www.infoglobe.cz » Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Publikováno: 17.10.2019
Městské části Praha-Zbraslav se podařilo před pár lety revitalizovat zalesněnou stráň mezi obytnou výstavbou, která měla do oddychového parku daleko. Dnes se právem pyšní názvem lesopark Belveder. A jak výraz belveder napovídá, půjde o vyhlídkové místo.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Vstoupit do parku lze z několika míst, my jsme zvolili vstup hlavní, který je od Všeobecné fakultní nemocnice ulicí U Prádelny. Je jediným vstupem ze spodní části a sbíhají se zde všechny tři cesty procházející lesoparkem. Vpravo se také nachází objekt bývalé prádelny, po níž je přilehlá ulice pojmenovaná. V době naší návštěvy (v roce 2019) byla stavba v rekonstrukci, neboť z bývalé prádelny má vzniknout místo pro skautský oddíl a k ní přilehlá moderní přístavba s prosklenou stěnou poskytne prostor pro veřejnost s výhledem do zeleně.

Praha-Zbraslav, model objektu prádelny   Praha-Zbraslav, oprava objektu prádelny

Vstupujeme do parku a vítá nás masivní dřevěný altán a jedna z informačních tabulí. Tabule jsou u každého zajímavého místa a dokumentují změnu původního stavu na nový. Vydáváme se střední cestou, která tvoří páteř lesoparku a je v celé délce bezbariérová, tedy vhodná pro kočárek i kolo. Zároveň nabízí propojení dolní a horní části Zbraslavi.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Tři cesty lesoparku vedou ve třech různých úrovních, proto jsou rozděleny na dolní, střední a horní. Cesty zpevněné štěrkopískovým povrchem jsou mezi sebou vždy nějakým prvkem propojeny. Střední cesta je s horní propojena novým schodištěm a serpentinou (bezbariérovou alternativou), s dolní cestou je propojena jezdeckým schodištěm.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Horní cesta vede západní hranou lesoparku a propojuje všechny ulice zástavby ústící do parku. Na jižním konci se napojuje na pěšinu, která vede do lesů nad zbraslavským lomem. Spodní cesta vede původní lipovou alejí a sousedí se soukromými pozemky. Pro lepší údržbu byla rozšířena a osázena křovinami kvůli lepšímu soukromí.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Na střední i horní cestě je několik vyhlídkových míst. Například protější svahy Vltavy můžete pozorovat z vyhlídkové terasy, která se nachází tam, kde ústí ulice Pod Sirénou. Další vyhlídka je v ústí ulice Výtvarnická.

Zeleň lesoparku tvoří listnaté i jehličnaté stromy. Porosty akátů nahradily stromy, které respektují přírodní podmínky tohoto místa a mají šanci na přežití.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Prameny a studánky lesoparku hrají důležitou roli v celé koncepci obnovy. Odvodnění celé stráně nebylo jednoduchým úkolem, vodě bylo potřeba dát směr a občas ji zadržet v krajině. Proto vznikly nebo byly obnoveny studánky a jezírka. Nové studánky jsou oblých tvarů s volnou hladinou vody.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Kosatcové jezírko vzniklo v místě původního prameniště v mělké jámě s nově postavenou hrází. Dostanete se k němu po dřevěném chodníku dolní cestou. V údolí také pramení jeden z přítoků Záběhlického potoka, jehož voda je využívána v zahrádkářské kolonii.

Desítky let neudržovaný lesopark se změnil na rekreační a oddychové místo. Vznikly nové cesty, studánky, odpočinková místa, vyhlídky, dřevěné mostky, schody a lavičky. Zbraslavská stráň našla své místo v srdci místních i náhodných turistů.

Praha-Zbraslav, park Belveder

GPS: 49°58'09.9"N 14°23'32.9"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – Kunratický les
Publikováno: 4.10.2017
Praha nabízí kromě úchvatných památek, výborné kuchyně a ještě lepšího piva i výlety do přírody. Jedno její malebné přírodní zákoutí dnes navštívíme. Bude jím Kunratický les.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

Praha: Horní Počernice mají nový lesopark
Publikováno: 24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.


Souvisejicí fotogalerie

Praha, Zbraslav: lesní park Belveder
Zbraslavskou stráň, která dělí Zbraslav na horní a dolní, léta pokrývala divoká příroda. Po revit...

ČR, Jílové u Prahy: Regionální muzeum
Jílovské muzeum najdete v památkově chráněném objektu v dolní části náměstí. V historické budově ...

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
6 °C