Polsko, Wieliczka – historie nad zemí

Pokud se vydáte do Krakova, určitě nesmíte vynechat návštěvu Wieliczky, která je od města vzdálena přibližně 10 kilometrů. Z Krakova do Wieliczky denně jezdí mnoho autobusových či vlakových spojů, ale můžete jet samozřejmě autem. S parkováním hned zrána tu problém není, protože na každém kroku zde naleznete placené parkoviště. Parkoviště je třeba i hned u dolu. Odsud jsme zamířili k pamětihodnostem.
Městská práva získala tehdy ještě osada Wieliczka v roce 1290 od krále Přemysla II. a v období středověku byla nazývána jako Magnum Sal (latinsky Velká sůl). Staletá historie města je spojena hlavně se solnými doly a výrobou soli. Dokonce i památky města připomínají právě tuto stránku. Že jsme se ocitli v důlním městě naznačuje i jeho erb tvořený zlatým hornickým kladivem a krumpáči na modrém pozadí. Za vlády krále Kazimíra Velkého vzniklo šachovnicové urbanistické členění města, jakož i hradby, které tvořilo 29 bašt, avšak zachovala se jen jedna a dvě brány – Krakovská a Klosovská.
Důlní minulost může vyvolávat dojem neútulné země, ale Wieliczka je město, kde si můžete odpočinout v parku. A právě z velkého parku sv. Kingy u solného dolu (Daniloviczova šachta) pokračujeme malebnou alejí Jana Pavla II. Tato pěší zóna byla vytvořena v roce 1998 a přivede vás do centra města.
Na okraji aleje upoutá pozornost neogotická stavba z červených cihel Sztygarówki – Szkoła Górnicza i Muzeum Salinarne. Budova navržená architektem prof. Tadeuszem Dołęga-Mostowskim byla postavena v roce 1898 na počest císaře Františka Josefa I., a to u příležitosti 50. výročí jeho vlády. Zpočátku byla stavba hornickou školou a muzeem, ale v současnosti zde sídlí okresní úřad.
O něco dále je již vstup do místního hradu Zámek Župny. Byl sídlem správy krakovských žup – salin a báňského úřadu. Později zde často přebýval král Kazimír Veliký. Dnes zde sídlí Muzeum krakovských žup, jehož expozice je věnována historii Wieliczky, prezentuje artefakty z doby bronzové a ve sbírkách má také největší sbírku solniček na světě. Dějiny hradu sahají do 13. století. Po požárech města v letech 1473 a 1475 došlo i k přestavbě hradu ve stylu pozdní gotiky. Další dostavby v 16. století se vyznačovaly v duchu renesanční výzdoby. Během 2. světové války byl hrad zničen a od roku 1976 probíhala jeho rekonstrukce do podoby středověké pevnosti z pozdní gotiky.
Svatý Klement je považován za jednoho z patronů horníků, takže kostel zasvěcený právě tomuto světci ve městě s bohatou hornickou historií nemůže chybět. Jen pár kroků od hradu se nachází farní kostel sv. Klementa. Ze stavby, která zde stála na přelomu 13. a 14. století, se nic nedochovalo. Dnešní kostel je ze 17.–19. století. Za pozornost stojí barokní kaple Morsztynov z roku 1693 se štukovou výzdobou a volně stojící zvonice věnována na konci 17. století králem Janem III. Sobieskim. Areál kostela je doplněn o klasicistní budovu fary.
Kolorit města dotvářejí těžní věže a důlní budovy. Ty původní dřevěné byly v 19. století nahrazeny zděnými. Zachovaly se nad šachtami Regis, Danilowicz, Gorski a nad šachtou sv. Kingy. Opět nám stačí ujít jen pár kroků a okouzlí nás snad nejkrásnější budova solných dolů, budova dolu Regis s typickou těžní věží.
Odtud projdeme pár metrů po ulici Władysława Sikorskiego na hlavní náměstí Rynek Górny. Většina domů lemujících toto čtvercové náměstí s pravoúhlou sítí ulic, které do něj ústí, pochází z 19. století. Nejvýraznější stavbou je Palác Przychockých z konce 18. století, na jižní straně náměstí, kde v současnosti sídlí radnice.
Rozhodně vás upoutá umělecké ztvárnění plochy náměstí. Uprostřed je namalovaná trojrozměrně působící malba, která se váže k historii města a jejím solným dolům. Taková optická iluze jakoby vám otevřela uprostřed města povrch země a odhalila to, co se v hloubce ukrývá. Malba doplněna o sochy horníků vjíždějících do podzemí nás láká také nahlédnout pod zem. O pár minut nato už i my stojíme před vstupem do solného podzemí.
GPS: 49°59'03.3"N 20°03'34.1"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakce
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Polsko, Poznaň – procházky i kultura

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví

Polsko – Výlety za krásami Malopolského vévodství III

Polsko, Żywiec – návštěva pivovaru z dob monarchie

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)

Polsko – na běžkách v Jizerských horách

Polsko – svátky, kuchyně a tradice

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev

Polsko, Varšava – zapomenuté město

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa

Polsko, Wieliczka – království soli

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.