesy, zábavy, ale i pro sportovní aktivity – tenis, volejbal, kopanou. V největší podzemní kapli se pravidelně konají i svatby, avšak jejich rezervace je už na několik let dopředu obsazena. V závěru prohlídky vás čeká poměrně adrenalinová jízda starodávným výtahem, kterou absolvujete v úplné tmě. Protože jeho stěny nejsou zcela plné, skrz štěrbiny v nich budete cítit proudění vzduchu, což adrenalinovou jízdu ještě více vystupňuje. Každopádně mohu návštěvu tohoto dech vyrážejícího místa vřele doporučit.

trasa prohlídkytrasa prohlídkykrásy v útrobách dolujedno z mnoha jezer ve Veličce 

Text /Foto: O.Kubáčková

Překlad: Jiří Výborný



Diskuze u článku (18)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

V létě na vodu do Polska?
Publikováno: 14.9.2007
Proč ne? Do Polska se kdysi jezdilo i na nákupy. Méně již k moři, i když i to má své kouzlo, ale kdo by měl rád studený Balt, že? Poslední dobou se stále více jezdí do Polska s pádlem. Nejdříve turisté objevili kraj jezer z nichž nejznámější jsou Mazurská jezera na severovýchodě země.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 16.2.2023
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu, si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase také nestojí málo. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem.

Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.
Publikováno: 9.2.2023
Z Poznaně jsme už několik památek poznali, ale tím nekončíme, protože dnes se sem podíváme potřetí a naposledy. Když už jsme v jeho centru na Starém Rynku, podívejme se kolem sebe. Do oka vám padne fontána, která se nazývá studánka Bamberky.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.
Publikováno: 2.2.2023
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 26.1.2023
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece. Výlet do Poznaně nás zavede do jednoho z vůbec nejstarších polských měst. Jakmile se dozvíte něco o nejstarší historii tohoto města, bude váš pobyt o to více prodchnut touhou poznávat a užít si toto město, které mělo důležitou úlohu v polských dějinách.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc II.
Publikováno: 2.3.2023
Dnes se ještě jednou vracíme do třetího největšího polského města, do Lodže. Když půjdete po Piotrkowském bulváru, pozorně si všímejte bronzových soch, které v jeho různých částech stojí. Představují totiž významné osobnosti Lodže. Byly zde instalovány v roce 1999. Tato venkovní galerie je komponována tak, že si návštěvníci mohou vždy vedle slavných osobností sednou a nechat se s nimi vyfotit.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 23.2.2023
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko, Těšín: Zámecký vrch
Publikováno: 16.3.2023
Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko, Wadowice – rodné město papeže
Publikováno: 15.5.2022
Přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Krakova se rozprostírá bezmála 20tisícové město Wadowice, které proslulo jako rodiště Karola Wojtyly, pozdějšího papeže Jana Pavla II. Dnes se vydáme nejen po stopách papeže, ale nahlédneme i do historie.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí
Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  
Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.

Polsko – výlety za krásami Malopolského vévodství I
Publikováno: 23.10.2019
Následující týdny budeme poznávat nádherné přírodní a kulturní zajímavosti Malopolského vévodství. Naším výchozím bodem bude město Zakopané, které je zároveň společenským centrem celého regionu.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Varšava
Publikováno: 9.8.2010
Varšava je hlavním a zároveň největším městem Polska. Leží na březích řeky Visly a má necelé dva miliony obyvatel.

Osvětim - cesta do továrny na smrt
Publikováno: 8.10.2009
Chcete navštívit místa, která se zapsala černým písmem do historie moderních dějin? Máte pocit že Holokaust je mýtus? Pak s námi vyražte do koncentračních táborů Osvětim I a Osvětim II - Březinka, vyhlazovací továrny na smrt, která je od českých hranic vzdálena necelých sto kilometrů...

Krakov - město mluvících kamenů
Publikováno: 28.7.2009
Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství, v jižním Polsku, s necelými 800 000 obyvateli. Je nádherným historickým městem přátelsky nakloněným k umělcům, s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X