www.infoglobe.cz » Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder

Publikováno: 17.10.2019
Městské části Praha-Zbraslav se podařilo před pár lety revitalizovat zalesněnou stráň mezi obytnou výstavbou, která měla do oddychového parku daleko. Dnes se právem pyšní názvem lesopark Belveder. A jak výraz belveder napovídá, půjde o vyhlídkové místo.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Vstoupit do parku lze z několika míst, my jsme zvolili vstup hlavní, který je od Všeobecné fakultní nemocnice ulicí U Prádelny. Je jediným vstupem ze spodní části a sbíhají se zde všechny tři cesty procházející lesoparkem. Vpravo se také nachází objekt bývalé prádelny, po níž je přilehlá ulice pojmenovaná. V době naší návštěvy (v roce 2019) byla stavba v rekonstrukci, neboť z bývalé prádelny má vzniknout místo pro skautský oddíl a k ní přilehlá moderní přístavba s prosklenou stěnou poskytne prostor pro veřejnost s výhledem do zeleně.

Praha-Zbraslav, model objektu prádelny   Praha-Zbraslav, oprava objektu prádelny

Vstupujeme do parku a vítá nás masivní dřevěný altán a jedna z informačních tabulí. Tabule jsou u každého zajímavého místa a dokumentují změnu původního stavu na nový. Vydáváme se střední cestou, která tvoří páteř lesoparku a je v celé délce bezbariérová, tedy vhodná pro kočárek i kolo. Zároveň nabízí propojení dolní a horní části Zbraslavi.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Tři cesty lesoparku vedou ve třech různých úrovních, proto jsou rozděleny na dolní, střední a horní. Cesty zpevněné štěrkopískovým povrchem jsou mezi sebou vždy nějakým prvkem propojeny. Střední cesta je s horní propojena novým schodištěm a serpentinou (bezbariérovou alternativou), s dolní cestou je propojena jezdeckým schodištěm.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Horní cesta vede západní hranou lesoparku a propojuje všechny ulice zástavby ústící do parku. Na jižním konci se napojuje na pěšinu, která vede do lesů nad zbraslavským lomem. Spodní cesta vede původní lipovou alejí a sousedí se soukromými pozemky. Pro lepší údržbu byla rozšířena a osázena křovinami kvůli lepšímu soukromí.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Na střední i horní cestě je několik vyhlídkových míst. Například protější svahy Vltavy můžete pozorovat z vyhlídkové terasy, která se nachází tam, kde ústí ulice Pod Sirénou. Další vyhlídka je v ústí ulice Výtvarnická.

Zeleň lesoparku tvoří listnaté i jehličnaté stromy. Porosty akátů nahradily stromy, které respektují přírodní podmínky tohoto místa a mají šanci na přežití.

Praha-Zbraslav, park Belveder

Prameny a studánky lesoparku hrají důležitou roli v celé koncepci obnovy. Odvodnění celé stráně nebylo jednoduchým úkolem, vodě bylo potřeba dát směr a občas ji zadržet v krajině. Proto vznikly nebo byly obnoveny studánky a jezírka. Nové studánky jsou oblých tvarů s volnou hladinou vody.

Praha-Zbraslav, park Belveder   Praha-Zbraslav, park Belveder

Kosatcové jezírko vzniklo v místě původního prameniště v mělké jámě s nově postavenou hrází. Dostanete se k němu po dřevěném chodníku dolní cestou. V údolí také pramení jeden z přítoků Záběhlického potoka, jehož voda je využívána v zahrádkářské kolonii.

Desítky let neudržovaný lesopark se změnil na rekreační a oddychové místo. Vznikly nové cesty, studánky, odpočinková místa, vyhlídky, dřevěné mostky, schody a lavičky. Zbraslavská stráň našla své místo v srdci místních i náhodných turistů.

Praha-Zbraslav, park Belveder

GPS: 49°58'09.9"N 14°23'32.9"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

ČR, Mníšek pod Brdy: 50 km na kole
Publikováno: 15.10.2020
Venku už je sice docela zima, ale vy byste ještě rádi vyrazili na kolo? Další cyklovýlet, který jsme absolvovali, byl kolem malebné krajiny plné lesů u Mníšku pod Brdy a rozhodně to byla velmi dobrá volba.

ČR, Praha – Milíčovský les a naučná stezka
Publikováno: 20.8.2020
Lesopark na jihovýchodním okraji Prahy, založený na počátku 18. století jako součást Milíčovského dvora, je jako stvořený k vycházce v horkém letním dni. Cesty vás zavedou k odpočinkovým zónám, dětskému hřišti nebo k rybníkům, kde se lidé koupou. Koupání psů je však zakázáno.

ČR, Praha – naučná stezka Chuchelský háj
Publikováno: 11.6.2020
Přírodní rezervací nad pražskou Chuchlí prochází naučná stezka Chuchelský háj, která navazuje na naučnou stezku Barrandovské skály. Provede vás po žluté turistické a zároveň cyklistické asfaltové cestě převážně listnatým porostem z Velké do Malé Chuchle, nebo opačně. Největším lákadlem hlavně pro děti je místní zoo.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR, Praha: Chotkovy sady – malé, ale kouzelné
Publikováno: 4.3.2021
Nová opatření výletování opravdu nepřejí, mimo katastr své obce se momentálně nedostanete. Dnes tu tedy máme něco pro Pražáky, ale i pro vás ostatní, jen sem budete moci vyrazit později. Chotkovy sady se nacházejí na dohled Malé Strany a Pražského hradu a jsou dobře dostupné městkou hromadnou dopravou. Rozlohou jsou sice malé, ale spolu se sousedními Letenskými sady tvoří příjemnou zelenou oázu v historickém centru Prahy.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Milíčovský les
Na jihovýchodním okraji Prahy, na konci sídliště, kde byste už nic ani nečekali, se vám rozprostř...

Praha, Zbraslav: lesní park Belveder
Zbraslavskou stráň, která dělí Zbraslav na horní a dolní, léta pokrývala divoká příroda. Po revit...

ČR, Jílové u Prahy: Regionální muzeum
Jílovské muzeum najdete v památkově chráněném objektu v dolní části náměstí. V historické budově ...

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 8. 2022
svátek:Bernard
dnes:
sobota 20.8.
19 °C
zítra:
neděle 21.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X